Close
Mobil Menu Bars

Özgüven Nedir?

06 Ocak 2020, 1385 defa okundu.
Özgüven Nedir?
özgüven, kişisel gelişim, kendine güvenmek, online eğitim, sertifika

Özgüven, kendine inandığında ve güvendiğinde hissettiğin duygudur. Bir şeylere adım atabilmek, onu sürdürebilmek ya da farklı alanlarda kendine duyduğun güvendir. Başaracağına inanmaktır. Bunların tümü de kendini analiz etmekten ve tanımaktan geçer. Potansiyelinizi fark etmek ve bunun üzerine yaşamak, özgüveni açığa çıkarmanın en güzel yöntemidir. Bu yüzden özgüven, başarıya giden yolda en önemli yol arkadaşınızdır. 

Özgüven Ne Demek?

Özgüven, zihinsel gelişimden insanların iş hedeflerine ulaşmalarına ve daha fazlasına yardımcı olan birçok bağlamda ortaya çıkan bir terimdir. Özgüven, bir kelimeden daha fazlasıdır. Akıl sağlığı, refah ve hayatta olmanın, yaşamanın olumlu bir yolu ile bağlantılı gerçek bir kavramdır. Kendine güven hem hissetmeyi hem de harekete geçmeyi içerir. Özgüven, yalnızca bir terim ya da başkalarının düşüncelerinden ibaret değildir. Bizi biz yapan düşünce ve eylemlerin tümüdür. Özgüven, iç dünyamız ve çevremizdeki dış dünya için de geçerlidir.

özgüven, kişisel gelişim, kendine güvenmek, online eğitim, sertifika

Susanna McMahon, The Portable Therapist (1992) adlı kitabında kendine güveni, “dünyada kendinizi tanımanıza ve kendinize bakmanıza izin veren bir olmanın yolu” şeklinde yanımlıyor. Anneli Rufus (2014), kendine güvenin kendine saygı ve kim olduğunuzu, neyi sevdiğinizi ve neye inandığınızla ilgili gerçeği söyleme cesaretini içerdiğini ileri sürer. O halde özgüven, kendini tanıma, kendine inanma ve inançlarına göre hareket etme cesaretidir.

Özgüvenin tanımı hem kendine hem de dünyaya dair, kendinize saygı duygusundan doğarak çeşitli eylemlere cesaretle yol açan olumlu bir duygudur. Özgüven, yaptığınız hatalara, yanlışlara rağmen kendinize değer vermektir. Başarısız olduğunuz durumlarda kendinizi suçlamak yerine çözüm arayışında olmak ve kendinize yeniden inanmaktır. Kusurlarınıza rağmen kendinizi sevmektir. Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek ancak değişim ve yeniliklere de açık olmaktır.

Kendinize hak ettiğiniz değeri vermektir. Bunun için de kendinizi daima geliştirebilme, kişisel gelişim eğitimleri ile bireysel kimliğinizi oluşturabilme cesaretidir. Güçlü ve zayıf yönleriniz ile yüzleşmekmekten ve bunları öğrenip kabul etmekten kaçınmamaktır. Birinin kendine güven duyması ve özgüven sahibi olması neden önemlidir? Temel konu yaşam kalitesi ile alakalıdır. Kendine güvenmek, yaşam kalitemizi doğrudan etkileyen bir durumdur. Buna karşılık yüksek özgüven sahibi olmak, hayatımızda olumlu etkiler yaratır:

 • Güçlü yönler, sınırlamalar ve hayatınızı her ikisiyle de nasıl yaşayacağınız konusunda farkındalık sahibi olma
 • Hatalarınızı kabul etmek
 • Mükemmel olmanın mümkün olmadığını bilmek ve bunu kabullenmek
 • Farkındalık sahibi olma
 • Doğru iletişim konusunda başarılı olma
 • Tam olma hissi
 • İç huzura erme ve bu duyguyu sıklıkla deneyimleme
 • Kişinin güçlü ve zayıf yönleri arasındaki denge deneyimi
 • Mutluluk yaratma ve deneyimleme yeteneği gibi olumlu etkiler bırakır.

Özgüven, hatalarınızı ve korkularınızı kabul ederken kendiniz hakkında gerçekten olumlu duygular hissetmektir. Kendine güvenmek, kendinizle ilgili bazı şeyleri sevmediğinizde ya da hoşlanmadığınız noktalarda bile, tüm benliğinizi sevdiğiniz anlamına gelir.

Özgüven Nasıl Kazanılır?

özgüven, kişisel gelişim, kendine güvenmek, online eğitim,

Özgüven, başarıya giden yolda en iyi yol arkadaşınızdır. Özgüven kazanmanın çeşitli yolları vardır. Bunun için kendinizi gelişime ve değişime açık hale getirmeniz gerekir. Örneğin Enstitü tarafından çeşitli alanlarda verilen online eğitimler aracılığı ile yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Eğitimler sonunda alacağınız başarınızın belgesi olan sertifika, kendinize yaptığınız güzel bir yatırım olarak iyi hissettirecektir. Bununla birlikte aşama aşama gidecek olursak, özgüven kazanma için ilk olarak, rahatlayın ve kendiniz üzerinde kurduğunuz baskıyı hafifletin. Kendine güvenmek; yaşamdaki başarılarınızı elde etmek kadar, hata yapmaktan, kusurlu olmaktan da önemli ölçüde faydalanır.. Kusurlarınızın ne kadar farkında olur ve kabullenirseniz, özgüveniniz o kadar artacaktır.

