Close
Mobil Menu Bars

Pedagog Nedir?

01 Eylül 2020, 690 defa okundu.
Pedagog Nedir?
pedagog, pedagoji, psikolog, psikoloji, çocuk, çocuk psikolojisi, oyun terapisi, oyun,

Çocuklar, bir ülkenin  gelişmesinde çok önemli rol oynarlar.Bu yüzden, yarınları kendilerine emanet edeceğimiz çocuklarımız için, doğdukları günden itibaren özenle hareket ediyoruz. Bazen de, çocuklarımızın gelecekte karşılaşabileceği sorunları engellemek adına pedagog desteği de alabiliyoruz.

Eğitim bilim ve teorisi olarak da adlandırılan ve inceleme alanı çocuklar olan, çocukların duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimleri için araştırma yapan bilim dalına pedagoji denir. Pedagoji alanında uzmanlaşmış kişilere ise pedagog denmektedir.Pedagoglar, çocuklarda özellikle zihin gelişimi ve psikolojisi ile ilgilenirler ve varsa sorunlara karşı çözüm desteği sunarlar.Ayrıca ebeveynlere çocuk yetiştirme konusunda rehberlik yaparlar.

Pedagoji, çok önceden psikoloji bilim dalının alt dallarından biri sayılmaktaydı.Ama günümüzde ayrı bir bilim dalı olarak bilinmektedir.

Pedagojinin Tarihi

Pedagoji, 19.yüzyıl sonlarına doğru bilim dalı olarak hayata geçmiştir.Bu bilim dalının öncüleri arasında ansiklopedik kültürün gerekliliğini savunanlar olduğu gibi, Montaigne gibi bireysel düşüncenin önemini vurgulayanlar da bulunmaktadır. 17. ve 18. yüzyıllarda eğitim, din adamlarının etkisindeydi.Bu durumu sonlandırmak için yapılan tüm mücadeleler, bilimle çevrilmiş ve çok büyük emek verilmiş yeni bir eğitim anlayışının gelişmesine yardımcı olmuştur.

Endüstri Devrimi’den sonra toplumlar, uzman personele ihtiyaç duymuşlardır.Böylelikle, öğrenci ve öğretmen sayısı artmış ve toplumların demokratik olma yolundaki gelişmeleri de eklenince pedagoji, yeniliklere doğru ilerlemiştir.Yapılan bu araştırmalar, zeka ve oyun yaşı, ilgi merkezi gibi birçok konu eğitim ve öğrenim uygulamalarında yer almıştır.Bu yöntemler ile, çocuğun yetişkin olmadığı, kendine özgü bir birey olduğu, yetişkin olma yolunda aşamalar gerektiği düşüncesi de ortaya çıkmıştır.Çocuğun yeteneklerinin, mesleğe ve eğitime yönelmesinin, gösterdiği tepkilerin, eğitimli psikologlar tarafından incelenmesi gerektiği anlaşılmıştır.Bu araştırmaların sonucunda, sevgi, bakıma dayalı ve özenli bir eğitim yaklaşımı olması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Birçok pedagog ve alanında uzman kişilerin çalışmaları ile bağımsız bir bilim dalı haline gelmiş olan pedagojide, tüm konular genişlemiş ve zenginleşmiştir.Freud, Adler ve Jung gibi uzmanların da çalışmalarıyla, 20.yüzyılın başlarında bilinçaltının kişilik oluşumunda etkili olduğu anlaşılmıştır.Bu durum, birçok bilim adamını çocuk psikolojisi ve eğitimi ile ilgili araştırmalar yapmalarına sebep olmuştur.Yapılan tüm çalışmalar, araştırmalar pedagoji bilimine de yansımış, geleneksel düşüncelerin değişmesine yol açmıştır.Pedagoji, özellikle çocuk psikolojisi, tıp, sosyoloji ve psikoloji gibi bilim dallarıyla birlikte ilerlediğinden, günümüzde de eğitim ve öğretimin vazgeçilmezi olmuştur.

