Close
Mobil Menu Bars

Pazarlama İletişimi, Pazarlamanın Kalbidir

03 Ekim 2019, 1054 defa okundu.
Pazarlama İletişimi, Pazarlamanın Kalbidir
pazarlama iletişimi eğitimi, pazarlama iletişimi, satış teknikleri, pazarlama, online eğitim, sertifika

Pazarlama iletişimi, hayatımızın her yerindedir. Bir örnekle başlayacak olursam; öğrencilik yıllarınızdan beri hayalini kurduğunuz iş için bir telefon aldınız ve mülakata davet edildiniz. Gittiğiniz mülakatta yaptığınız çalışmaları anlatan bir özgeçmişiniz, portföyünüz gibi kendinizi ifade etme araçlarınız yoksa işe nasıl kabul göreceksiniz? Mülakata davet edilen diğer adaylar arasından nasıl fark edileceksiniz? Aslında tüm bunlar o görüşmede kendinizi etkili bir biçimde ifade etmenize ve gerekli araçları sunabilmenize bağlıdır. İşte pazarlama iletişimi de, şirketler için fark yaratan, rakipleri arasından sıyıracak olan hayati bir kavramdır.

Pazarlama iletişimi ile kurumlar, müşteriye vermek istediği mesajları ne kadar farklı ve yaratıcı bir şekilde verirse, kendini ne kadar iyi ifade edebilirse o kadar öne geçer. Kurumları öne geçirecek olan bazı pazarlama iletişimi stratejileri vardır. Ancak o stratejilere geçmeden önce konunun daha iyi anlaşılması için pazarlama kavramına kısaca değinelim.

pazarlama iletişimi eğitimi, pazarlama iletişimi, satış teknikleri, pazarlama, online eğitim, sertifika

Pazarlama Nedir?

Pazarlama, şirket olarak sunduğunuz ürün ya da hizmetleri müşterilere satma, karşılığında maddi kazanç elde etme sürecidir. Pazarlama, ürün veya hizmetlerinizin araştırılması, tanıtımı ve satılması için yürütülen faaliyetleri ifade eder. 

Bir şirketin pazarlama departmanında çalışan bireyler, reklam ve tanıtım yoluyla potansiyel müşteriler olan izleyicilerin ilgisini çekmek için çalışır. Bazı pazarlamalar belirli hedef kitlelere yöneliktir. Sloganlar, tasarımlar hedef kitlelere göre şekillenir. 

Kısaca pazarlama, şirketlerin mal ya da hizmetlerinin alımı ya da satılmasını teşvik etmek amacıyla yapıp üstlendiği faaliyetlerdir. Pazarlama süreci, genel olarak 4 aşamadan oluşur ve “Pazarlamanın 4P’si” olarak ifade edilir. (Product, Place, Promotion, Price)

  • Ürün (Product): Müşterilerin ihtiyaç ya da talebini karşılayan mal ya da hizmetlerdir.
  • Fiyat (Price): Ürünün ne kadara satılacağı anlamını taşır. Fiyatı belirlerken; birim maliyet fiyatı, pazarlama maliyetleri ve dağıtım aşamasındaki giderler dikkate alınmalıdır.
  • Yer (Place): Ürünlerin nerede ve nasıl satılacağının analiz edilip anlaşılmasını ifade eder.
  • Tanıtım/Tutundurma (Promotion): Reklamcılık çalışmaları, etkinlikler, kampanyalar gibi ürüne olan ilgiyi artırmayı amaçlayan çalışmalardır.

Pazarlama İletişimi Nedir?

Pazarlama iletişimi, işletmelerin ürün ve hizmetlerini satma ve kar elde amacı ile kurduğu etkileşim sürecidir. Pazarlama iletişimi, pek çok kanal ve platform aracılığı ile sağlanabilir. Bunlardan bazıları; basılı reklamlar, sosyal medya pazarlaması, google tanıtımları, içerik pazarlaması, halkla ilişkiler alanındaki çalışmalar, blog oluşturma, televizyon reklamları gibi müşteri ile iletişime geçilebilecek alanlardır.

İletişimin olmadığı yerlerde ürünlerin bilinirliği ve satışı mümkün değildir. Pazarlama iletişimi; alıcıya bilgi verme, alıcıyı ikna etme gibi görevleri dolayısı ile pazarlamanın temeli kabul edilir. Bu yüzden, satışların etkili olabilmesi için pazarlama iletişimi son derece hayati öneme sahip. Markaların hedeflerini gerçekleştirme ve sorunlarını iyileştirmede pazarlama iletişimi faaliyetleri her zaman gereklidir.

pazarlama iletişimi eğitimi, pazarlama iletişimi, satış teknikleri, pazarlama, online eğitim, sertifika

Pazarlama İletişiminin Stratejileri Nelerdir?

Pazarlama iletişimi stratejisi, ürün ya da hizmetlerinizi pazarlama amacıyla yapacağınız tüm çalışmaları kapsar. Ücretli pazarlama çalışmalarından medya ilişkilerine kadar geniş bir alanı içerir. Pazarlama stratejileri ile genelde satışlara ya da hizmetlere olan talebin arttırılması hedeflenir. Aynı zamanda markanın ya da kurumun sorununa çözüm bulmak, imajını geliştirmeye yöneliktir.

Pazarlama iletişim stratejisini belirlemek, pazarlama amaçlı iletişimin nasıl gerçekleşmesi gerektiğinin belirlenmesini ifade eder. Bu aşamada kaynakların ve imkanların uyumlu hale getirilmesi, faatliyetler arası bütünlük sağlanmalıdır. Pazarlama iletişim stratejileri şu temel unsurlardan oluşmalıdır:

  • Pazarlama iletişim hedeflerini belirlemek
  • En etkili mesajın hangi iletişim aracı ile iletileceğini keşfetmek
  • Pazarlama iletişimcisinin, doğru ve etkili iletişim tekniklerine hakim olması
  • Pazarlama stratejilerinde alternatifler geliştirmek ve değerlendirmeyi bilmek.

Özetlemek gerekirse; doğru mecra, doğru zaman, doğru fiyatta doğru kitleye ulaşabilme becerileri geliştirmektir.

Pazarlama İletişim Stratejilerini öğrenmek isterseniz;

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen ücretsiz derse online eğitimler sayfasından katılabilir, eğitimden başarılı olarak sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. Başarılı ve sürdürülebilir pazarlama stratejilerini öğrenerek, sektörde üst sıralardaki yerinizi alın!

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!