Close
Mobil Menu Bars

Robotik Kodlama Nedir? Nasıl Yapılır?

23 Ocak 2020, 5723 defa okundu.
Robotik Kodlama Nedir? Nasıl Yapılır?
robotik, robotik kodlama, kodlama, robotik kodlama nedir,

Kodlama, aslında bir robotun veya bilgisayar programının okuyabileceği ve yürütebileceği yazılı talimatlardır. Bir robot aracılığıyla tamamlanması istenen görevi belirlemeli, bunun gerçekleşmesi için kodu tasarlamalı ve ardından sonucu görmek için robota göndermelisiniz. Robotik kodlama, bireylerin görev tamamlanana ve robotun hareketleri başlangıçta amaçlandığı gibi gerçekleştirilinceye kadar, deneme yanılma yoluyla düşünmelerini gerçek bir şekilde görmelerini sağlar.

Kod yazarken bireyler, bir robota hangi hareketleri yerine getirmesi gerektiğini söylemek için hem eleştirel hem de yaratıcı düşünmelidirler. Ayrıca kodun doğru olduğundan emin olmak zorundadırlar. Bir kod parçasının düzgün ve daha sık çalışmaması için kesin ve spesifik olması gerekir. Kod parçası ilk yazıldığı anda mükemmel değildir. Bir kod hatasız değilse, robot hareket etmeyecektir.

Robotik Kodlama Nedir Kısaca

Kodlamayı bugün nasıl kullandığımıza baktığımızda artık her yerde olduğunu görürüz. Günlük olarak kaç tane elektronik ürün kullandığınızı düşündüğünüzde, kodlamanın hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini hızlı bir şekilde fark edersiniz. Mikrodalga, araç, telefon, TV ve banka kartımızı her kullandığımızda kodlama becerilerimizi kullanıyoruz.

robotik, robotik kodlama, kodlama, robotik kodlama nedir,

Robotik kodlama, birlikte çalıştığınız robotun türüne bağlı olarak görsel tasarım, makine mühendisliği, desen, dönüşümler, yön, cebir vb. yapabilmemizin bir yoludur. Robotik kodlamada kilit nokta, robotun işiniz hakkında size görsel ve gerçek bir geri bildirim vermesidir. İşinizi doğru yaparsanız, robot istediğiniz şeyi yapar. Yanlış yaparsanız, yapmaz.

Kodlama; bireylerin problem çözmesini, bağımsız olarak ve işbirliği içinde çalışmasını ve inisiyatif, organizasyon ve sorumluluk göstermesini gerektirir. Kodlama aynı zamanda akademik becerileri de öğretir. Robotik kodlama, bireylerin tüm konularda planlama, kitle, araştırma kaynakları, araştırma soruları kullanma, bilgi iletme ve başarıyı değerlendirme becerilerini göstermelerini gerektirir. Kodlama ve robotiği oluşturan bilim kavramlarını, matematik kavramlarını ve dil kavramlarını eklediğinizde Robotik kodlama, merak uyandırır ve ilgi çekici bir hal alır.

Robotik üzerinden kod yazmayı öğrenmek, bireyleri STEM (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) alanlarına kodlama ve programlama ile dahil etmenin harika bir yoludur. Robotik kodlama bireylere; mücadele, problem çözme, ekip duygusu ve işbirliği yoluyla azim becerilerini kazandırır.

Yıllar önce LEGO, eğitim bölümlerini oluşturdu ve çocukların hem bir araya getirebileceği hem de programlayabileceği etkileşimli robotlar tasarladı. En iyi örneklerden biri, çocukların olağanüstü şeyler yapabileceği çok popüler bir eğitim robotu olan LEGO Mindstorms EV3'tür. LEGO, çocuklar, öğrenciler ve okullar için bu tür yararlı araçlar başlattıktan sonra birçok çevrimiçi araç ortaya çıktı. Bunlardan biri, sanal bir EV3 programlayarak STEM ve kodlamayı öğrenmek için çevrimiçi bir öğrenme ortamı olan CoderZ'dir.