Pedagog Nasıl Olunur?

1982 yılında kapatılan üniversitelerin pedagoji bölümü ile ülkemizde mezun olduktan sonra pedagog olunabilecek bir bölüm yoktur.Bunun için öncelikle, Psikoloji veya Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık Bölümü’nden mezun olunması gerekmektedir.Bölümden mezun olan uzmanların, psikoloji alanında yüksek lisans ve doktora yapmaları, çocuk psikolojisi alanında eğitimler alması çok önemlidir.Daha önemlisi de bu eğitimleri alırken sadece çocuklarla çalışarak kendilerini yetiştirmeleridir.

Resmi kurumlarca pedagog olarak atanmak için mezunların,  KPSS sınavına girmeleri mecburidir.Özel sektörde çalışmak isteyen mezunların sınava girmelerine gerek yoktur.

Pedagojinin Alt Dalları ve Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Çocuklar ile ilgili bir alan olduğundan dolayı uzmanlık çok önemlidir. Doktorların uzmanlık alanları olduğunu bilinilir.Bunlar, nöroloji, üroloji ve kadın doğum gibi alanlardır. Pedagogların uzmanlaşacağı alanlar ise şunlardır:

 • Eğitim Pedagojisi : Bu alan, pedagoglara en çok ihtiyaç duyulan alandır.Eğitimde süreçler için ve doğru yöntem ile ilgili çalışmalar yapılır.
 • Orthopedagoji: Doğuştan ya da sonradan problemleri ve psikolojik sorunları olan çocukları ilgilendiren alandır.
 • Transkültürel Pedagoji : Toplumda yaşanılan kültür farklılıklarının çocuklar üzerindeki etkilerini inceleyen alana denir.
 • Antropedagoji: Tarihte pedagoji ile ilgili yapılan tüm önemli çalışmaları, ünlü pedagogları ve bu pedagogların çalışmalarını inceleyen, günümüz çalışmalar ile karşılaştırıp sonuç elde eden alandır.

Hangi Durumlarda Pedagog Desteği Alınmalı?

 • Çocuk yalan söylerse,
 • Çocuk paylaşmayı bir türlü öğrenemiyorsa,
 • Kardeşleriyle kavga ediyorsa,
 • Oyun veya teknoloji bağımlılığı varsa,
 • Çocuk inatçıysa,
 • Beslenme alışkanlıklarında sıkıntı yaşıyorsa,
 • Çocuğun eğitimsel problemleri varsa,
 • Uyku alışkanlığı kazanamadıysa,
 • Yemek yememe problemleri yaşıyorsa,
 • Uyum problemleri (uyumsuzluk) varsa,
 • Bağlanma problemi yaşıyorsa,
 • Tuvalet eğitimi ve benzeri durumlarda.

Yaşanılan bir sıkıntı olduğunda olduğu gibi çocuğun yaşadığı bir problem yoksa da pedagog danışmanlığı alınabilinir.Bu, uzun süreli bir danışmanlık da olabilir.

Ayrıca pedagoglar, ailenin göremediği ya da normal bulduğu bazı durumları görebilir, çocuğun bir problem yaşayabileceğini önceden fark edebilir.Ve tedaviye başlayabilmek için testler yapabilir.

Pedagoglar, kendi danışmanlıklarında, tavsiyelerinde ve yönlendirmelerinde yetersiz olduklarını düşünürlerse, psikiyatristler ya da psikologlar ile birlikte çalışabilirler.

Tüm bunların yanı sıra pedagoglar, ebeveynlere daha faydalı olabilmek adına , kendi sosyal medya hesaplarında önemli ve pratik bilgiler verirler.Aileler, eğer  ihtiyaçları yoksa bile bu sayfaları takip ederek bilgi sahibi olabilirler.

