Close
Mobil Menu Bars

Özgüvenli Olmak Ne Demek?

11 Eylül 2019, 1519 defa okundu.
Özgüvenli Olmak Ne Demek?
özgüven, kişisel gelişim, motivasyon, mutlu olmak, iletişim, beden dili

Özgüven, kişinin kendini tanıması, kendine güvenmesi, kendine saygı duymasıdır. Özgüven sahibi insanlar kendi potansiyelinin farkında olan, kendini geliştirmeye açık, zayıf yönlerine sahip çıkan ve bunu geliştirmeye çalışan kişilerdir. Çünkü zayıf ve güçlü yönleri arasında bir denge kurmaya odaklanır. 

Özgüvenli insanlar günlük hayatta ya da iş hayatında yaşadıkları problemlerden çok, çözüme odaklanırlar. Yaşanan sıkıntıların geçici olduğunu bilir, üzerinde olumsuz senaryolar geliştirmeden harekete geçer.

Özgüvenli Olmak Neden Önemli?

Özgüven, her şeyden önce kişisel iç huzur ve mutluluğumuz için önemli. Özgüven sahibi olmak, yaşamınızda da kariyerinizde de sizi içten içe motive edici bir unsurdur. Özgüveni düşük insanlar daha çekingen olur ve hata yapmaktan korkar. Bu da insan ilişkilerimizden iş yerimizdeki patronumuz ile olan ilişkimize varana kadar bizi olumsuz etkiler. 

Özgüvenimi Geliştirmek İçin Neler Yapabilirim?

Öncelikle hiç kimsenin mükemmel olmadığı gibi sizin de bazı eksik yönlerinizin olacağını bilmeniz ve bunu kabul etmeniz gerekir. Zayıf yönleriniz için gereken desteği almaktan gocunmamanız gerekir. Sonuçta her şey iyiliğiniz için. 

Geçmişteki hatalardan ders alarak daha bilinçli ve farkındalıklı bir hayat sürmek için çaba gösterebilirsiniz. Hata yapmak insana özgü bir davranıştır. Hata yapmak kadar hataları düzeltme girişiminde bulunmanız da önemlidir. 

En yakınlarınızı bir düşünün. Bunların içinde ya da çevrenizde sizi negatif ruh haline sokan, her şeyden şikayette bulunan, motivasyonunuzu düşüren insanlardan koşarak uzaklaşın. Bu enerji kaçağı insanlar, sizin yaşama sevincinize gölge düşüreceği gibi, hayallerinize de yapmak istediklerinize de destek değil köstek olurlar. Çünkü Jim Rohn’un mükemmel bir tespit niteliğindeki sözü boşuna değil: “En çok vakit geçirdiğin 5 kişinin ortalaması bir hayata sahipsin.” 

özgüven, kişisel gelişim, motivasyon, mutlu olmak, iletişim, beden dili

Özgüven gelişimi için kişisel gelişimine de odaklanman gerektiğini unutma. Kendine zaman ayırıp öz muhasebeni yapmak için her zaman bir fırsat vardır. Mesela ne gibi yeteneklere sahipsin? Ya da hangi becerileri kazanmak isterdin? Sahip olduğun iyi yönlerini görmek ve bu yönlerini geliştirmek sana büyük katkı sağlar. Yeni şeyler öğrenmek ruh haline de pozitif yansır ve gereken motivasyonu içinde keşfedersin. 

Özgüvenimi Geliştirmek İçin Ne Gibi Eğitimler Alabilirim?

İletişim, günlük yaşamın vazgeçilmezidir. İletişim kurmada iyi olmak, beden dilini etkin kullanabilmek de güçlü bir özgüven işaretidir. Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimi ile kendini daha iyi ifade edebilirsin. Topluluk önünde konuşma, sunum yapma gibi özgüven gerektiren durumlarda kendine daha çok güvenirsin. İletişim becerilerini geliştirerek insanlar ile olan ilişkilerinde daha başarılı olursun. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!