AnasayfaBlogSaç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü (MYO)
Bölümler

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü (MYO)

14 Ocak 2021
Görüntünün ön planında saçlarını tarayan bir kişi görülüyor. Gözleri kapalı ve dudakları hafifçe ayrılmış bir şekilde doğrudan kameraya bakmaktadır. Arka planda bir silahın yakın çekimi ve bir saç fırçasının yakın çekimi görülüyor. Kişi saç fırçasını tutmakta ve saçlarını taramak için kullanmaktadır. Kişinin saçları yumuşak ve kahverengidir ve dikkatlice taranmaktadır. Kişi beyaz bir tişört giymektedir ve teni sıcak altın tonundadır. Arka plan bulanık ama pencereden içeri ışık giriyor. Kişi rahat ve huzurlu görünüyor, saçlarını taramaya konsantre olmuş.
Tarihsel DönemSaç ve Güzellik Bakımı UygulamalarıNotlar
MısırlılarSaç bakımında kına, balmumu kullanma, farklı saç kesim teknikleri ve bigudi kullanımıEsirlerin saç bakımı hizmetleri vermekte kullandıkları teknikler günümüz kuaförlük hizmetlerine oldukça benzer.
YunanlarSaçlarını sıcak küllü ‘Calamilstrum’ bigudilerle şekillendirme, bantlar ve fileler kullanma, saçları sarartmaYunan kadınları da en az Mısırlılar kadar güzellik ve saçlarına özen gösterirdi.
RomalılarSaçları sarartmak için odun kökü, kireç, kına, deniz suyu, papatya özütü ve yumurta sarısı kullanma; Banyo, sauna, manikür ve pedikür uygulamaları.Germenlerle tanışma sonrası sarı saç modası alevlendi.
Fransız ve Alman KadınlarAbartılı topuz ve örgü modelleri, saç aksesuarı olarak tüyler, çiçekler ve değerli taşlar kullanma.Dönem tablolarında görülen saç modelleri, saç ve güzellik hizmetlerine verilen önemi göstermektedir.
TürkiyeCumhuriyet dönemi ile birlikte güzellik bakımına artan talepResmi etkinlikler (balolar, yarışmalar vb.) saç ve güzellik sektörünün gelişimini hızlandırdı.
GünümüzSaç bakımı ve güzellik hizmetlerinin zorunlu hale gelmesiStres ve olumsuz dış etmenler ile genç görünme isteği ve kalite arayışlarına hızlı hizmet beklentisi eklenmiştir.
Sağlık RiskleriUzun süre ayakta kalmak, kimyasallara maruz kalma, postür ve kas-iskelet sistemi problemleriAdayların risk yönetiminde başarılı olacaklarına inanmaları gerekiyor.
Eğitim ProgramıSaç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü (MYO)Sektöre kaliteli, bilinçli ve profesyonel eleman yetiştirmek amacıyla öğrenci kabul eden 2 yıllık ön lisans programı.

Güzellik kavramı kadının varoluşuyla başlamış ve çeşitli evrelerden geçip güçlenerek günümüze ulaşmıştır. Güzellik aslında mükemmel bir yüz ya da matematiksel orana oturan bir vücut formu demek değildir. Kadının cildi, saçı vücudu ve karakteriyle kendine özgü bir estetik yakalayabilmesidir. Kuaförlük bu estetiğe hizmet eden meslek dalıdır. Aynı zamanda sanatsal bakış açısı gerektiren ve bilimsel metotların uygulandığı bir çalışma alanıdır.

Şimdi dilerseniz saç bakımı ve güzellik hizmetlerinin tarihsel gelişimine Mısırlılardan başlayarak bir göz atalım. Taş resim ve papiruslardan elde edilen bulgular Mısırlı kadınların saçları ve bakımlarına düşkünlüklerini kanıtlamaktadır. O dönemde erkek esirler günümüzdeki kuaför hizmetlerine benzer görevler üstlenmişlerdir. Hatta bu esirlerin kendi aralarında bigudi ısıtmak, bigudiyi sarmak ya da açmak gibi görev dağılımı yapmışlardır. Kaşla ilgili işlemlerin sergilendiği çizimler de görülmüştür.

