Close
Mobil Menu Bars

Özgüven Nasıl Kazanılır?

29 Mayıs 2020, 894 defa okundu.
Özgüven Nasıl Kazanılır?
özgüven, özgüven kazanma yolları, özgüvensiz, özgüven için öneriler, özgüven eksikliğine karşı çözüm yolları

Çoğu birey özgüvenin doğuştan kazanıldığını düşünür. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Özgüven, diğer becerilerimiz gibi sonradan öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir yetenektir. Sizde kendinizi bu konu hakkında yetersiz hissediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıyı okuyarak özgüven kazanma yolları nelerdir onları öğreneceksiniz?

Özgüveni yüksek olan bireyler bulundukları ortamda her zaman bir adım öne çıkmayı ve takdir edilmeyi başarırlar. Özgüven, başarının anahtar kelimesi olarak tanımlanır. Bu özelliğe sahip olan kişiler, korkularıyla yüz yüze gelmeyi ve konfor alanlarından çıkmayı başaran kişilerdir. Olumsuz durumlarda bile bardağın dolu tarafını görebilen ve olumlu yönlerin etkisiyle yaşadığı zorlukların üstesinden gelebilen kişilerdir. Bu sebeplerden dolayı özgüven herkesin sahip olmak istediği bir özellik olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda herkesin bu özelliği kazanabileceğine inanması gerekir.

Peki, yazının başından beri bahsettiğimiz özgüven nedir? Bu kavramı tanımladıktan sonra özgüven kazanma yolları hakkında bilgi sahibi olalım. Bu sayede özgüvensiz bir kişi olmaktan nasıl kurtulur onu öğrenelim. Özgüvensiz kişinin özgüven arttırma yolları ile nasıl güçlü bir bireye dönüştüğünü hep birlikte görelim. Hadi başlayalım!

özgüven, özgüven kazanma yolları, özgüvensiz, özgüven için öneriler, özgüven eksikliğine karşı çözüm yolları

Özgüven Nedir?

Özgüven, bireyin kendine güvenme duygusu olarak tanımlanır. Bireyin kendisine ve sahip olduğu yeteneklerine olan inancıdır. Burada önemli olan nokta inancın ölçüsü noktasıdır. Bazı durumlarda bu nokta oldukça kendinden emin bazen daha az emin hissetmek oldukça normaldir. Özgüven, bireyin kendisini ve yeteneklerini düşünme şeklinden gelmektedir. Bu sayede bireyi daha başarılı ve mutlu kılar. Özgüven bireylere güç verir ve enerjisini arttırır. Aynı zamanda bireyi daha fazla çaba göstermeye yönlendirir. Başarı sağlamak için de bir ilham kaynağıdır. Elde edilen başarılarla gurur duyulmasını sağlar ve bireyi hazza ulaştırır.

Birey için oldukça önemli bir kişisel özelliktir. Bireyin yaşamla mücadele etmesini sağlar. Aynı zamanda sorunlarla mücadele etmeyi ve zorluklara karşı bir duvar örmeyi de sağlamaktadır. Özgüven kavramı bireyin kendi yaklaşımından ziyade çevresel faktörlere göre de şekillenir. Başka bireyler ya da gelişen olaylar bireyin özgüvenini azaltabilir veya yükseltebilir. Hayatı özgüvenli bir şekilde yaşamak ve bu durumu sürdürmek oldukça önemlidir. Bu kavramın dozunu çok fazla arttırmadan etrafınızdakileri tedirgin etmeden sürdürmek oldukça önemlidir.

Bir birey ortama girdiği zaman kendini savunmasız ve güçsüz hissediyorsa o kişi özgüvensiz olarak tanımlanır. İçinde olan potansiyeli ortaya çıkarmayı öğrenmeli ve geliştirmesi gerekir. Çünkü özgüvensiz birinin işleri yapabilme yeteneği de oldukça düşüktür. Özgüvensiz kişiler daha önce yapmadığı bir işle karşılaştığı zaman oldukça endişeli görünürler. Aynı zamanda özgüvensiz kişi karar verme gibi birçok konuda rahatsız olur. Önemli olan nokta olması gerektiği ölçüde özgüvene sahip olmaktır. Bu sayede en iyisi için çaba gösterebilir ve kabul edilebilir bir sonuç ortaya koyabilirsiniz. Bir işi yapamadığınız da endişelenmek veya mazeret üretmek yerine o işi yapmak için yeniden denersiniz. Yapılan hataları dert etmek yerine hatalardan ders almasını becerebilirsiniz.

Özgüvensiz olma durumundan kurtularak hedeflerinizin peşinden daha güçlü gidebilirsiniz. Aynı zamanda elde ettiğiniz başarılarla doyum ve rahatlık hissetmeye başlarsınız. Özgüveninizin güçlü ve yerinde olması durumunda başarının anahtarı doğru bir şekilde gelir. Peki, özgüvensiz olma durumundan nasıl kurtulabilirsiniz? Ünlü bir yazarın dediği gibi “özgüvensiz olma, ömür boyu hapis cezası değildir. Bireyin kendisine güvenmesi diğer tüm beceriler gibi öğrenilebilir, uygulanabilir ve geliştirilebilirdir. Bu durumda bir kere ustalaştığınızda hayatınızda her şey daha iyi olacaktır.

