AnasayfaBlogPilates Eğitmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Pilates Eğitmeni Nedir? Ne İş Yapar?

09 Mayıs 2021
Pilates Eğitmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Her mesleği yapmak için örgün öğretim okumak gerekmez. Bazı meslekler sonradan alınan eğitimler ve sertifikalar sayesinde yapılabilir. Pilates eğitmenliği bu mesleklerden biridir. İşinden dolayı spora çok fazla vakit ayıramayanlar için bu sayede hem eğlenmek hem de spor yaparak sağlıklı bir şekilde para kazanmak mümkündür. Bu nedenle oldukça şanslı bir meslek grubu olduğu söylenebilir.

Son dönemde oldukça yaygınlaşan pilates yurt dışında uzun yıllardır yapılsa da ülkemizde çok uzun bir geçmişi yoktur. Ancak çok rağbet gören spor dallarının başında gelir. Önceleri keyifli vakit geçirmek ve spor yapmak amaçlı olarak sadece kadınlar tarafından ilgi görmüştür. Sonradan doktorların tavsiyesiyle tedavi amaçlı olarak da hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. İlgi bu kadar fazla olunca da eğitmenin kendini iyi yetiştirmesi iş bulabilmesi açısından önemlidir. Şimdi pilates eğitmenliğinin detaylarına bakalım.

Pilates Eğitmeni Nedir?

Pilates, küçük yaşlarından beri astım ve romatizmal hastalıklarla boğuşan Joseph Pilates’in anatomi kitabından öğrendiği hareketleri uygulayarak vücudunu geliştirmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Joseph Pilates Birinci Dünya Savaşı sırasında esir düşünce esir kampında hastalanan askerlere bildiği hareketleri öğretmiştir. Hareketleri uygulayan askerler ya hemen iyileşmiş ya da başka bir hastalığa yakalanmamıştır. Bunun sonucunda hastaneye atanarak kendisinden hastaları iyileştirmesi istenmiştir. Savaş bittikten sonra da bildiklerini etrafındakilere öğretmeye ve aletler geliştirmeye başlamıştır. Böylece de pilates bir spor dalı olarak gelişmeye başlamıştır.

Günümüzde de psikologlar ve fizyoterapistler tarafından tedaviye yardımcı bir rehabilitasyon yöntemi olarak önerilir. Doğru nefes alabilme, duruşu düzeltme, stresi azaltma, vücudu sıkılaştırma pilatesin saymakla bitmeyecek faydalarından bazılarıdır. Pilatesin uzman eşliğinde yapılması önemlidir. Nefes alma, vücuttaki duruşu değiştirme, vücudu germe gibi hareketleri öğreterek bireylerin sağlıklı kalmalarına yardımcı olan kişilere pilates eğitmeni denir. Pilates egzersizlerinin amacı güçlü bir kas ve iskelet sistemi oluşturmaktır. Ancak iyi planlanmayan bir antrenman ya da yapılan yanlış ve gereğinden fazla hareketler sakatlıklara yol açabilir.

Bunun gibi durumları önleyebilmek adına pilates eğitmenlerinin pilates sırasında oluşabilecek sorunlara karşı acil müdahalelerde bulunabilmeleri için ilk yardım eğitimi de almaları gerekir. Ayrıca müşterileriyle iyi iletişim kurarak onları ikna edebilmek için de etkili iletişim becerileri eğitimi almalıdırlar. İyi bir pilates eğitmeni sporu yaşam biçimi olarak kabul etmiş olmalıdır. Pilates aletlerine hakim olmalıdır. Motivasyonu yüksek olmalıdır. Zamanı yönetme becerileri gelişmiş olmalıdır. Güleryüzlü ve ekip çalışmasına yatkın olmalıdır. Pilates eğitmenlerinin kendilerini sürekli yenilemeleri gerekir. Değişen teknolojiyi ve geliştirilen pilates yöntemlerini takip etmelidirler. Bu nedenle hem yurt içinde hem de yurt dışında verilen eğitimlerle seminerlere katılabilirler.