Pedagogların Hizmet Verdikleri Alanlar

 1. Eğitim:Okullarda yapılan eğitim çalışmalarında süreçlerin daha verimli olması adına çalışırlar.Eğitim materyallerinde ya da genel olarak yapılan  çalışmaların sürecinde olası bir hatayı düzeltilmesi ile ilgili önerilerde bulunurlar.Ayrıca, çocukların uyumsuzluk, başarısızlık, isteksizlik, disiplin suçları gibi okulla ilgili problemlerine dair çözüm arayıp, rehberlik yaparlar.
 2. Zeka Seviyelerinden Kaynaklı Uyum: Zeka geriliği ya da üstün zeka gibi çok rastlanmayan durumlarda çocukların uyum problemlerini inceleyerek araştırma yapar, çözüm üretirler.
 3. Öğrenme Problemleri: Dikkat eksikliği gibi çocukların öğrenmesine engel olabilecek sorunları çözüme ulaştırmak için çalışmalar yürütürler.
 4. Aile danışmanlığı: Aile içinde ebeveyn ve çocuk ilişkilerinde rehberlik yaparlar.
 5. Terbiye ve eğitim: Çocukları olumlu davranışlara yönlendirme, olumsuz davranışlardan uzak tutma,  olumsuz davranışlardan uzaklaştırma gibi sorumlulukları vardır.
 6. Bilirkişi: Resmi kurumlarda alınan kararlara yönelik çalışmalar yaparlar ve  raporlar  hazırlarlar.

Pedagogun Özellikleri Nelerdir?

 • Sözlü ve yazılı iletişim araçlarını etkin bir şekilde kullanırlar,
 • Olumlu davranışları bulunur ve yüksek motivasyon sahibi olurlar,
 • İkna becerileri çok iyidir,
 • Mesleki gelişime açık olurlar, sürekli yeniliklere karşı kendilerini geliştirirler,
 • Stresli ve duygusal durumlarda, yaşanılan problemlerle baş edebilirler,
 • Problemler karşısında çözüm üretme kabiliyeti iyi olur,
 • Çocukların yetenek, ihtiyaç ve sorunlarını gözlemlerler ve analiz edebilme becerisi sergilerler.

Uzman Pedagog’un Önemi

 • Artık günümüzde, gelişen teknoloji ile birlikte uzman pedagogların sayısı gittikçe artmaktadır.Çocukların gelişimleri için uzman pedagogların hizmet vermesi çok önemlidir.
 • Fakat, son zamanlarda pedagog, çocuk psikolojisi ile ilgilenen bir alan olarak bilinmektedir.Ancak biraz araştırma yapıldığında, pedagogların çocuk gelişimi ve eğitimi konusundaki çok faydalı olduğu anlaşılır.Uzman pedagoglar tarafından destek alan çocuklar, algıları artacak ve daha dikkatli olacaklardır.Eğitim hayatlarında, dersleri ile ilgili algı ve dikkatlerinin artması sayesinde başarılı olurlar ve daha iyi yetişerek kendi başına adımlar atmaları kolaylaşır.Bu yüzden pedagog desteği almak isteyen aileler, mutlaka alanında uzman pedagog ile görüşmeleri gerekmektedir.

Psikolog – Çocuk Psikoloğu – Pedagog Farkı

Psikolog, çocuk psikoloğu ve pedagogların aldıkları eğitimler temelinde aynı olduğundan, bu üç meslek sahipleri aynı işi yapıyor gibi görünürler.Ayrıca, üniversitelerin aynı bölümlerinden de mezun oldukları halde, sonra aldıkları eğitimler ve çalışma alanları ile belirli alanlarda uzmanlaşmışlardır.

İnsan psikolojisinin her alanıyla ilgilenen kişiler psikologlardır.İçine kapanık bir çocuk, depresyon geçiren bir kadın, psikoloğa gidebilir.Fakat çocukla ilgili durumlarda, çocuk açısından psikolog tedavisi yetersiz kalır.Nedeni ise, psikoloğun uzmanlık alanının çocuk psikolojisi olmamasıdır.Psikolog temel eğitimlidir ama bilgi olarak yetersiz kalacaktır.