Bu durumu aşmak ve özgüven sahibi olmak için çalışmak ve bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Özgüven kazanma yolları ile bu sorunun üstesinden gelebilir ve yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

özgüven, özgüven kazanma yolları, özgüvensiz, özgüven için öneriler, özgüven eksikliğine karşı çözüm yolları

Özgüven Kazanma Yolları Nelerdir?

Aşağıda belirtilen maddeleri okumadan önce bu işi başaracağınıza inanın. Ardından belirtilen maddeleri günlük pratiklerle yaşamınıza entegre edin. Okuduğunuz maddeleri tozlu raflara kaldırmayın. Her gün tekrarının yapın ve belirli bir rutin oluşturun. Yılmadan özgüven kazanma yolları pratiklerine devam edin. Özgüveninizi bir günde kazanamayacağınızın farkında olun. Biraz zamana ve yapacağınız pratiklere inanın. Şimdi özgüven kazanma yolları nelerdir inceleyelim.

 • Olumsuz Durumlardan Uzak Durmak: Sosyal yaşamınızı ve sosyal çevrenizi bir süzgeçten geçirmeyi deneyin. Arkadaşlarınızı hatta ailenizdeki üyeleri bile süzgeçten geçirin. Onları değerlendirmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Bunu yapmak oldukça zordur. Ancak sizi olumsuz yönde etkileyen, aşağıya çeken ve güveninizi sarsan kişilerden uzaklaşmalısınız. Bir davranışla, sözle moralinizi alt üst edecek kişilerden uzaklaşmak size iyi gelecektir. Başkalarıyla olan iletişiminize olumlu hava katın. Yaşadığınız olumsuz durumlara odaklanmak yerine bu durumlarla nasıl mücadele edeceğinizi ve yeneceğinizi düşünün. Konsantrasyon ve hevesinizi olumlu değişiklikler yapma üzerine çevirin.
 • Başarısızlığı Kabul Etmemek: Özgüven kazanma yolları arasında başarısızlığı kabul etmemek yer alır. Kafanızda oluşan o olumsuz seslerin sizi yemesine izin vermeyin. Asla pes etmeyin ve başarısızlığın sizi etkilemesini izin vermemeye çalışın. Hayatta her sorunun bir çaresi bulunurken hemen havlu atmayı aklınızdan geçirmeyin. Stres ve stresle başa çıkma yöntemlerini öğrenin. Sıkıntıların, sorunların vb. üstesinden gelmek büyük ölçüde özgüveninizi arttıracaktır.
 • Güvensizliğinizi Tanımlamaya Çalışmak: Zihninizden sizi özgüvensiz olarak tanımlayan sese kulak verin. Bu sesten kendinize neden güveninizin olmadığını öğrenmeye çalışın. Sizi rahatsız eden durumları ve pişmanlık duyduğunuz durumları öğrenin. Kendinizin sahip olduğunu düşündüğünüz eksik ve zayıf yönlerinize odaklanın.
 • Duruşunuzu Düzeltmek: Hareket etme şeklimiz bireylere birçok şey anlatır. Bu yüzden bireylere ve çevrenizdeki kişilere özgüvenli ve her şeye hakim olduğunuzun mesajını verin. Omurganızı ve omuzlarınızı dik tutun ve çenenizi kaldırın. Otururken dik oturmaya özen gösterin. Dışarıya özgüveni yüksek biri olarak görünürseniz onlarda size öyle yaklaşacaklardır. Yapılan araştırmalara göre vücudunuzun duruş şeklinin sizlerin belirli bir şekilde hissetmesine neden olmaktadır. Vücut dili, jest ve mimikler vb. olması sizin daha az stres yaşamanıza neden olacaktır.
 • Spor Yapmak: Özgüven kazanma yolları arasında spor yapmak da yer alır. Aynaya baktığınız zaman vücudunuzda gördüğünüz değişimler, spor yaparken yeni tanıştığınız kişiler ve harcadığınız enerji size çok iyi gelecektir. Spor yapma bedeninizi yenilerken aynı zamanda zihninizi de yenileyecektir. Bu sayede daha mutlu ve kendine güvenen birisi olacaksınız.
 • Hazırlıklı Olmaya Çalışmak: Bireyin bazı durumlarda yüksek bazı durumlarda düşük özgüveni olduğunu yazı başlarında belirtmiştim. Bu durumu dikkate alarak, düşük özgüven için olası durumları ortadan kaldırmaya çalışmalısınız. Etkili sunum yapma, çalışma alanınınız, uzmanlık alanınız vb. Bunlar hakkında bilmeniz gereken önemli nokta her şeyi bilmeniz gerektiğidir. Mesela çalışma alanınızda her şeyi biliyorsanız cephanenize güveniyorsunuz demektir. Alanınıza güveniyorsanız ve hazırlandıysanız özgüveninizde aynı şekilde bir artış gösterecektir.
 • Zor Zamanlara Karşı Dik Durmak: Her yaşanılan güzel şeye rağmen hayat zorluklarla doludur. Özgüveni korumanında zor olduğu zamanlar vardır. Bu yüzden iki şey hakkında liste hazırlamalısınız. Birincisi şükrettiğiniz şeyler, ikincisi ise başarmaktan gurur duyduğunuz şeylerden oluşmalıdır. Bu listeleri oluşturduktan sonra her zaman görebileceğiniz bir yere asmalısınız. Kendinize olan güven duygunuz azaldığında, listelere bakın ve size ilham olmalarını sağlayın. Bunları yapmak sadece kişinin özgüvenini arttırmaz aynı zamanda başarı ve mutluluk da getirir.

