Close
Mobil Menu Bars

Pazarlama Ne İş Yapar?

28 Kasım 2019, 3893 defa okundu.
Pazarlama Ne İş Yapar?
Pazarlama Ne İş Yapar?

Pazarlama nedir değil de ne değildir diye soracak olursak pazarlama öncelikle satış ya da reklam değildir. Pazarlama satış yapmaz ama satış departmanı ile koordineli olarak çalışır. Pazarlama ve reklam birbirine bağlı zincir halkaları gibidir. Pazarlama bir ürünün üretiminin öncesinde başlayıp satıştan sonrada devam eden süreci kapsamaktadır. Pazarlama bir işletme veya firmanın neredeyse bütün süreçlerinin içerisinde yer alan ve süreçleri takip eden çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Pazarlamacı bir firmanın kısa ve uzun dönemli stratejilerini oluşturur.

Şirketin veya firmanın şirket dışında şirketi temsilen iletişim sürecini yürütür. Şirketin müşterileri ile ilgili ilişkiler süreci pr, etkinlik, tanıtım, sponsorluk vb. gibi faaliyetleri pazarlama departmanı tarafından yönetilir. Pazarlama ürünün tanıtımını, marka bilinirliğini, ürünün tutundurulmasını, pazar payının artmasını, müşteri memnuniyetinin oluşturulmasını, ürünün veya hizmetin geliştirilerek değiştirilmesini, yeni ürünler çıkartılmasının ya da ürünün ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenmesi, dağıtım kanallarının oluşturulması pazarlama departmanının görevidir.  

Pazarlamacı tüketici ihtiyaçlarını çok iyi anlamalı ve tüketicinin ihtiyaçlarına yönelik ürünü veya hizmeti tasarlamalıdır. Pazarlamacı ürünü tüketiciye ulaştırırken nasıl sunması gerektiğini düşünen kişidir. Ürün müşteri ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde oluşturulduktan sonra ürünün market rafına ulaşması, raf da nerede ve nasıl duracağı, nasıl göründüğünü gözetmek pazarlama ekibinin işidir.  

İyi bir pazarlamacı, tüketici iç görülerini analiz etmeli ve çok iyi anlamalıdır. Var olan pazarı analiz etmek, trendleri, gelişmeleri takip etmek pazarlamanın diğer bir görevleri arasındadır. Pazarlama kavramının geçmişten günümüze değişmesi ile birlikte pazarlamacının yaptığı işte mecralar çeşitlenmeye ve farklılaşmaya başlamıştır. Ürünün veya hizmetin dijital mecralarda hangi içeriklerin oluşturulacağı, geleneksel mecralarda hangi iletişim araçlarının kullanılmasına ve nasıl uygulanacağı pazarlamanın sorumluluğundadır.

Teknolojik Yeniliklerle Birlikte Değişen Pazarlama  

Televizyonun 1950’li yıllarda çok popüler olduğu zaman pazarlama çalışmaları genelde tek taraflı anlık dönüt alınamadan yapılırdı. Müşteriyle iletişim noktasında en çok kullanılan araç televizyon ve radyoydu.  Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte pazarlama farklı boyutlara taşınmıştır. Özellikle son 50 yıl içerisinde geleneksel pazarlama yerini dijital pazarlamaya bırakmıştır. Teknolojideki ilerlemeler dijital pazarlama kavramının ortaya çıkışı ile müşteri ile olan interaktif iletişim arttı, olumlu ya da olumsuz tüketici ürünü ile ilgili yaşadığı sıkıntıyı en kısa sürede firmaya bildirerek anlık dönüşler alabilmektedir.

Dijital pazarlama işletmeler için zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle artan rekabet ortamı, her geçen gün açılan mağaza sayısının artması firmaları dijital pazarlamayı uygulamaya zorunlu bırakmıştır. Dijital pazarlamayı kullanmayı reddeden geleneksel pazarlama iletişimini kullanmayı devam ettiren birçok işletme veya firma maalesef ki rekabet ortamında çok uzun ömürlü olmamışlardır. Günümüzde yeni kurulan ve dijital pazarlamayı kullanan birçok şirket hızlı bir yükseliş yapmış ve başarılı firmalara rakip durumuna gelmiştir.