Temel eğitiminin yanı sıra çocuk psikolojisi üzerine eğitim alan, yüksek lisans veya doktorasını bu alanda yapan kişiye de çocuk psikoloğu denir.Çocuk psikoloğu, sadece çocuk hastalarla ilgilenir.Ergenlik sorunları yaşayan ya da dikkat dağınıklığı olan bir çocuk, çocuk psikoloğuna başvurabilir.

Pedagog ise daha çok bir eğitimcidir.Almış olduğu temel eğitimin üzerine, çocuk eğitimine yönelik eğitimler alan kişidir.Yemek yemeyi reddeden ya da kardeşine zarar veren bir çocuk mutlaka pedagoga götürülmelidir.Pedagog, bu sorunları yaşayan çocuklara eğitim ile yanlış davranıştan vazgeçirip doğru yanlışın ne olduğunu gösterir.

Bu ayrımları doğru yapabilmek için ailelerin, çocukları iyi gözlemlemeleri gerekmektedir. Böylelikle doğru uzmandan yardım alınabilinir.Ama bazı çocuk gelişim uzmanları da kendilerini pedagog olarak tanıtabilirler.Bu kişiler psikoloji alanında eğitim almadıklarından, destek konusunda yetersiz kalırlar.Ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Pedagog İle Çalışılacaksa Nelere Dikkat Edilmelidir?

* Bir pedagog ile çalışılmak istendiğinde tamamen uzmanlaşmış, alanında yüksek lisans ve doktora yapmış olmasına dikkat edilmelidir.Ayrıca çocuklarla çalışıyor olması ve çocuk alanında eğitimci olması önemlidir. 

*  Pedagog olduğunu söyleyen kişiyi araştırmak gerekebilir.Uzmanlık alanı olarak hangi bölümleri bitirmiş, bu detaylar da önemli konulardır.

Son zamanlarda pedagog ünvanını bazı anaokulu öğretmenleri, çocuk eğitimciler de kullandığından ve bu durum da sıkıntı yarattığından özellikle araştırılması çok gereklidir. Çünkü,  anaokulu öğretmenleri pedagog unvanı alamazlar. Bu unvanı almaları için sadece Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunu olmaları veya dört senelik bu lisans bölümünü tekrar okumaları gerekmektedir.

* Ayrıca gerçekten Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık bölümü mezunu ise ve pedagog unvanı varsa da, çocuk psikolojisi alanında eğitim almasına ve  bu eğitimine ek olarak psikoloji alanında Yüksek Lisans ve Doktora yapmış olmasının yanı sıra,  oyun terapisi eğitimleri ve süpervizyonlarını alınmış olması da  kontrol edilmelidir.
* Son zamanlarda dijital ortamda, birçok alanda kendini uzman olarak gösteren ama diploması ve sertifikası gerçek olmayan uzmanlara da dikkat edilmesi gerekir.Böyle kişiler, duruma uygun her türlü reklam, web sitesi çalışmaları yapmaktadırlar.O yüzden çocukları için çalışılacak pedagoglar araştırılmalıdır. Bu sebeple dijital ortamda sunulan bilgilere güvenilmemeli, diplomalarına dikkat edilmeli hatta özellikle sorulmalıdır.

Önemli olan çocukların ruh sağlığıdır.İleride yaşanılacak ciddi problemlere neden olmamak adına gerçek pedagoglarla çalışılmalıdır.

Pedagogun Sorumlulukları Nelerdir?

Pedagoglar, anaokulu, kreş, cezaevi ve çocuk yuvası, aile ve çocuk mahkemesi gibi kurumlarda danışmanlık ve rehberlik hizmeti verirler. Bu sebeple de sorumlulukları büyüktür.