Pilates Eğitmeni Ne İş Yapar?

Pilates eğitmenleri Türkiye Jimnastik Federasyonuna bağlı olarak çalışır. Spor salonlarında ve özel sağlık kuruluşlarında iş bulabilirler. Kadın doğum hastanelerinde hamile pilates eğitmeni olabilirler. Hamile pilatesinin ekstra dikkat ve özen gerektirdiğini söylemeden geçmemek gerekir. Bunun dışında bireysel ya da grup halinde müşterilerine özel ders verebilirler. Kendilerine ait pilates salonları açablirler. Pilates derslerinin süresi bireyin ihtiyacına göre şekillenir. Ancak bir dersin 45 dakika ile 1 saat arasında uygulandığını söylemek mümkündür. Yarı zamanlı ya da tam zamanlı olarak çalışmaları mümkündür. Pilatesi eğitmenliğini ana iş olarak yapabilecekleri gibi ek olarak da yapabilirler. Pilates eğitmenleri amaca uygun olarak aletli ya da aletsiz pilates yaptırabilirler. Hem sağlıklı yaşam hem de sporla iç içe olduklarından birçok görev ve sorumlulukları bulunur.

 • İhtiyaca göre plan ve program hazırlar.

 • Aletli pilates mi yoksa aletsiz pilates mi yapılacağına karar verir.

 • Uygun ısınma ve soğuma hereketlerini gösterir.

 • Pilates aletlerinin kullanımını öğretir.

 • Pilates tekniklerini anlatır.

 • Aletlerin güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

 • Gereken durumlarda hareketleri uygulamalı olarak gösterir.

 • Yapılan yanlış hareketleri düzeltir.

 • Olumlu tutumlar sergiler.

 • Herhangi bir yaralanma ya da sakatlık durumunda ilk müdahaleyi yapar.

 • Alanındaki gelişmeleri takip eder.

 • Yapılacak olan egzersizler hakkında bireyleri bilgilendirir.

 • Bireylerin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını tespit eder.

 • Egzersizlerin ne işe yarayacağını anlatır.

 • Hazırladığı egzersiz programının günceller.

Pilates Eğitmeni Maaşları

Pilates eğitmenlerinin aldıkları maaşlar eğitmenin kademesine göre değişir. Yeni başlayan bir eğitmenle uzman eğitmenin aynı maaşı alması beklenemez. Eğitmen işini ne kadar iyi yaparsa tanınırlığı o kadar artar. Bu da maaşını etkiler. Spor salonlarında çalışan eğitmenler salonun büyüklüğüne ve müşteri kapasitesine göre para kazanırlar.

Özel pilates derslerinin saatlik ücretleri 100 lira ile 1000 lira arasındadır. Bir pilates eğitmeninin maaşı aylık ortalama olarak 5000 lira ile 10000 lira arasında değişiklik gösterir. Çevresi geniş ve çok tecrübeli eğitmenler 20000 liraya kadar kazanç sağlayabilir. İyi bir yerde kendi pilates salonunu açanların kazançlarının aylık 80000 ile 100000 lira arasında olduğunu söylemek mümkündür.

Pilates Eğitmeni Nasıl Olunur?

