AnasayfaBlogRobot Hamburger Yaptı! İK Bu Konuda Ne Düşünüyor?
İnsan Kaynakları Yönetimi

Robot Hamburger Yaptı! İK Bu Konuda Ne Düşünüyor?

03 Temmuz 2018
Robot Hamburger Yaptı! İK Bu Konuda Ne Düşünüyor?

Bir robot San Francisco’da hamburger yaptı ve bu bence birçok anlam ifade ediyor. Bir uçağa binip o robotun yaptığı hamburgeri yemek istiyorum. Okuduğum yorumlarda robotun harika hamburger yaptığını görüyorum. Ama düşündüğümüzde damak tadı olmayan birinden bahsediyoruz. Tadını bilmediği şeyi nasıl güzel yapabiliyor? Bu bir şef değil. Fransız restoranında şef değil! Yani dezavantajlı! Sonuç olarak robotun damak tadı yok ve bu dezavantaja rağmen yaptığı hamburgerler gerçekten harikaymış.

Günümüz iş dünyasında ve insan kaynakları yönetimi söyleşilerinde çoğu zaman teknolojinin işimizi elimizden alacağını konuşuyoruz. Haber sitelerinde "gelecekte bu işleri robotlar yapacak" haberleri çıkıyor. Çünkü teknoloji geliştikçe bizim yapabildiğimiz işleri robotlar yapabilecek. Bugün sahip olduğumuz yetenekler birkaç yıl içinde değersiz olabilir. Yeteneklerimizi mi geliştireceğiz? Yoksa yeni yetenekler mi arayacağız?

Robotların işimizi ele geçirmesinden kendimizi nasıl koruyacağız?

Günümüzde robotlar var ve bazı şeyleri gerçekten iyi yapıyorlar. Peki onları kendimizden nasıl koruyacağız? İnsan kaynakları departmanı buna nasıl bakıyor? Hangi becerileri geliştirmeliyiz? Daha da önemlisi insan kaynakları robotların iş hayatına girmesine nasıl bakıyor? Geçmişte onları bir makine olarak gördüklerini biliyoruz. Ama geçmişte hiçbir robot hamburger yapmıyordu. Şimdi ise işler biraz değişti. Aşağıda insan kaynaklarının geliştirmesi gereken yönleri birkaç maddede anlattım.

Robotlardan Farklı Olan Yönlerimiz

Unvan sahibi olmak robotların yapamayacağı birşeydir. Yukarıda da belirttiğim gibi o bir şef değil! Profesyonel bir unvana sahip olmak robotların karşısında atacağınız en önemli adımlardan biridir. Yeteneklerimiz için robotlarla rekabet edeceğimiz günlere gelmeden önce yeteneklerimiz korumak için unvanlarımıza odaklanmalıyız. Aynı zamanda müşterilerimizin ve birlikte çalıştığımız kişilerin bireysel markasınada değer vermeliyiz. Sizi ve ekibinizi robotlardan ayıran şey nedir? Müşterilerinizin bilmesi gereken şey şu: özgün olmak, merhamet duygusuna sahip olmak ve samimiyet kurabilmek.

Karışık İşleri Çözebilmek ve Düşünmek

Bu robotların yapabileceği bir iş değildir. Bu tamamen yetenekle ilgilidir. Ayrıca değişime uyum sağlayabilmekle alakalıdır. Sizin ve işletme personellerinin geliştirmesi gereken yetenekleri önceden farkedip bunu gerçekleştirmek büyük fayda sağlayacaktır. İhtiyaç duyduğunuz becerileri elde etmek karışık işleri çözebileceğiniz anlamına gelir. Çalışanlarınız eğer bir bant etrafında “robot gibi” çalışıyorsa burada bir sorun olduğunu söyleyebiliriz.

Robotları İşe Alın ve Dönüşümü Gerçekleştirin

Bilişim ya da teknoloji isminde bir departmanı unutun. Çünkü dünya artık teknoloji dünyası. Şirketinizin tamamı teknoloji departmanı olmalı. İnsan kaynakları departmanı doğru kişiyi doğru işe alma deyimini artık pek kullanmayacak. Çünkü doğru robotu veya yapay zekayı nereye konumlandıracak bunu bilmesi gerekiyor. Dijital bir strateji oluşturması ve yetenek havuzuna bakarak planlama yapması da gerekecek. Robot ve insanı aynı departmanda konumlandırarak onların iş akışını iyi şekilde sağlaması gerekiyor. Geleceğin konularından biri şu: doğru robotu doğru insanın yanına işe almak!

Robotlar artık aramızda ve onlarla arkadaş olmamız gerekiyor.

Diğer bir deyişle, hamburger robotuna arkadaş ol!

Düşünsenize bir robot hamburger yapabiliyorsa yakın gelecekte bir CFO olabilir mi? Gelecekte bir robot liderlik yapabilir mi? Ben buna inanmıyorum çünkü liderlik gibi yönetim pozisyonlarında yukarıda belirttiğim bazı özelliklerin olması gerekli. Bu özellik ve beceriler sadece insanda olabilir. Buna karşıt bir görüş geldiği de oldu. “Merhamet diyorsunuz ama insanlar merhametlerini gün geçtikçe kaybediyor”. Evet buna kısmen katılıyorum ama tablo o kadar da vahim değil.

Evet ben hamburger yemek için sıra beklemek istemiyorum. 15 TL lik sandviç için vaktimi kuyrukta harcayamam. Robot bunu daha hızlı yapabilir ve ondan faydalanmış olurum. Ta ki ben hamburger sırasındayken beni sırayı kaynattığımla ilgili uyarana kadar… Tehlike burada başlıyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? İş dünyasında robotların ve yapay zekanın yer alması sizce nasıl bir durumu oluşturur? Yorumlarınızı bekliyorum.

ik yönetimi insan kaynakları yönetimi robotlar insanların işini yapıyor robot hamburger yaptı insan kaynakları
Gizem Solak
Gizem Solak
Blog Yazarı

Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun olmuştur. Eğitim, kişisel gelişim ve kariyer tavsiyeleri üzerine blog içerikleri oluşturmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.