Close
Mobil Menu Bars

Personelinizi Online Eğitime Göndermenin Faydaları

29 Mayıs 2018, 713 defa okundu.
Personelinizi Online Eğitime Göndermenin Faydaları
Personelinizi Online Eğitime Göndermenin Faydaları

Birçok işletme çalışanlarını örgün eğitimlere ya da online eğitimlere göndermez çünkü kendilerine göre gerekçeleri vardır. Bunların en başında fayda/maliyet dengesi gelir. Çalışanların eğitime sadece görev icabı ya da diğer anlamda kağıt üzerinden katılacağını düşünürler. Aslında eğitimi doğru şekilde planlarsak durum hiçte öyle değil.

İşletmeler fayda, zaman ve maliyet kaygısından dolayı çalışanları online eğitim programlarına göndermeyebilirler. Aşağıda bunları detaylı şekilde açıkladık. Hangi kaygının neden kaynaklandığını detaylı şekilde açıkladık.

Online Eğitimin Faydaları Nelerdir?

Çalışanlarınızın yeteneklerini ve işle ilgili bilgisini geliştirmek işletmeniz için çok büyük faydalar sağlayabilir. Hatta bu faydaların çokluğunu ölçümlemek bile zordur. Diğer anlamda sonsuz fayda da diyebiliriz. Çalışanlarınızı online eğitim programlarına gönderdiğinizde yalnızca işle ilgili bilgisi genişlemeyecek, bunun haricinde meslektaşlarıyla bilgi paylaşımı yapabilecek ve şirketinizi diğer şirketlerin prosedür ve uygulamalarıyla karşılaştırabileceksiniz. Ayrıca yaptığınız işle ilgili bilgileri güncel tutacak sektördeki tüm yenilikleri anında işletmeye getirecekler. Sektörde yaşanan gelişmeler, haberler, stratejiler ve yaratıcı fikirle hakkında işletmeniz geniş bir bilgiye sahip olacak. Böylece kitlenizle ilgili bilgileri ve rakiplerinizin durumu hakkında bilgiye sahip olabileceksiniz.

Ayrıca bu faydalar sadece işletmenin bazı bilgileri edinmesi anlamına gelmiyor. Ayrıca şirketinizde çalışan kişileri işletmenizde tutabilmenize olanak sağlayacak. Çalışanların online eğitim programlarına katılıyor olması yeni yetenekleri bile çekebilir.

Online Eğitim Maliyeti Nedir?

Birçok işletmenin çalışanlarına online eğitim almasını sağlamaktan vazgeçmelerinin en büyük sebebi budur. İşyerine yeni aldığınız personelleri eğitmek pahalıya mal olabilir. Personelin işyerinde kalması ve gelecekte de birlikte çalışmak işletmenin ilk önceliğidir. Hiçbir işletme işten çıkarmak için personel almaz. Uzman derecede bilgi ve deneyime sahip çalışanların ise işe alınması pahalıya mal olur. Ve sektörde bu kişileri işe almak isteyen birçok şirket vardır. Hatta bu kişiler freelancer gibi birden fazla şirketle çalışabilirler.

İşletmeniz bir alanda bilgi eksikliği yaşıyor olabilir. Markanızla ilgili veya sektörünüzle ilgili bilgiye sahip olan bir personeli eğitmek genelde daha kolaydır. Ve maliyeti pek yoktur.

Online eğitimler oldukça ekonomiktir ve basittir. Bir personelin ihtiyaç duyacağı tüm materyalleri ve kaynakları içeren bir paket satın almanızı sağlar. Ayrıca ücretsiz online eğitim programlarından faydalandırabilirsiniz. Çalışanlar online eğitim programlarına evden ya da işten çalışabileceği için seyahat ve yemek masrafları yoktur.

Online Eğitim Ne Zaman?

İşte zaman eşittir para. Bir çalışana eğitim alması için izin vermek büyük bir zarar verecektir. O çalışanın pozisyonuna göre maliyetin boyutuda değişecektir. Bir çalışan kritik bir pozisyondaysa ve onun yerine koyabileceğiniz başka biri yoksa bu durumda o eğitimdeyken farklı bir pozisyondan birini kaydırmak gerekiyor. Bir çalışanı kısa süreli bir işe bile göndermek işin aksamasına neden olabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Nagihan Demirel
02 Ekim 2018
5.0

ben kendi isteğimle bunu yapıyorum ama çok mantıklı ve yararlı bir yol. hüzel blog :)