İyi Bir Pazarlamacı Nasıl Olmalı?

Pazarlamacı gelişen trendleri takip etmeli değişen dünyaya ayak uydurmalıdır. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte dünya artık küçük bir köy haline gelmiş ticaret artmıştır. Pazarlama kavramı da bu değişimden nasibini almış teknolojinin ilerlemesiyle birlikte pazarlama yeni bir boyut kazanmıştır. İyi bir pazarlamacı olmak isteniyorsanız hızlı bir şekilde değişime ayak uydurmalı, trendleri takip etmelisiniz. Pazarlamacı yenilikleri takip ederek şirketin iletişim stratejilerini bu yönde oluşturmalıdır. Analiz etme, hızlı düşünme yönünüzün güçlü olması gerekmektedir. Devamlı müşteri ile pazarlama iletişimi halinde olursanız bir sorunla karşılaştığınızda soğukkanlı ve daha pratik düşünceli olabilir iyi bir pazarlama yönetimi yapabilirsiniz.

Müşteri veya tüketici ihtiyaçlarını anlamak ve beklentilerine doğru cevap verebilmek için empati duygunuzun güçlü olması gerekmektedir.  İyi bir pazarlamacı doğru iletişim stratejisiyle markasını daha da büyütebilir olduğu yerden bir adım öne taşır. İyi bir pazarlamacı oluşturduğu iletişim stratejileri ile işletme ya da firmanın büyümesini, pazarda ticaret payının artmasını sağlamalıdır. Başarılı bir pazarlamacı olmak istiyorsanız pazarlamanın olmazsa olmaz adımlarından 7P adımları eksiksiz ve tam bir şekilde uygulamalısınız. Önceden 4P olan pazarlama süreci gelişen teknoloji ile birlikte talepler doğrultusunda 7’ye çıkmıştır.

Pazarlamada İşletmeyi Yükseltmek İçin Gerekli Aşamalar

Eğer iyi bir pazarlamacı olmak istiyorsanız pazarlama karmasının 7P adımlarını eksiksiz ve doğru bir şekilde uygulamalısınız. Dijital pazarlama eğitimi ya da e-ticaret eğitimi almanız faydalı olur. alanlarında Enstitü  uzaktan eğitim kapsamında online eğitimler veriyor. Kendini sürekli güncellemek, sertifika almak, sektör dinamiğini yakından takip etmek gerekir. Pazarlama yapmak isteyen kişinin sektör tecrübesi ve iletişim yönünün güçlü olması lazım. Ayrıca sektöre meraklı olması, sunum yapabilmesi gibi özellikler barındırmalı ve sürekli kendini geliştirmelidir. Her zaman değişimlere ayak uydurmalı ve kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Bir pazarlamacının işletmesini doğru yere yükseltebilmesi için dikkatli olması ve uygulaması gereken aşamalar şu şekildedir. Ürün, fiyat, dağıtım, tutundurma, insan, fiziksel olanaklar ve süreçtir.