MÖ 3200-2100 dönemine ait heykel, rölyef ve resimlerde de çarpıcı bulgulara rastlanmıştır. Merak edenler için hemen paylaşıyorum: Özellikle kadınların özel bir saç kesim tekniği uyguladığı bilgisiyle başlamak isterim. Bu dönemde gösterişli peruklar üst tabakanın simgesi haline gelmiştir. Saç bakımında; kına, balmumu ve reçine kullandıklarına dair kayıtlar mevcuttur. Saçlar örülmüş, ondüla ya da düzleştirme uygulamıştır. Kazılarda kemik, boynuz ve abanozdan yapılmış taraklara rastlanmıştır. Dönemin rahip doktorları soylu erkekleri saçlarını kazıtmaya ve peruk takmaya teşvik etmişlerdir. Halk su aygırı yağı ile vücut bakımlarını yaparken zenginler parfümlü balzamları kullanmışlardır. Dudak ve yanaklar için bitkisel renklendiriciler keşfedilmiştir.

Yunan kadınları da en az Mısırlılar kadar güzellik ve saçlarına çok özen göstermişlerdir. “Calamilstrum adını verdikleri içine doldurulan sıcak külle kullanılan bir çeşit bigudi” kullandıklarını öğrendiğimde şaşırdığımı belirtmek isterim. Saçlarını renkli bantlar ve fileler kullanarak şekillendirmişlerdir. Dönemin makbul sarı rengi için safran çiçeğini kullandıklarını ve abartılı topuzları sevdiklerini de bulgulardan anlayabiliyoruz.

MÖ 30 yılından sonra Romalılar Germenlerle tanışmıştır. Bu tanışma sarı saç modasını alevlendirmiş ve saç rengi açmak için yeni yöntemler bulunmuştur. Odun kökü, kireç, kına, deniz suyu, papatya özütü, ve yumurta sarısı güneşte saatlerce soldurularak saça sürülmüş ve sonrasında ise saça altın tozu ekilmiştir. Bu yöntemin yeterli olmadığı durumlar için peruk ve postiş devreye girmiştir. Sıcak su banyoları, sauna, manikür ve pedikür uygulamaları da dönemin şaşırtıcı konforlarındandır.

Aynı dönemdeki tabloları incelediğimizde Fransız ve Alman kadınlar dikkatimizi çeker. Abartılı topuz ve örgü modellerinin usta ellerden çıktığını anlamak mümkündür. Saç aksesuarı olarak tüyler çiçekler ve değerli taşlar kullanıldığını görebiliriz.

Ülkemize bakacak olursak sektöre duyulan talep Cumhuriyetin ilanından sonra hız kazanmıştır. Bu dönemde düzenlenen balolar, güzellik yarışmaları, sefirlere ve yabancı konuklara verilen resepsiyonlar mesleğin resmi kimliğe bürünme yolunu açmıştır. Rusya’da yaşanan ihtilal sonrası savaştan kaçan Rus, Alman ve Fransız kadınlar tarafından yeni metotlar geliştirilmiş ve yaygınlaştırılmıştır.

Günümüzde saç bakımı ve güzellik uygulamaları lüks olmaktan çıkıp zorunluluğa dönüşmüştür. Stres ve olumsuz dış etmenler bakım uygulamalarına talebi arttırmıştır. Genç görünme isteği ve kalite arayışlarına hızlı hizmet beklentisi eklenmiştir.

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü (MYO) Nedir?

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü sektöre kaliteli, bilinçli ve profesyonel eleman yetiştirmek amacıyla öğrenci kabul eden 2 yıllık ön lisans programıdır. Başvurularda TYT puanı baz alınır. Uygulanan program öğrencilerine saç ve cilt bakım tekniklerini icra yetisi ve değişen teknolojik koşullara uyum sağlayabilme öngörüsü kazandırır. Öğrenciler eğitim sürecinde zorunlu staj uygulamaları ile bilgi ve becerilerini geliştirirler.

Öğrenciler saç şekillendirme, cilt bakımı, manikür, pedikür ve epilasyon uygulamaları gibi çeşitli uygulamaları deneyimlerler. Tabi ki mezuniyet sonrasında belirli bir alanda uzmanlaşmayı tercih edenler de olacaktır. Bu bölümü iletişim yeteneği güçlü, sabırlı, estetik bakış açısına sahip adayların tercih etmeleri yerinde olacaktır. Adayların uzun ve yorucu tempoda çalışacaklarını bilmelerinde fayda vardır. Uzun süre ayakta kalmaya bağlı dolaşım bozukluğu ve varis gibi rahatsızlık oluşma riski söz konusudur. Boya, renk açıcı kimyasallar ve bakım ürünlerine maruz kalmak çeşitli alerjilere yol açabilir. Postür ve kas-iskelet sistemi sorunları yaşanabilir.

"Tüm bunları araştırdım. Yine de risk yönetiminde başarılı olacağıma inanıyorum. Küçük dokunuşlarla insanları iyi hissettirmek benim için önemli." diyorsanız doğru noktada olduğunuzu düşünebilirsiniz. Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri alanında faaliyet gösteren üniversiteler: Örgün eğitim, ikinci öğretim ve uzaktan eğitim imkanı sunmaktadırlar. Programı tamamlayanlar DGS ile 4 yıllık Kimya Bölümü’ne geçiş yapabilirler. 

