Close
Mobil Menu Bars

Profesyonel İmaj ve Algı Yönetimi Neden Önemli?

16 Eylül 2019, 3782 defa okundu.
Profesyonel İmaj ve Algı Yönetimi Neden Önemli?
imaj, algı yönetimi, ilk izlenim, iletişim, iş hayatı

İmaj, kişi ya da kurumun diğerleri üzerinde bıraktığı izlenimdir. İmaj ve algı yönetimi, gerek özel hayatımızda gerek iş hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Nasıl biri olduğumuz hakkında çevremizde bıraktığımız ipuçlarıdır. Bakışlarımızdan duruşumuza diksiyonumuzdan beden dilimize kadar pek çok detayı barındırır. Bu detaylar kişisel imaj ve markamızı oluşturma konusunda belirleyicidir. Etkili bir imaj, insanlarla olan iletişimimizde belirleyici rol oynar. Yeni bir ortama girdiğimizde, yeni insanlar tanıdığımızda ya da iş görüşmesine gittiğimizde insanların aklında imajımıza göre yer ediniriz. 

Kişisel İmaj Nedir, Nasıl Oluşur?

Kişisel imaj, insanlar ve toplum tarafından algılanma biçiminizdir. Nasıl algılanıyorsak öyle biliniriz. İlk kez karşılaştığınız bir insanın sizin hakkınızda fikir edinmesi yaklaşık ilk 10 saniye içerisinde gerçekleşir. Kişisel ya da profesyonel imaj ve algı yönetimi oluşumunda pek çok etken vardır. Konuşmanız, giyiminiz, duruşunuz, görgü ve nezaket kurallarına duyarlılığınız bunlardan bazılarıdır. Kişisel marka değerinizin olması, sizi iş ve sosyal hayatta ön plana taşımada önemli bir etkendir. Olumlu bir kişisel imaj, kendinize olan özgüveninizi yükseltir ve kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olur. 

Kişisel imaj, üç unsurun birleşimidir. 

Öz İmaj: Kendinizi içerden nasıl gördüğünüz ile ilgilidir. Kendi giyiminiz, konuşmanız, duygu ve istekleriniz ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Kendinizi bu konularda kişisel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Algılanan İmaj: Toplumun sizi nasıl algıladığı ve düşündüğü ile ilgili olan imaj. Konuşmanız, giyiminiz, isteklerinizin toplumda nasıl karşılık bulduğu ile ilgili. 

İstenilen İmaj: Kendinizi nasıl görmek ve başkalarına nasıl görünmek istediğinizdir. 

imaj, algı yönetimi, ilk izlenim, iletişim, iş hayatı

Profesyonel İmaj ve Algı Yönetimi Nasıl Olur?

Profesyonel hayatta sağlıklı ve başarılı iletişim kurabilmek için insanlarda bırakacağımız izlenim önemlidir. İş ve özel hayatta başarıyı getiren en önemli noktalardan biri, insanların bizi nasıl algıladığı ile ilgilidir. Daha da önemlisi algılanan imajımız ve öz imajımız arasındaki uyumdur. Arada tutarsızlık ya da büyük fark olması imajımız hakkında probleme işaret eder. Olduğumuz kişi ve göründüğümüz kişi arasındaki farkları ortadan kaldırmak son derece önem teşkil eder. 

Sosyal hayatta olduğu gibi profesyonel iş yaşamında da söylediklerimize, üslubumuza dikkat etmeliyiz. Kurumun çizgisine ve politikasına uygun kıyafetler, renkler seçmeliyiz. Abartılı makyaj ve giyimden uzak durmalıyız. 

Etkin bir imaj ve algı yönetimi açısından beden dilimiz ve söylediklerimiz arasında tutarlı olmalıyız. Karşımızdaki insan konuşurken tüm bedenimizle ona dönerek onunla ilgilendiğimizi göstermeliyiz. İletişim esnasında göz temasında bulunmaya ayrıca özen göstermeliyiz. Bu, karşımızdaki insanı dikkatle dinlediğimizi ve ona değer verdiğimizi gösterir. İyi bir dinleyici olmanın temel şartı, göz kontağıdır. 

imaj, algı yönetimi, ilk izlenim, iletişim, iş hayatı

İmaj ve Algı Yönetimi Konusunda Eğitim Almak Mümkün mü?

İmaj ve algı yönetimi ile ilgili eğitim alarak siz de kişisel değerinizi oluşturabilirsiniz. Sosyal hayatta sevilen, ilgiyle dinlenen, söyleyecekleri merak edilen ve duruşuyla bir kimliği olan biri olursunuz. Profesyonel iş hayatınızda ise aranan insan olursunuz. Çünkü bilgi ve becerilerinizin yanında onları nasıl pazarladığınız da son derece önemli. Rekabetin arttığı iş dünyasında kendinizde fark yaratarak daha iyi bir kariyere sahip olabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitimlere katılarak kişisel markanızı oluşturun. Üstelik eğitimden başarılı olduğunuz takdirde sertifika almaya hak kazanırsınız. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!