Özgüvenin en büyük kaynağı, kendini kabullenmedir. Kendini kabul etmek ve kendine güveni arttırmak hem düşünceleri hem de davranışları içeren bir süreçtir. Mükemmeliyetçiliğin baskısını ve beklentisini hissetmek kaygıyı arttırır. Bu da özgüveni azaltan bir etkendir. Mükemmellik arayışı kişinin bireysel beklentisini hatasız ister. Bu da hata yapmaktan korkarak başarı yollarını azaltır ve kişinin kendine güvenini yok eder.

Özgüven, kim olduğunuzu bir insan olarak, tüm güçlü ve zayıf yönlerinizi kabul etmekten gelir. Kendinizi kabul etmenin ve özgüveninizi artırmanın çeşitli yolları vardır. Bu yollar neler, özgüven nasıl kazanılabilir?

 • Kendi kendinize gerçekleştirdiğiniz güven bozan ya da modunuzu düşüren düşüncelerinize dikkat edin. Onlara bir de şöyle bakın: Ne kadar doğrular? Bu olumsuz düşünceler neden yanlış ve sizi bunları düşünmeye sevk eden nedir? Bu düşünceleri içinizde bir sonuca bağlayın ve kafanızı yeniden meşgul etmelerine müsaade etmeyin.
 • Eleştirel düşünceleri daha gerçekçi ve olumlu düşüncelerle değiştirin. Siz inanana kadar bunu yapmaya devam edin (bu zaman alır, bu yüzden kendinize karşı sabırlı olun).
 • Büyük ve küçük hedeflerinizi açıkça tanımlayın. Ne istediğinizi bilmek başarılı olmanın ilk adımıdır. Bunun için nasıl başarılı olabilirsiniz? Nasıl bir planlama yapmanız gerekiyor açıkça belirleyin.
 • Hedeflerinize ulaşmak için adımlara karar verin. Ulaştığınız her adım, kendinize güveni artıracak bir başarıdır.
 • Başkalarıyla olumlu ilişkiler kurun. İnsanlarla gerek günlük gerekse iş hayatında başarıyı yakalamak için başarılı bağlantılar edinin.
 • Atılgan ve girişken olun. 
 • Geçmişinizden veya günümüzden rol modelleri bulun. Kime güveniyor ve hayran kalıyorsunuz? Nasıl ilham alabilirsiniz?
 • Hata yapmanıza izin verin ve onlar için kendinizi sevin, yeniden şans verin.
 • Belirlediğiniz hedefler doğrultusunda sık sık uygulama yapın. İçinize dönün ve kendinizi tanımaya çalışın. Kendinizle, insanlarla iletişiminizi ve insan ilişkilerini güçlendirin.  Çünkü kendine güveni arttırmak bir olaydan ziyade bir süreçtir.

Hedefler oluşturma, düşüncelerinize katılma, olumlu deneyimler için başkalarıyla bağlantı kurma, rol modelleri öngörme, kendinizi tam olarak kabul etme ve bunları sabırlı bir şekilde sürdürme özgüvenini artıracaktır. Bu başarıları artıracak, bu da kendine güveni daha da artıracaktır. Özgüven, herkesin gelişmeye ve artmaya devam edebileceği bir şeydir ve beraberinde gelişmiş bir yaşam kalitesi gelir.

Özgüven Eksikliği Nedir?

 kişisel gelişim, kendine güvenmek, online eğitim, sertifika

Özgüven eksikliği, kişinin kendine olan güvenini yitirmesi ya da sağlayamamasıdır. Özgüven, hayatımızı olumlu etkilerken, özgüven eksikliği de hayatımız üzerinde büyük ölçüde olumsuz etkiler bırakıyor. Bu olumsuz etkiler nelerdir?

 • Düşük özgüven sahibi olmak,
 • Kendinden kuşku duyma
 • Değersizlik
 • Başkalarına göre aşağılık hissetme
 • Çevreye ve kendine ilgisizlik
 • Hayattan zevk alma kaybı
 • Kaygı, depresyon ve diğer akıl sağlığı sorunları gibi olumsuzluklar yaratabilir.

Özgüven Testi Ne Demek?

Özgüven testi, kendinize olan güveninizi bir nebze olsun ölçmeye yarayan testlerdir. Başlıca sorular şu şekildedir:

 • Bir televizyon oyunu şovunda görünmeyi düşünür müsünüz?
 • En iyi arkadaşınızın düğününde uzun bir konuşma yapmak sizi tamamen utandırır mı?
 • Olumlu bir insan olduğunuzu düşünüyor musunuz?
 • Çoğu zaman insanların sizin hakkınızda dedikodu yaptığını düşünür müsünüz?
 • Aynaya ne sıklıkla bakarsınız?
 • Genel fiziksel duruşunuz dik midir kambur mu?
 • Topluluk önünde kendinizi rahatça ifade edebilir misiniz? 

Özgüven neden önemli?

Kendine güvenmek önemlidir. Çünkü bireysel yaşamınızı son derece etkiler. Hayat kalitenizi artırmak için özgüvenli olmak şarttır.

Kendime nasıl güvenebilirim?

Kendinize olan güveni artırmak için önce kendinizi tanıyın. Özgüven kazanabilmek için kendinizi daima geliştirin. Kendinizi sevmeyi ihmal etmeyin.

Kişisel gelişim eğitimlerini nereden alabilirim?

Kendinizi geliştirmek ve özgüven kazanmak için kişisel gelişim şarttır. Enstitü tarafından verilen online eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Böylece kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!