Close
Mobil Menu Bars

Pazarlama İletişimi Yönetimi Nasıl Olmalı?

28 Ekim 2019, 1935 defa okundu.
Pazarlama İletişimi Yönetimi Nasıl Olmalı?
pazarlama iletişimi, pazarlama iletişimi eğitimi, online eğitim, sertifika

Hızla artan iletişim olanakları, aksine hedef kitleye en etkin şekilde ve de doğru kanaldan ulaşmayı güçleştirmiştir. Maliyetlerin artması ve buna karşın tüketicilerin değişken iletişim talepleri de, şirketlerin iletişim konusundaki arayışlarını hızlandırmıştır. Bu arayışlar sonucunda ise, pazarlama iletişimi kavramı doğmuştur. 

Pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi aşamasında pazarlama yöneticisinin üzerinde karar vermesi gerekli olan temel değişkenler pazarlama karmasını oluşturur. Pazarlama iletişimi temelde pazarlama karmasının bir parçasıdır. Pazarlama karması, pazarlama ve promosyonun 4P’sini tanımlar.

pazarlama iletişimi, pazarlama iletişimi eğitimi, online eğitim, sertifika

Pazarlamanın 4P’si nedir?

  • Product (Ürün): Pazarlama yapılabilmesi öncelikle ürüne ihtiyaç duyarız. Ürünün şekli, kokusu, nasıl bir şey olacağı önemli bir husustur.
  • Price (Fiyat): Ürüne sahip olduktan sonra ürüne bir fiyat koymamız gerekir. Fiyatlandırma yapılırken dikkat edilmesi gereken husus; satıcının satmak istediği fiyat ve alıcının almak için razı olacağı nokta bulunmalıdır.
  • Place (Dağıtım): Tüketicinin ürünü doğru yerde kolaylıkla bulabilmesi. Ürünün müşteri ile buluşmasını ifade eder. Ürün, müşteri ile ne kadar hızlı buluşturulursa o kadar iyidir.
  • Promotion (Tutundurma): Ürününüzün reklam ve tanıtımını yapmak suretiyle rakipleri arasında kaybolmamasını sağlama. Google’da reklam verme yoluyla Dijital Pazarlamasını sağlayabilir, daima kendinizi hatırlatarak akıllarda yer edinebilirsiniz.

Pazarlama İletişimi Neden Önemlidir? 

Pazarlama İletişimi kavramı, bir kuruluşun; ürün ve hizmetleriyle, ilişkide bulunacağı kesimlere neler vadettiğini anlatma çabalarıdır. Hedef tüketicilerin tutum ve davranışlarının, istenen yönde güçlendirilmesi ya da yeni tutum ve davranışların oluşturulması amaçlanır. Bu amacı hedefleyen, ikna edici iletişim sürecinin yönetimi; pazarlama iletişimi yönetimidir.

Pazarlama iletişimi; doğrudan pazarlama, satış, paketleme, reklam, online varlığınız, halkla ilişkiler faaliyetleri, satış sunumları ve çok daha fazlasını içerir.

Doğru pazarlama iletişimi yönetimi, pazarlama eylemlerinin yanı sıra; aynı zamanda, işletme imajıyla ilgili olan çabalarla sağlanmaktadır. Doğrudan ya da dolaylı olarak satışların arttırılması, giderek ürünlerin ve işletme ömrünün uzatılması amaçlanmaktadır.

Pazarlama iletişimi yönetimi, spesifik olarak tutundurma işlevlerini destekler. Kapsam olarak; çok yönlü ve çok amaçlı bilgi verme, ikna etme ile hatırlatma eylemlerini kapsamaktadır. 

pazarlama iletişimi, pazarlama iletişimi eğitimi, online eğitim, sertifika

Pazarlama İletişimi Yönetim Stratejileri Neler?

Pazarlama iletişimi yönetim stratejisinin belirlenmesi, hedef kitle ile iletişimin nasıl gerçekleşeceğinin belirlenmesi anlamına gelmektedir. Pazarlama iletişimi yönetim stratejileri, pazarlama iletişimi amaçlı ve hedeflere ulaşmayı sağlayacak yol ile yöntemlerin seçimiyle ilgilidir. 

Pazarlama iletişimi yönetim stratejileri, genel olarak beş basamaktan oluşmaktadır. Bu hususlar, şunlardır: 

  • Pazarlama iletişimi ile ilgili fırsatları değerlendirmek 
  • Pazarlama iletişiminin kaynaklarını analiz etmek 
  • Pazarlama iletişiminin hedeflerini ortaya koymak 
  • Alternatif yollarla pazarlama iletişimi stratejileri geliştirmek ve de değerlendirmek 
  • Spesifik pazarlama iletişimini, görev ve işlevlerine ayırmak. 

Pazarlama ve satış alanında, sıklıkla oluşan en önemli eksik; imaj ve bunlara bağlı birtakım stratejilerin ön plana çıkarılmamasıdır. İmaj yönetimi ve halkla ilişkiler, pazarlama iletişimi yönetimindeki en önemli konuların başında gelmektedir.

Pazarlama ve satış sahasında, iletişim yönlü yaklaşımlara değer verilmesi önemlidir. Bunun bir yöntem olarak ön plana alınması ise, diğer tüm basamakları da kapsar. Bu durumda, elde edilecek olan fayda da; daha kapsamlı olacaktır. 

Pazarlama İletişimi Eğitimleri Ne Fayda Sağlar?

Pazarlama iletişimi yönetiminde, hiç kuşkusuz; pazarlama iletişimi eğitimi büyük bir önem taşımaktadır. Pazarlama iletişimi eğitimlerinde amaç; pazarlama stratejilerinin temellerinin öğretilmesidir.

Eğitim, bu amaçlar doğrultusunda; katılımcılara, pazarlama iletişiminin yararlara ulaşmada çok yönlü olanaklarını tanıtır. Bu konuyla ilgili tekniklerin kazandırılması amaçlanmaktadır.

Katılımcı, pazarlama iletişimi eğitimi ile; pazarlama iletişimi tekniklerinin bilinmesinin, ne gibi büyük farklar yarattığının farkına varır. Pazarlama iletişimi yönetiminin sağlanmasıyla, katılımcının; hedef ve organizasyonlara, daha açık ve net bir şekilde odaklanabilmesini sağlar.

Online eğitimler sayesinde eğitim almak artık çok daha kolay. İstanbul İşletme Enstitüsü, ücretsiz pek çok online eğitim ile öğrenmek istediklerinizi ayağınıza kadar getirdi. Ücretsiz faydalanabileceğiniz pazarlama iletişimi eğitimi sonrasında sınavdan başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanırsınız.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!