Close
Mobil Menu Bars

Pazartesi Sendromundan Kurtulma Yolları

20 Nisan 2018, 1800 defa okundu.
Pazartesi Sendromundan Kurtulma Yolları
Pazartesi Sendromundan Kurtulma Yolları

Pazartesi sendromu çalışanların hayatındaki korkulu kabuslardan biri. Haftasonu tatilinden sonra yeni bir haftaya başlama düşüncesi çalışanlarda pazar akşamından, salı gününe kadar devam eden psikolojik bir bunalıma sebep oluyor. Özellikle uykuyu sevenler için çok daha ağır geçmektedir bu sendrom. Çalışanlar kendilerine ait haftasonunu geçirdikten sonra ellerinden özgürlüklerinin, kendilerine ait zamanın alındığı kaygısına girerek kendilerini bu sendroma kaptırmış oluyor. Ancak bu korkulu sendromu atlatmak için bazı ipuçları bulunuyor;

Pazar gününüzü güzel geçirin.

Pazartesi sendromu kendisini pazar gününden hissettirmeye başladığı için pazar gününüzü güzel geçirmeniz oldukça önemli. Kendinize ve ailenize bolca zaman ayırın. Kendinizi rahat hissettirecek aktivitelerde bulunun ve belki de en önemlisi geçirdiğiniz pazar gününün son tatil gününüz olduğunu düşünmeyin. Uykuyu seviyorsanız pazar günü uykunuzdan fedakarlık edin ve öğlene kadar uyumamaya çalışın. Pazar gününüzü zinde geçirmek yeni bir haftaya daha enerjik başlamanıza yardımcı olur.

Pozitif olmaya çalışın.

Pazartesi sabahı uyandığınızda aklınıza direkt kötü düşünceler getirmeyin. Güne daha pozitif bakmaya çalışın ve bugünün eninde sonunda biteceğini unutmayın. Negatif düşüncelerle uyanmak pazartesi gününüzün daha zor geçmesine sebep olacaktır.

En sevdiğiniz kıyafetleri giyin.

Pazartesi sendromunu atlamanın diğer önemli bir yöntemi de kıyafetlerinize dikkat etmenizdir. Pazartesi günü işe giderken en sevdiğiniz kıyafetlerinizi veya kendinizi en çok şık hissettiğiniz kıyafetlerinizi giymeyi tercih edin. Unutmayın haftaya şık başlamak kendinize olan öz güveninizi de olumlu yönde etkileyecektir.

Pazartesi planları.

İş sonrası arkadaşlarınızla veya aileniz ile güzel planlar yapın. Gerçekleştireceğiniz planların eğlence ağırlıklı olmasına dikkat edin. Pazartesi gününün stresini planladığınız aktivitelerle unutmaya çalışın.

Altın kural: Kahvaltı.

Kahvaltı hayatımızdaki en önemli öğündür. Güne güzel bir kahvaltı ile başlamak bizi gün boyunca zinde tutar ve iş hayatımızdaki başarılarımızı olumlu yönde etkiler. Bu yüzden pazartesi günleri kendinize güzel bir kahvaltı hazırlayın ve bunun tadını çıkarın. Kahvaltınızı ne kadar güzel ederseniz gün boyu kendinizi daha iyi ve mutlu hissedersiniz. Kahve seviyorsanız sabahları güne sevdiğiniz kahve ile başlamak sizi rahatlatacaktır.

Başka yollar deneyin.

İşe her zaman gittiğiniz yolu pazartesi günleri değiştirmeyi deneyin. Farklı yollar deneyerek işe gitmeye çalışın. Yeni yollar ve yerler keşfedin. Buraları keşfetmek ve hayatınızda yaptığınız değişiklik sizi mutlu edecektir. Belki de denediğiniz yeni yollarda iş sonrası gideceğiniz bir kafe keşfedebilirsiniz. Ancak işe geç kalmamaya ve kaybolmamaya çalışın.

Saydığımız bu yollar dışında pazartesi sendromunu belki de en çok etkileyen sebep kişinin çalıştığı işte mutlu olmasıdır. Eğer kişi çalıştığı işinden memnunsa ve tatmin oluyorsa pazartesi sendromunu atlamada daha başarılı oluyor. Fakat işini sevmeyen çalışanlar bu sendromu çok ağır atlatıyorlar. Eğer işinizden memnun değilseniz ve değiştirme durumunuz yoksa yukarıda bahsettiğim bu ipuçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca iş ortamınızdaki arkadaşlıklarınız da oldukça önemli. Sevdiğiniz kişilerle birlikte çalışmak size pazartesi sendromunu unutturacaktır. Eğer çalıştığınız iş yerindeki arkadaşlarınızla iyi anlaşamıyorsanız, sendromdan etkilenmemek ve verimli bir iş ortamı yaratmak için onlarla iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Bu sendromdan kurtulmanın aslında zor olmadığını hiçbir zaman unutmayın.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatında karşılaşılan sıkıntılarda hakkında yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!