Robotik kodlama, zaman içerisinde ilgi odağı ve tüm dünyadaki milyonlarca öğrenci, kendi gerçek robotlarını tasarlamak, kurmak ve programlamak zorunda oldukları bir dizi yarışmaya katıldılar. İlk Robotik Yarışması (FRC), İlk LEGO Ligi (FLL), Siber Robotik Kodlama Yarışması (CRCC) vb. yarışmalar, her gerçekleştiğinde binlerce katılımcıya ulaşıyor, herkese harika bir bilgi, eleştirel düşünme ve takım çalışması ortamı hazırlıyor.

Robotik Kodlama Nasıl Yapılır?

robotik kodlama, kodlama, robotik kodlama nedir,

Programlama, robot biliminde çalışmak için geliştirilecek temel bir beceridir. Bu adımda, programlamayı, önemli dilleri ve Arduino ve Raspberry Pi gibi araçlarla nasıl başlayabileceğinizi tanıtacağız. Robotlar, bir işlemci üzerinde yürütülen bilgisayar programlarını kullanarak sensör verilerini işler, bilişim yapar ve eylemleri planlar. Bilgisayar programları aslında bir çıktı üretmek için bir girdi üzerinde çalışan bir talimatlar dizisidir.

Bir Robottaki Yüz Tanıma Programı

  • Girdi olarak bir kişinin resmini çekin
  • Görüntüyü belirli bir özellik kümesi için tarayın
  • Bu özellikleri bilinen yüzlerden oluşan bir kütüphaneyle karşılaştırın
  • Bir eşleşme bulun
  • Çıktı olarak kişinin adını gösterin

Program, her yürütme işleminde tam olarak aynı yönergeleri uygulayacaktır. Çoğu programlama dili normal metinde yazılmıştır, bu da insanların anlamasını kolaylaştırır. Programlar daha sonra bir işlemcinin yürütmesi için makine kodunda derlenir.

Programlama Dilleri

C/ C ++, Java, Fortran, Python vb. çok sayıda programlama dili vardır. Robotikteki en popüler dil muhtemelen C / C ++'dır (C ++, C dilinin nesne yönelimli bir halefidir). Python, makine öğrenmesi kullanımı ve ayrıca ROS paketleri geliştirmek için de kullanılabilmesi nedeniyle çok popülerdir.

Robotikte kullanılan ek, önemli yazılım araçları vardır, özellikle;

  • Robot İşletim Sistemi (Robot Operating System-ROS), robot uygulamaları oluşturmanıza yardımcı olan bir dizi yazılım kitaplığı ve aracıdır. Ayrıca ROS için C / C ++ veya Python'da kendi programlarınızı da yazabilirsiniz.
  • Matlab, veri analizi ve arayüzler için ROS ile birlikte kullanılır.

C / C ++ programlama dili, Robotik kodlamada en yaygın kullanılan programlama dillerinden biridir. Arduino mikrodenetleyici C'ye dayalı bir programlama dili kullanır ve uygulamalı robotik yaparken bu önemli dilin temellerini öğrenmek için harika bir yoldur. Bir Arduino MEGA 2560 mikro denetleyici aslında sadece Arduino'nun merkezindeki büyük çiptir. Bu bileşen sayesinde, programladığınız ya da yazdığınız yüksek düzeyli kod, bu çipin üzerine yerleştirilmiş makine koduna derlenir. Üstteki ve alttaki pimler sensörler gibi giriş cihazlarını ve motorlar gibi çıkış cihazlarını bağlamak içindir.

robotik, robotik kodlama, kodlama, robotik kodlama nedir,

Python ve Raspberry Pi

Python, bilgisayar bilimi ve makine öğreniminde yaygın olarak kullanıldığı için öğrenmek için yararlı bir dildir. Python, Raspberry Pi ile kullanılan dildir. Bir robotu kontrol etmek için Raspberry Pi kullanabilirsiniz. Raspberry Pi 3, Model B, normal bir PC gibidir ancak çok daha küçüktür. Bu Raspberry Pi 3, 1.2 GHz dört çekirdekli ARM işlemciye, ethernet, kablosuz, bluetooth, HDMI ve 4 USB bağlantı noktasına sahiptir.