  • Ürün: Pazarlamanın temel taşı üründür. Ürün olamadan hiçbir şeyin tanıtımı da satışı da yapılamaz. Bu nedenle ürün veya hizmetin kalitesi, ürünün nasıl ve neden oluşturulması gerektiği pazarlamanın ilk adımıdır.
  • Fiyat: Ürün ortaya çıktıktan sonra ürüne bir değer biçilmesi aşamasıdır. Ürüne fiyatlandırma yapılırken ürünün maliyeti, dağıtımı vb. gibi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Fiyatlandırma da bir diğer önemli aşama ise sizin ürününüz için değer biçtiğiniz fiyat ile tüketicinin o ürüne ödemek isteyeceği fiyatın birbiriyle yakın olması gerekmektedir.
  • Dağıtım: Ürününüz hazır ve ürününüzün bir de fiyatı var. Artık tüketiciyle buluşmaya hazır demektir. Ürününüzün dağıtım kanalları tam zamanında ve doğru bir sistemle çalışmalıdır. Ürüne çok başarılı bir reklam ve tanıtım çalışması yaptınız, ürününüzün her yerde reklamı dönüyor ama ürün dağıtımı eksik ve zamanında yapılmadığı zaman tüketici ürününüze ulaşamayacak ve buraya kadar yaptığınız çalışmalar çöpe gidecektir.
  • Tutundurma: Başarılı bir ürün yaptınız iyi de bir fiyatlandırma veriniz, ürün doğru yere ve doğru zamanda ulaştı. Peki tüketici ürününüzden haberdar mı? Ürün için marka bilinirliği oluşturulmalı, tanıtımları yapılmalıdır. Ürününüz tanıtıldıktan sonra ürünü hatırlatıcı pazarlama çalışmalarına devam edilmelidir.
  • İnsan: gelişen teknoloji ile birlikte kullanıcıların da sürece katılması ile insanlar da pazarlamanın bir etmeni haline gelmiştir. Ürünü satın almadan önce diğer kullanıcıların ürün hakkında yaptıkları yorumlar satın almayı düşünen diğer müşterilerin fikir ve kararlarını etkilemektedir. Bu nedenle işletmeler kullanıcı deneyimlerini ve yorumlarını dikkate almalı eksik yönlerini hemen düzeltmelidir.

  • Fiziksel olanaklar: Firmanın yerini, bayilerini, konseptini, çalışanları gibi somut unsurlardır.
  • Süreç: Ürün elinizden çıkıp müşteriye ulaşıncaya kadar verilen hizmeti ifade eder. Müşteriye hizmetin kusursuz tam verilmesi, ürünün eline eksiksiz ve zamanında ulaşması şirketin başarısını arttıran unsurlardır.

Tüm müşterileri tatmin edebilecek pazarlama stratejisi nedir?

Maalesef ki böyle bir durum söz konusu değildir. Hedef kitlenizin hepsini aynı anda mutlu edemezsiniz. Burada önemli olan var olan ve potansiyel müşterilerinizin olabildiğince tamamını memnun etmeye çalışmaktır. Müşteri şikayet ve istekleri dikkate alınmalı, analiz edilmeli ve sorunlara hızlı ve doğru çözümler sunarak sadık müşteri portföyleri oluşturulmaya amaçlanmalıdır.

Pazarlama uzmanı olmak için neler yapılmalı?

Pazarlama uzmanı olmak için öncelikle üniversitede satış, pazarlama, halkla ilişkiler işletme ve pazarlama gibi alakalı bölümleri okumak gerekir. Pazarlama alanında master yapmak. Dijital pazarlama , e-ticaret alanlarında Enstitü online eğitimleri almalı ve kendini sürekli güncellemek, sertifika almak, sektör dinamiğini yakından takip etmek, sektör tecrübesi olması, iletişim yönünün güçlü olması, sektöre meraklı olması, sunum yapabilmesi vb. özellikleri barındırmalı ve sürekli kendini geliştirmelidir.

Pazarlama sektöründe çalışmanın zor yanları nelerdir?

Sürekli seyahatler etmek, yoğun bir plan programının olması, aynı anda birkaç işin birlikte yürütülmesi ve uygulanması. Dinamik bir sektör olduğu için mesai saatleri dışında da takip edilmesi gereken işlerin olabilmesi. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

22/01/1993 Antalya doğumluyum. 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldum. Marmara Üniversitesinde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık üzerine master yaptım. Şu anda bir e-ticaret sitesinde pazarlama departmanında çalışmaktayım. 

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Mehmet Göncü
28 Kasım 2019
5.0

Merhaba Bir bankacı olarak mesleğim için de bir çok faydalı bilgi bulduğum bu yazıyı çok beğendim,başarılarınızın ve güzel paylaşımlarınızın devamını dilerim Birsen hanım iyi çalışmalar