 • Çocuklara, hastanelerin çeşitli tedavi ve bakım bölümlerinde  duygusal destek verirler,
 • Çocuğun yaşamında önemli rol oynayan uzmanlar gibi öğretmen, sosyal hizmet uzmanları, aile hekimi ile  koordinasyonu sağlarlar,
 • Hastanelerin ilgili servislerinde bulunan  çocukların gelişimlerini takip ederler,
 • Çocuk yayın ve televizyon programlarının hazırlanma aşamasında uzman görüşü sunarlar,
 • Kreş ve anasınıflarında çalışan öğretmen, yardımcı öğretmen ve yardımcı personele hizmet içi eğitim verirler,
 • Aileye, çocuğun kişilik gelişimini etkileyen toplumsal farklılıklar, iletişim araçları, kültürel farklılıklar konularında  rehberlik hizmeti verirler,
 • Dil ve konuşma sorunu yaşayan bebek ve çocuklar varsa bu durum ile ilgili değerlendirme yaparlar,
 • Ebeveynlere, bebeklerin bakım, beslenme, uyku ve egzersizleri konularında danışmanlık yaparlar,
 • Aileleri, çocukların cinsel gelişim dönemlerinde, dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili bilgilendirirler,
 • Anne baba ilişkilerinin çocuğun ruh sağlığı üzerindeki etkilerini ve önemini anlatırlar, bilgilendirirler,
 • Ailesi ile ilgili sorunları, aile ve çocuk mahkemelerinde, ebeveyn çocuk ilişkileri konularında inceleme yaparlar, velayet veya evlat edinme ve diğer adli vakalarda bilirkişi raporu hazırlarlar,
 • İcra yolu ile anne veya babasıyla görüştürülen çocukların teslim anında yanında bulunurlar.

Çocuklar  Neden Terapiye İhtiyaç Duyar?

Çocuklar bazı durumlarda, yaşadıkları sorunlarla yalnız başa çıkamazlar.Bazen de,  nasıl hissettiklerini ya da hareket ettiklerini bilmedikleri durumlar gelişir.Bu durumlar, kendi başlarına çözülmez ise, çocukların tedaviye ihtiyacı olabilmektedir.Bunların dışında, öğrenirken, iletişim kurarken ve sınırlarını belirlerken de ebeveynlerin pedagog desteğine ihtiyacı olur.

Terapi Nasıl Çalışır?

Çocuklar terapide, yaparak öğrenmektedir.Yaşı küçük çocuklarda terapi seansları, tüm aile ile çalışarak, çizim yaparak, oyun oynayarak ve hatta konuşarak geçer.Yaşı daha büyük çocuklar ve gençlerde ise pedagoglar, ihtiyaç duydukları konularda öğrenme odaklı etkinlikler ve fikirler paylaşırlar.Problemleri çözerler ve duygularla konuşurlar.

Terapistler, çocuklar öğrendikçe onlara, övgü ve destek verirler.Bu, çocukların kendilerine inanmalarına ve güçlü yanlarını keşfetmelerine olanak verir.Yararlı düşünme kalıpları ve sağlıklı davranış alışkanlıkları oluşturur.

Pedagog, yalnız çocukla ya da çocuk ve ebeveyn ile birlikte görüşebilir.Bu durum, çocuğun yaşına göre değişir. Ayrıca pedagog, ebeveynlere, çocuklarına evde nasıl davranacakları konusunda fikir ve ipuçları verebilir.

Terapi Seansları Nasıl Geçer?