İş hayatında kadının var olma çabaları devam ettiği sürece bu alandaki öğretim programlarına taleplerin artacağı öngörülebilir.

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü İş İmkanları Nelerdir? 

Kadınların her dönemde saç bakımları ve güzellik uygulamalarından ödün vermediğini düşünürsek mesleği tercih edenler makbul bir iş alanına talip olmuşlardır diyebiliriz. Müşteri beklentilerinin değişken olması başarıyı zorlaştırsa da bu noktada teknoloji devreye girer. Nasıl mı?

Bir örnekle açıklama çalışayım: Saç modeli ve renginde radikal değişiklik isteyen bir müşteri düşünelim. Talep ettiği değişimi uyguladığınızda beğenmeme olasılığı yüksektir. Oysa bilgisayar programı sayesinde demo çalışması yapabilirsiniz. Somut sonuçlar kararından vaz geçmesi ya da kesinleştirmesiyle sonuçlanacaktır. Aynı teknolojiyi kaş şekillendirme ve diğer estetik uygulamalarında kullanmak mümkündür.

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri mezunlarının KPSS puanı ile kendi alanlarında atanma imkanları yoktur. 3001 nitelik kodu (Herhangi bir ön lisans programından mezun olma şartı arayan kod) ile tercih yapabilirler. Bu noktada devlet memurluğunu hedeflerini belirleyenler için 2019-1 merkezi atamasında 90,06- 97,601 puan aralığında sadece üç atama yapıldığı bilgisini paylaşmak isterim.

Bölüm mezunları genellikle özel sektörde iş imkânı bulabilirler. Yeterli bilgi ve donanıma sahip kişiler geçmiş uygulamalar ile modayı ve çağdaşlığı birleştirebilecekleri sürece avantajlı olacaklardır. Kendi kuaför ve güzellik salonlarını açma hakları da vardır.
Mezunların çalışma alanlarını sizler için maddeliyorum:

 • Kuaför Salonları

 • Güzellik Merkezleri

 • Özel Hastaneler

 • Spor Merkezleri

 • Oteller/ SPA Merkezleri

 • Kozmetik Ürün Firmaları

 • Akşam Sanat Okulları

 • Halk Eğitim Merkezleri

 • Tiyatro ve Dizi / Film Setleri / Defile Kulisleri

 • Spor Merkezleri

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? 

Saç bakımı ve güzellik hizmetleri alanında çalışan mezunların iş tanımları oldukça geniştir. Mezunlar, berber, cilt bakım danışmanı, kuaför, saç uzmanı, tırnak bakım uzmanı ve makyöz unvanlarını alırlar. Aşağıda başlıca görevlerini sizler için listeliyorum:

 • Boya

 • Renk Açma

 • Yıkama

 • Maske Uygulama

 • Fön

 • Kesim

 • Örgü

 • Topuz

 • Röfle/Meç

 • Peruk Uygulama

 • Yüz Masajı

 • Maşa-Düzleştirme

 • Peruk-Kaynak

 • Yüz Masajı

 • El, Ayak ve Tırnak Bakımı 

Merak edenler için ücret bilgilerini de paylaşmak istiyorum: 

3001 nitelik kodu ile kamuya atananlar 3000 TL üzeri maaş almaktadır. Özel sektördeki ücretler hizmet verilen yer, müşteri profili ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterir. Kendi salonlarını açanların kazancı ortalama 6000 TL ve üzeri olsa da üst sınır belirtmek mümkün değildir. Gelin başı/nişan başı gibi özel uygulamalar ve düğünlerin yoğun olduğu ilkbahar yaz aylarının sektördekilere yüksek kazanç fırsatı sunduğunu söyleyebiliriz.

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü Dersleri Nelerdir? 

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü ders içeriği zorunlu mesleki dersler, kültür dersleri ve seçmeli derslerden oluşur. Özellikle uygulamalı mesleki derslerin keyifli olduğunu söylemek mümkündür.

