Close
Mobil Menu Bars

Özgüven Nasıl Yükseltilir?

16 Eylül 2019, 3261 defa okundu.
Özgüven Nasıl Yükseltilir?
özgüven, okumak, beden dili, online eğitimler, kişisel gelişim,

Kişilerin çocukluğundan beri süre gelmiş birikimleriyle oluşan ve gelişen kişinin kendine güven duygusu onların toplumdaki, kariyerlerindeki, bireysel ilişkilerindeki durumları etkileyen en önemli faktörlerden biridir. 

Güven Duygusu

Kişinin kendine duyduğu bu güven duygusu onun verdiği kararlar ve yaptığı seçimlerde kendinden daha emin durumda olduğundan amacına ulaşma ihtimalini fazlasıyla arttıracaktır. Kendine güveni düşük olan bireyler ise kaygıyla, “yapamam” korkusuyla hedeflerine ulaşmakta fazladan zorlanacaklardır.

Özgüvenimin seviyesini nereden bileceğim diyorsanız, kendinize sorun. Hiç “Ben bunu yapamam.”, “Ben bu işin altından kalkamam.”, “Ben başarısızım.” “Yapamazsam diğerleri ne düşünür?” benzeri kendi kendinize kurdunuz mu? Eğer cevabınız evetse özgüven düşüklüğü problemi yaşıyor olmanız çok olasıdır.

Özgüven Bireylere Ne Katar?

Özgüven sahibi insanlar ne istediğini bilen, dengeli, huzurlu, güçlü ve zayıf yönlerini bilen bu yönlerinden utanmayan, hatalarını kabul ederek onları çözmeye çalışan, hedeflerini yükselterek amaçlarına ulaşan, mutluluk sahibi insanlardır. Bu sebeple kimseye bağımlı hissetmez, varlıklarını anlamlandırır, insan ilişkilerini daha yapıcı, daha sağlam temeller üzerine kurarlar. Aynı zamanda bireylerin negatif bir sonuç alması halinde bu sonucu kendi değerlendirmesi olarak görmeyip onu bir ders olarak almasını sağlar.

Örneğin iki futbolcunun kaleyi hedefleyerek topa vurduğunu düşünün. Özgüveni eksik futbolcu beceremediğinde “Ben beceriksizim, elimden gelen bu.” şeklinde durumu değerlendirirken öz güveni sağlam futbolcu durumu “Daha iyisini yapabilirim, bu seferki olmadı ama bir daha ki vuruşum daha hedefli olmalı” şeklinde değerlendirir. Bu öz güveni yüksek olan futbolcunun bir daha ki vuruşta topu kaleye göndererek hedefine ulaşma ihtimalini arttırır. Özgüven gelişimi için kişisel gelişim eğitimleri almanın büyük faydası olur.

Özgüvenli olmak için eğitimleri nereden alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü kişisel gelişim üzerine birbirinden farklı ücretsiz ve sertifika destekli online eğitimler vermekte. Bu eğitimler arasından Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili programına katılmak hayatınızda daha aktif olmak adına size fayda sağlar.

Özgüven Gereğinden Fazla Olursa Ne Olur?

Ego, gurur veya kibir olarak isimlendirilebilecek bu hissiyat bireyin öz güveninin gereğinden fazla olmasıdır. Bu durumda kişi öz güveni eksik biriyle paralel sıkıntılar yaşamaya başlar. Yetersiz özgüven durumunda toplumdan uzaklaşan, soyutlaşan birey aynı problemleri çok yüksek seviyede özgüvene sahipse de yaşar. “Ben yaptım, diğerleri değil.” “Ben başarabilirim, onlar değil.” Benzeri düşüncelere kendi başarısını gölgeleyerek kendi başarısından çok diğer insanların başarısızlığına odaklanmaya başlar. Bu düşünceler hem bireyi hem toplumu rahatsız ettiğinden bu birey için ayrı problemlere yol açar. 

Özgüven Gereğinden Az Olursa Ne Olur? 

Gereğinden az özgüven bireylerin yaşanan kriz anlarını çözmesini zorlaştırır. İnsanların kendi değerini düşük görmesine kendi değerini başka insanlara bağlamasına, sürekli olarak hayal kırıkları ve umutsuzluk yaşamasına, bireysel ilişkilerini güvensizlik sebebiyle aşağılık duygusuyla sürdürmesi gibi pek çok şeye sebebiyet verir. Unutulmaması gerek ki insan sosyal bir canlı türüdür bu sebeple sosyal yaşamını devam ettirebilmek adına özgüvenini korumalıdır.

Özgüven Nasıl Sağlanır? 

Aslında hayatın pek çok kısmını etkileyen belirleyen bir his olmasına rağmen yükseltilmesi ve sağlamlaştırılması çok da zor değildir. Örneğin bol bol okumak, bireyin kendi fikirlerini keşfetmesine, fikir alışverişinde bulunabilmesine, kriz anlarını nasıl hangi duygularla yöneteceğini bilmesini sağlar. Bu bilgi birikiminin getirdiği “ben varım” hissiyatı bireyin kendine güvenini yükselterek onun kişiliğini daha da sağlamlaştıracaktır.

Kaliteli film izlemek, kaliteli müzik dinlemek, kaliteli hobiler edinmek kişinin güven, varlık duygularını daha da sağlamlaştıracaktır. Kısaca genel kültür, özgüveni fazlasıyla yükseltebilecek bir unsurdur. Ancak unutulmaması gerekiyor ki birey kendini geliştirirken kendinden uzaklaşmamalıdır, bireysel kişiliğini korumalı, bu kişiliği bilgi, düşünce birikimiyle sağlamlaştırmalıdır. Her şeyden önce kendinizi olduğunuz gibi sevmek önemlidir, benliğinizden utanmayın. 

Yazar: Şafakcan Bayrak
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!