Pilates eğitmeni olabilmek için illa ki üniversite mezunu olmaya gerek yoktur. Üniversitelerin beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünden ya da fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünden mezun olanlar pilates eğitimlerinde verilen dersleri öğrenimleri boyunca aldıkları için avantajlı durumda olurlar. Alacakları ek eğitimlerin süresi kısalır. Ayrıca iş bulma sırasında da daha çok tercih edilirler. Üniversite mezunu olmayan ancak pilates eğitmeni olmak isteye bireyler için en az 18 yaşında olmak, lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak, işini yapmaya engel bir akıl hastalığı bulunmamak, sporla ilgili bir alanda disiplin cezası almamış olmak ve yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmak gibi şartlar aranır. Bu şartları sağlayanlar Türkiye jimnastik federasyonuna ya da federasyonun eğitmen yetiştirme yetkisi verdiği kurumlara başvuru yapabilirler. Belli bir ücret karşılığında kursa kaydolanlar kursu başarıyla tamamladıktan sonra eğitmen olabilirler. Lisanslarını her yıl revize ettirmeyenlerin ve son üç yılda tek seferde 6 aydan daha fazla disiplin cezası alanların lisansı iptal edilir. Pilates eğitmenleri mesleklerini yaparken gelişim seminerlerine katılmaya devam ederler. Ayrıca federasyon tarafından yurt dışına da eğitime gönderilebilirler. Pilates eğitmenleri kendi içinde 5 kademeye ayrılır.

Yardımcı Eğitmen: 1.kademe eğitmendir. Eğitmenlik kursunu başarıyla tamamlayanlar bu unvanı alır. Kendisinden en az bir kademe üstteki eğitmenin yanında başlangıç egzersizleri yaptırır.

Eğitmen: 2.kademe eğitmendir. Tek başına orta düzeyde egzersizler yaptırabilir. En az bir yıl yardımcı eğitmen olarak üst düzey eğitmenin yanında çalışmış ve en az 2 seminere katılmış olan eğitmenler bu kademeye yükselebilir.

Kıdemli Eğitmen: 3.kademe eğitmendir. İleri düzeyde egzersizler yaptırabilir. Eğitmen olarak en az bir yıl çalışmış ve en az 3 seminere katılmış olan eğitmenler bu kademeye yükselebilir.

Baş Eğitmen: 4.kademe eğitmendir. Tüm pilates aletlerini kullanarak egzersizler yaptırabilir. Kıdemli eğitmen olarak en az üç yıl çalışmış ve 5 seminere katılmış olan eğitmenler bu kademeye yükselebilir.

Usta Eğitmen: 5.kademe eğitmendir. Özel sakatlıkların tedavisine yönelik her türlü eğitimi yaptırabilirler. Baş eğitmen olarak en az iki yıl çalışmış ve en az 5 seminere katılmış olan eğitmenler bu kademeye yükselebilir. Ayrıca bu kademeye yükselmek isteyen eğitmenlerin federasyonun onayından geçebilecek araştırma projesi gerçekleştirmesi gerekir.

Pilates Eğitmeni Pilates Eğitmeni nedir Pilates Eğitmeni ne iş yapar Pilates Eğitmeni maaşları Pilates Eğitmeni nasıl olunur
Seray Akyüz
Seray Akyüz
Blog Yazarı

Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra çeşitli okullarda edebiyat öğretmeni olarak çalışan Akyüz, pandemi sürecinde İstanbul İşletme Enstitüsü'nde çeşitli eğitimler aldı. Aldığı bazı eğitimler sonucunda ajanslarda içerik üretmeye başladı. Edebiyat, eğitim, sağlık ve dekorasyon gibi konularda yazılar yazmakta.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İlgi Alanları ve Hobiler CV'de Nasıl Yazılmalı?
Özgeçmiş Bölümleri

İlgi Alanları ve Hobiler CV'de Nasıl Yazılmalı?

04 Aralık 2019
Hafta Sonu Evde Yapılabilecek 15 Şey
Kişisel Gelişim

Hafta Sonu Evde Yapılabilecek 15 Şey

01 Ekim 2019
Yüz Yogası ve Faydaları
Video

Yüz Yogası ve Faydaları

02 Ağustos 2021
Evden Para Kazanma Yolları Nelerdir?
İş Hayatı

Evden Para Kazanma Yolları Nelerdir?

10 Aralık 2019
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
405205
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
510380