Arduino ve Raspberry Pi'nin ikisi de robotik kodlama için yararlıdır ancak ikisi arasında bazı önemli farklılıklar vardır:

  • Arduino, basit bir bilgisayar gibidir. Bir PC'de yazdığınız basit bir programı çalıştıran ve döngüye sokan bir mikro denetleyicidir. Çalıştırılan program derlenir ve makine kodu olarak mikro denetleyiciye indirilir. Arduino, düşük seviyeli robot kontrolü için çok uygundur. Ayrıca, analog sensörleri bağlamak için analogdan dijitale dönüştürme gibi özelliklere sahiptir.
  • Raspberry Pi (RPi) normal bir PC gibidir ve bu nedenle Arduino'dan daha çok yönlüdür, ancak analogdan dijitale dönüştürme gibi özelliklere sahip değildir. RPi bir Linux işletim sistemi (genellikle Raspian) çalıştırır. Robotik için çok yararlı olan kamera gibi çevre birimleriyle birlikte bir RPi'ye bir klavye, fare ve monitör bağlayabilirsiniz. RPi'nin Linux çalıştırması nedeniyle ROS'u da kurabilirsiniz, ancak kurulumu biraz zor olabilir.

Robotik Kodlama Neden Önemlidir?

Esasen bir robot, bir dizi talimatı takip etmek üzere programlanabilen mekanik bir cihazdır. Robotun bir işlem birimi, çevresini algılayan sensörleri, bacaklarını veya tekerleklerini hareket ettirmek için motorları vardır. Çevreye yanıt olarak, yazılımsal talimatlar doğrultusunda konuşabilir, başka sesler çıkarabilir, ışık ve renklerle yanıp sönebilir. Robotlar sadece uzaktan kontrol edilmekle kalmayıp, programlanmış talimatları takip etme yeteneğine de ihtiyaç duyarlar. 

Programlama çok soyut olabilir. Fiziksel bir robotu kontrol etmek ve neyin yanlış gittiğini görmek zorunda kalarak, bireyler robotların neler yapabileceğini ve yapamayacağını öğrenir. Ayrıca kesin talimatlara olan ihtiyacı da öğrenirler. Robotik kodlama okullarda fen, teknoloji, mühendislik ve matematik öğretimi için artan talebin karşılanmasına yardımcı olur.  Robotu programlayarak doğrudan teknolojiyi örneklemenin yanı sıra, öğrenciler bilim, mühendislik ve matematik hakkında da bilgi sahibi olurlar ve bu konuların birbirine nasıl bağlandığını anlarlar.

Robotik Kodlama Nedir?

Robotik kodlama, aslında bir robotun veya bilgisayar programının okuyabileceği ve yürütebileceği yazılı talimatlardır. Bir robot aracılığıyla tamamlanması istenen görevi belirlemeli, bunun gerçekleşmesi için kodu tasarlamalı ve ardından sonucu görmek için robota göndermelisiniz. Robotik kodlama, bireylerin görev tamamlanana ve robotun hareketleri başlangıçta amaçlandığı gibi gerçekleştirilinceye kadar, deneme yanılma yoluyla düşünmelerini gerçek bir şekilde görmelerini sağlar.

Robotik Kodlamada Kullanılan Programlama Dilleri Nelerdir?

Robotik kodlamada kullanılan C / C ++, Java, Fortran, Python vb. çok sayıda programlama dili vardır. Robotikteki en popüler dil muhtemelen C / C ++'dır. Python, makine öğrenimindeki kullanımı ve ayrıca ROS paketleri geliştirmek için de kullanılabilmesi nedeniyle çok popülerdir.

Robotik Kodlamada Arduino ve Raspberry Pi'nin Farkı Nedir?

Arduino ve Raspberry Pi'nin ikisi de robotik kodlama için yararlıdır ancak ikisi arasında bazı önemli farklılıklar vardır. Arduino, bir PC'de yazdığınız basit bir programı çalıştıran ve döngüye sokan bir mikrodenetleyicidir. Raspberry Pi (RPi) normal bir PC gibidir ve bu nedenle Arduino'dan daha çok yönlüdür, ancak analogdan dijitale dönüştürme gibi özelliklere sahip değildir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!