Üniversiteye göre değişiklik olabilse de temel zorunlu mesleki dersleri listeliyorum: 

 • Saç Bakımı ve Yapımı

 • Kozmetik Ürünler

 • Mikrobiyoloji ve Hijyen

 • Temel Makyaj

 • Saç ve Cilt Hastalıkları

 • Cilt Bakım Uygulamaları

 • Depilasyon

 • Plastik Makyaj

 • Masaj

 • Vücut Bakımı Uygulamaları

 • El-Ayak Tırnak Bakımı

 • Kalıcı Makyaj

 • Epilasyon

 • Özel Makyaj

 • Mesleki Anatomi ve Fizyolojisi

 • Saç Kesimi

 • Renklendirme

 • Takma Saç-Sakal-Kirpik

 • Tırnak Süsleme

Öğrencilerin kendileri için fark yaratacak İş sağlığı ve güvenliği, beden dili teknikleri, dönemsel saç ve makyaj tasarımı, sahne makyajı, doğal ürünlerle cilt bakımı gibi seçmeli dersleri almaları önemlidir. Fotoğrafçılık eğitimi, işaret dili eğitimi ve diksiyon dersleri almak da özel sektörde çalışacaklara avantaj sağlayacaktır. (Reklam,tanıtım,proje çalışmaları vb.alanlarda)

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Taban Puanları ve Sıralama

2020 yılı YÖK Atlas verileri baz alındığında, Saç bakımı ve güzellik hizmetleri (MYO) bölümüne en düşük taban puan ve sıralama ile öğrenci kabul eden üniversite Ardahan üniversitesi olmuştur. (Taban puan:192,62766 / sıralama:1.677.955)

En Yüksek taban puan ve sıralama ile öğrenci kabul eden ilk beş üniversiteyi de sizler için sıralıyorum:

Üniversite  Bölüm  Taban Puan  Sıralamaİstanbul Aydın Üniversitesi Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri (İÖ Burslu)  325,82656 274.611İstanbul Gelişim Üniversitesi  Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri (Burslu) 296,77732 429.644İstanbul Şişli MYO Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri (Burslu) 290,91497 470,814İstanbul Aydın Üniversitesi Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri (Burslu) 288,99916 484.966Anadolu Üniversitesi Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri 249,60160 883.860

Mısırlılar, Saç bakımında kına, balmumu kullanma, farklı saç kesim teknikleri ve bigudi kullanımı, Esirlerin saç bakımı hizmetleri vermekte kullandıkları teknikler günümüz kuaförlük hizmetlerine oldukça benzer, Yunanlar, Saçlarını sıcak küllü ‘Calamilstrum’ bigudilerle şekillendirme, bantlar ve fileler kullanma, saçları sarartma, Yunan kadınları da en az Mısırlılar kadar güzellik ve saçlarına özen gösterirdi, Romalılar, Saçları sarartmak için odun kökü, kireç, kına, deniz suyu, papatya özütü ve yumurta sarısı kullanma; Banyo, sauna, manikür ve pedikür uygulamaları, Germenlerle tanışma sonrası sarı saç modası alevlendi, Fransız ve Alman Kadınlar, Abartılı topuz ve örgü modelleri, saç aksesuarı olarak tüyler, çiçekler ve değerli taşlar kullanma, Dönem tablolarında görülen saç modelleri, saç ve güzellik hizmetlerine verilen önemi göstermektedir, Türkiye, Cumhuriyet dönemi ile birlikte güzellik bakımına artan talep, Resmi etkinlikler (balolar, yarışmalar vb) saç ve güzellik sektörünün gelişimini hızlandırdı, Günümüz, Saç bakımı ve güzellik hizmetlerinin zorunlu hale gelmesi, Stres ve olumsuz dış etmenler ile genç görünme isteği ve kalite arayışlarına hızlı hizmet beklentisi eklenmiştir, Sağlık Riskleri, Uzun süre ayakta kalmak, kimyasallara maruz kalma, postür ve kas-iskelet sistemi problemleri, Adayların risk yönetiminde başarılı olacaklarına inanmaları gerekiyor, Eğitim Programı, Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü (MYO), Sektöre kaliteli, bilinçli ve profesyonel eleman yetiştirmek amacıyla öğrenci kabul eden 2 yıllık ön lisans programı
Saç bakım güzellik saç bakımı saç bakımı ve güzellik hizmetleri saç bakımı ve güzellik hizmetleri bölümü saç bakımı ve güzellik hizmetleri bölümü (MYO)
Saçları düzgünce arkadan bağlanmış genç bir kadın parlak mavi bir başörtüsü takıyor. Cildi sıcak, karamel renginde ve gözleri koyu kahverengi. Kameraya bakarken yüzünde nazik, gülümseyen bir ifade var. Beyaz bir üst ve mavi ve yeşil çiçek desenli, desenli, uzun bir etek giyiyor. Bir çift küpe ve altın bir kolye ile aksesuarlarını tamamlamış. Kıyafetleri, içinde bulunduğu güneşli, açık hava ortamına mükemmel bir uyum sağlıyor.
İlknur Işık
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.