AnasayfaBlogPhotoshop Nasıl Yapılır?
Video

Photoshop Nasıl Yapılır?

30 Eylül 2021
Photoshop Nasıl Yapılır?

Photshop Eğitimi eğitmeni Kemal Kaluç ile photoshop uygulamaları, kullanım alanları ve yeni başlayanlar için kısayolları konuştuk.

Kemal Kaluç kimdir? Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

11 yıldır fotoğraf ve video işleriyle uğraşıyorum. Daha önce farklı yerlerde eğitim verdim. Şimdi İstanbul İşletme Enstitisü’nde photoshop eğitimi veriyorum. 

Photoshop nedir? Ne değildir?

Selpak gibi biraz, Selpak bir markadır ancak her mendile aynı isim verilir. Photoshop da öyle. Photoshop aslında Adobe firmasının ürettiği bir fotoğraf düzenleme programıdır. Ayrı fotoğraf editörleri programları da var. Aslında photoshop bir markadır. 

Dijitalten oluşan görsel bir sanat günümüzde rağbet görüyor. Bu nedenle de fotoğrafına shop yapmadan paylaşmayan yok. Siz bu dijital görselliği nasıl yorumluyorsunuz? Bir fotoğrafa baktığınızda naturel mi yoksa oynanmış mı olduğunu görebiliyor musunuz?

Tabi ki görebiliyoruz. Ham görüntüler düz görüntü verir; doygunluğu, kontrastı ve keskinliği azdır. Dijital fotoğraf çekiyoruz, mutlaka dijital müdahaleden geçirmek gerekiyor. Burada önemli olan o müdahaleyi ne kadar yapacağımız. Amacımız çok fazla müdahale etmeden doğal görüntüler elde ediyoruz.

İnsanların photoshopa başladıklarında yaptıkları en yaygın hatalar nelerdir?

Genel olarak tek bir hata, aşırı derecede müdahalede bulunuyorlar. İlk başladıklarında o kadar çok müdahale yapıyorlar ki dijitalde güzel görünüyor ancak baskıya gönderdiğinizde çamur fotoğraf elde edersiniz. Yaptığımız her uygulamada fazla verdiğimiz zaman fotoğrafın detayları kayboluyor. Detayları görmek için kalibrasyonlu ve büyük ekranda iş yapmak önemli oluyor. Ne kadar iyi makine kullanıyorsanız, o kadar iyi photoshop yapıyorsunuz.

Gerekirse ilk başta ücretsiz çekip yapabilirsiniz ancak bir yerden sonra da o çizgiyi çekmek gerekiyor. Bu benim işim ve ücreti budur demek lazım. 

Adobe photoshop dışında birde birçok telefon uygulaması var. Apple Tasarım Ödülü olan Enlight Photofox, Filtreleme özellikleri fazla olan picsart, kadınların bildiği youcam makeup hatta snapchatte bile filtreli shoplu fotolar çekiyoruz. Sizin önerebileceğiniz şunun için şu uygulama ideal dediğiniz appler var mı?

Appler var tabi, telefon benim asla kullanacağım araç değil profesyonel olduğum için. Afterlight, snapseed gibi programlar var telefonda kullandığım. Yeni başlayanlar ve telefonla yapanlar için uygulamalar. Video yapmanlar için de vn, quik var.

Sadece fotoğraf üzerinde mi photoshop yapılıyor? Farklı kullanılan alanlar var mı?

Fotoğrafçı olduğum için fotoğraf kısmını kullanıyorum. Banner hazırlamanız gerekir oradan yaparsınız. Bir broşür hazırlayacaksınız yine photoshop kullanıyorsunuz. Hayal edip tasarlayacaksınız. Photoshop çok geniş bir uygulama. 

Photoshop eğitiminize kimler, neden katılmalılar? Katıldıktan sonra neler öğrenmiş olacaklar? 

Yeni başlayanlar, Instagramda fotoğraflarını kaliteli hale getirmek isteyenler, broşür hazırlamak isteyenler katılabilir. 4 derste butonların nasıl çalıştığını anlatıyorum. Son derste fotoğrafları nasıl editlediğimi anlatıyorum. Fotoğrafla ilgisi olan herkesin katılmasını öneriyorum. 

Sertifika hangi alanlarda fayda sağlayacaktır? 

Freelance yaptıklarında sertifika kendilerini mutlu etmektir. Emeğiniz var karşılığında belgeniz var. Kurumsal firmada sosyal medya yöneticisi olacaksınız, fotoğraf düzenleyeceksiniz, o zaman bir belge gerekiyor. Bu durumda sertifika ben bu işin eğitimin aldım demek. Artık her şey bir eğitim ve bir de portfolyo istiyor. Öne çıkmak için ilgili diğer eğitimleri de almanız gerekiyor. Sosyal medya uzmanı istiyorsanız, sosyal medya uzmanlığı eğitimi alacaksınız, fotoğraf düzenleme eğitimini alacaksınız, gerekirse video editörlüğü eğitimini de alıp tam donanımlı olarak bir ajansa başvuracaksınız. 

Lightroom eğitiminiz var. Orada neler anlatıyorsunuz?

Fotoğraf düzenleme ve doya düzenleme üzerinden yapıyoruz. Açıkken dosyanın adını değiştirebiliyor ve çok güzel arşivleme yapıyorsunuz. Yaptığınız her müdahale editli olarak saklı kalıyor. Fotoğrafın genel düzenlemesini keskinliğin lightroomda yapıyorum. Detayları photoshopta yapıyorum. Lightroom eğitiminde detayları paylaşıyorum. 

Profesyonel photoshop uzmanın sahip olması gereken yetkinlikler nelerdir?

Yetkinlikler zamanla oluşan özellikler. 2010 yılında photoshop yapmaya başladığımda, berbat fotoğraflar işledim. Şuan dönüp bakamıyorum bile. Formülü bol bol fotoğraf inceleyeceksiniz, kabiliyetiniz varsa fotoğraf çekeceksiniz ve bol bol fotoğraf editleyeceksiniz. Araştırıp yaptıkça iyi fotoğraf editliyorsunuz. Sevmeniz ve sizi içine çekmesi lazım. Ticari bir işte ortalama 4 saat uğraşıyorsunuz. Sevmediğiniz bir iş ise bilgisayar başına 4 saat geçiremiyorsanız photoshop biraz zor. 
Sanat yönünüzü olması ve ufkunuzun geniş olması gerekiyor, bol bol kitap okumanız ve sergiler gezmeniz gerekiyor. Ufkunuzu genişletmek için. Pfotoshop yapabilmek için iyi bir bilgisayar ve iyi bir monitör gerekiyor. Grafik tablet de lazım. Kesinlikle kalibrasyonlu bir monitör kullanmanız lazım. Bunlar en pahalı kısmı ama olmazsa olmazları. 

Photoshop uzmanlığının devamı var mı? Adım adım nasıl ilerlemelidir? 

Fotoğraf düzenleyen kişiyiz. Rütbeleri yok. Foto rafa başlayıp kendinizi sürekli geliştireceksiniz bunun da sonu yok. Hala yeni teknikler araştırıyorum, bulanları da kopyalıyorum. Youtubeda inanılmaz kaynak var. Takip ettiğim retoucher kanalları var. Phelearn ve piximperfect. 

photoshop
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Photoshop Eğitimi
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
750209
Fotoğrafçılık Eğitimi
5
(114)

Fotoğrafçılık Eğitimi

10 Konu5 Saat
Evren YılbaşıEvren Yılbaşı
750209
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
500209