Pedagog, çocukla ve ebeveynle buluştuktan sonra, çocuk ve yaşanan sorun hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sorular sorar ve dinlerler. Bu süreçte, pedagog sorunu çözebilmek adına nasıl bir yol izleyeceği konusunda bilgi verir.Çocuk, terapi seanslarına devam eder, bu seanslarda izlenilen yol  şöyledir:

 • Konuşma: Duyguların en sağlıklı ifade etme yoludur.Çocuklar duyguları eylemlerin yerine koyarlar.Çocuklar öğrenmeye hazır olduklarında, dinlendiğini ve nasıl hissetiklerini biliyor olurlar.                                                                                            
 • Faaliyet yapma: Pedagoglar, duyguları ve bu duygularla nasıl baş edeceklerini öğretebilmek için çocuklara aktiviteler yaptırırlar.Öğrenmenin bir yolu olarak da, çocukların çizim yapmalarını ya da oynamalarını sağlarlar.Ayrıca dikkatli ve sakin bir şekilde nefes almayı öğretirler ki, bu sayede çocukların stresi azaltmalarına yardımcı olurlar.
 • Yeni beceriler geliştirme: Pedagog, çocukların öğrendiklerini uygulamalarına yardımcı olmak için çeşitli oyunlar oynarlar.Bu oyunlar; çocuğun kendisini kontrol edebilmesini, sabırlı olmasını, dinlemesini, paylaşmasını, sırasını beklemesini, gerekirse tekrar denemesini sağlayacak oyunlardır.
 • Sorunları çözme: Pedagoglar, yaşı daha büyük çocuklar ya da gençlere, yaşanılan sorunların evde ya da okulda  onları nasıl etkilediğine dair soru sorarlar.Bu sorunların nasıl çözülmesi konusunda bilgi verirler.

Oyun Terapisi

Yaşı küçük çocukların terapi seanslarında uygulanan oyun terapisi çeşitleri şunlardır:

 • Minyatür hayvanların kullanılması
 • Kum Havuzu Çalışması
 • Hamur Çalışması
 • Çizme boyama Yapılandırma
 • Hayali Yolculuk
 • Kitaplar ve Öyküler
 • Kuklalar

Adliyede Pedagog Nasıl Olunur?

Mutlaka güvenlik ve sicil anlamında geçerli rapor alınmalıdır. Devlet memuru olmakla ilgili tüm kanuni şartlara uygunluğuna  sahip olunmasına dair tüm belgeler edinilmelidir. KPSS için gerekli tüm şartlar tamamlanmalıdır.

Adliyede Pedagog Ne Yapar?

Adliyede pedagoglar, Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar ve hem çocuk mahkemeleri, hem de aile mahkemelerinde görev üstlenirler. Suç işlemiş çocuklarla çeşitli görüşmeler yaparlar, çocukları suç işlemeye yönelten sebepleri araştırırlar, ilgili görüşmeleri yaptıktan  sonra çocuklarla ilgili sosyal inceleme raporları hazırlarlar. Aile mahkemelerinde, boşanma ve boşanma sonrası çocukların velayet davalarını incelerler ve hem boşanmaya, hem de çocukların velayetine dair raporlar oluşturup, ilgili makamlara ulaştırırlar.

Pedagojik Ürün Nedir?

Çocuklarla ilgili bilişsel gelişime katkı sağlayan, çocuk eğitimi ve çocuk psikolojisi için hazırlanan ürünlere pedagojik ürün denir. Bu alanla ilgili yapılan çalışmalar pedagojik çalışmalardır.Çalışma araçlarına da pedagojik araçlar denir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Anadolu Üniversitesi İşletme mezunu olan Figen Geri, uzun yıllar özel sektörde çalıştıktan sonra home Office olarak yeni bir düzene geçti. Reklam, Etkinlik ve Organizasyon, Pazarlama alanlarında danışmanlık yapmakta. Kadın girişimcilere yönelik çalışmalar yapan bir platform kurucusu. Gözlemlerine
dayanarak, kadın girişimcilerin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli eğitimler aldı. Bu eğitimlerden biri de İçerik Uzmanlığı... Yazmayı seven Figen Geri artık İstanbul İşletme Enstitü’sünde blog yazarlığı yapıyor. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!