AnasayfaBlogSandviç Tekniği ile Lezzetli Bir Hayat Kurmak
Yaşam Koçluğu

Sandviç Tekniği ile Lezzetli Bir Hayat Kurmak

12 Aralık 2022
Nasıl lezzetli bir hayat yaşayacağınızı öğrenmek ister misiniz? Sandviç tekniği ile başlayın! Bu makale size nasıl yapıldığını gösterecek.

Son zamanlarda hayattan bunaldığınızı mı hissediyorsunuz? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Birçoğumuz yolumuza devam etmek için yardıma ihtiyaç duyarız ve işte bu noktada yaşam koçluğu devreye girer. Doğru araçlar ve bir profesyonelin rehberliği ile yaşam tarzınızda kalıcı değişiklikler yapabilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Popüler araçlardan biri, yaşam koçluğu alanında ilgi görmeye başlayan Sandviç Tekniğidir.

Sandviç Tekniği Nedir?

Sandviç Tekniği, kişiye saldırıya uğramış veya küçümsenmiş hissettirmeden geri bildirim (veya eleştiri) vermenin bir yoludur. Bir değerlendirme sırasında verilebilecek darbeleri yumuşatmak için daha eleştirel iki yorum arasında sandviç yapmak için olumlu bir dil kullanır.

Bu teknik, kişilerin yapıcı eleştiri alırken aynı zamanda desteklendiklerini ve cesaretlendirildiklerini hissetmelerini sağlar. Birinin duygularını incitmekten veya öz saygısına zarar vermekten korkmadan geri bildirim verilebilecek olumlu bir atmosfer yaratmaya yardımcı olur.

Nasıl Çalışır?

Sandviç Tekniği, olumsuz bir yorumu iki olumlu yorumun arasına sıkıştırarak çalışır. Örneğin, arkadaşınız zaman yönetimi becerileriyle mücadele ediyorsa, bu tekniği kullanarak yapıcı tavsiyelerde bulunabilirsiniz: "Son zamanlarda çok çalıştığını biliyorum, daha iyi zaman yönetimi için bazı stratejilere bakmanın gerçekten yardımcı olacağını düşünüyorum.

Zamanını verimli bir şekilde nasıl yöneteceğini bulduğunda başarılı olmana yardımcı olacak pek çok harika özelliğe sahipsin!" Bu şekilde, arkadaşınız geliştirmesi gereken alanlar olsa da, hala yetenekli olarak görüldüğünü ve diğer nitelikleri için de takdir edildiğini bilir!

Sandviç Tekniğinin Faydaları

Bu tekniği kullanmak iki kişi arasında güven oluşturmaya yardımcı olabilir çünkü sert geri bildirim veya eleştiri verirken bile birbirlerine saygı duyduklarını gösterir. Aynı zamanda her iki taraf arasında anlayış oluşturulmasına yardımcı olur çünkü her ikisinin de onaylandığını ve saygı duyulduğunu hissetmesine izin verirken, yaşamlarının belirli alanlarında büyüme ve gelişme için alan sağlar. Ayrıca bu yöntem, her türlü ilişkide (profesyonel veya kişisel) gerekli olan açık iletişimi teşvik eder.

Sandviç Tekniği, yapıcı eleştirilerde bulunurken aynı zamanda saygılı ve teşvik edici olmanın etkili bir yoludur. Daha eleştirel iki yorum arasına sıkıştırılmış olumlu bir dil kullanarak, arkadaşlarımıza veya iş arkadaşlarımıza geri bildirim verirken anlayış ve güven ortamı yaratabiliriz.

İster yaşam koçluğu seanslarında ister arkadaşlarınızla ya da aile üyelerinizle günlük sohbetlerinizde kullanın, bu teknik başkalarının hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olurken ilişkilerinizden ödün vermemeniz için paha biçilmez olabilir!

sandviç tekniği yaşam koçluğu
Beyza Keskin
Beyza Keskin
Sosyolog, Blog Yazarı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kuantum Yaşam Koçluğu
Yaşam Koçluğu

Kuantum Yaşam Koçluğu

22 Mayıs 2021
Hayatının Yaşam Koçu Sensin
Kişisel Gelişim

Hayatının Yaşam Koçu Sensin

11 Temmuz 2019
Yaşam Koçluğu Nedir?
Koçluk

Yaşam Koçluğu Nedir?

02 Ocak 2021
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Empati ve İletişim Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
775209
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259