Özgüven İçin Öneriler Nelerdir?

Özgüven kazanma yolları yanı sıra özgüven için öneriler de size ilham kaynağı olacaktır. Özgüven için öneriler;

 • Güçlü olduğunuz yanlarınızı tanıyın ve bu yanlarınızı çevrenize vurgulamaktan çekinmeyin. Yaptığınız çabalar ve oluşturduğunuz günlük rutin sayesinde kendinizi ödüllendirin.
 • Özgüven için öneriler arasında kendinize nazik olmakta yer alır. Bir engele rastladığınız zaman başarısızlıklarınızın üzerinde çok fazla durmayın.
 • Ulaşabileceğiniz, gerçekçi hedefler belirleyin. Özgüven için öneriler arasında en önemlisi mükemmeli beklemeyin.
 • Özgüven için öneriler arasında duygu iniş ve çıkışlarında yavaşlamak gerektiğini bilmek yer alır. Bu da durum hakkında sizin daha mantıklı düşünmenizi sağlar.
 • Özgüven için öneriler arasında mantıksız isteklere hayır demeyi öğrenmek yer alır. Hayır diyebilmenin faydalarını gördükçe neden daha önce yapmadığınızı sorgulayacaksınız.
 • Kendiniz, bireyler ve durumlar hakkında varsayımlar yapmayı artık bırakın. Özgüven için öneriler arasında oldukça önemlidir.
 • Yaşadığınız olumsuz değişimlerin tüm yaşamınızı etkilemesine izin vermeyin. Unutmayın ki yarın yeni bir gün.

Özgüven için öneriler genel itibariyle bu maddeleri kapsamaktadır. Özgüven kazanma yolları ile yukarıda verilen önerileri dikkate alarak bu alanda başarılı olabilirsiniz. Hedeflere ve amaçlarınıza ulaşabilmek için verilen önerileri günlük yaşamınızda uygulamaya çalışın. Kısa bir süre içerisinde büyük umutlara kapılmayın. Özgüvenin oluşması için biraz zaman gerektiğinin farkında olun.

özgüven, özgüven kazanma yolları, özgüvensiz, özgüven için öneriler, özgüven eksikliğine karşı çözüm yolları

Özgüven Eksikliğine Karşı Çözüm Yolları Nelerdir?

Özgüven eksikliğine karşı çözüm yolları bulunmaktadır. Belirtilen bu yollarla birey kendini tanımaya ve aşmaya çalışacaktır. Özgüvensiz olan birey karar almada zorlanır, sürekli birilerine danışır, düşüncelerini ifade etmekten çekinir, olumsuz düşüncelere sahip olur, kendini ve çevresindekileri sevmeme gibi duyguları taşır. Belirtilen bu özellikler bireyin hayatta başarılı olamamasının nedenlerini de bize göstermektedir. Başarısızlığın yanında mutsuz bir yaşamda sürdüğünü gösterir. Bu gibi nedenlerden dolayı ortaya bazı çözüm yollarının konulması şart olmuştur. Özgüven eksikliğine karşı çözüm yolları ile belirtilen sorunların üstesinden gelinebilir. Peki, özgüven eksikliğine karşı çözüm yolları nelerdir?

 • Bireyin sürekli kendinden şikayet etmesini bırakıp kendini sevmeye başlaması özgüven eksikliğine karşı çözüm yolları arasında yer alır.
 • Negatif düşünceleri ortadan yok edip onun yerine olumlu düşüncelerle hareket etmeyi öğrenmek diğer bir yoldur.
 • Dış görünüşünüze, duruşunuza yani imaj ve algı yönetimi konusuna dikkat edilmelidir.
 • Bireyin kendine hedefler koyması ve bu hedeflere ulaştığı zaman kendinle övünmesi özgüven eksikliğine karşı çözüm yolları arasında yer alır.
 • Bireyleri ikna etme yeteneğinin gelişmesi de çözüm yolları arasındadır.
 • Sizi her anlamda olumsuz etkileyen bireylerden uzaklaşmanız özgüven eksikliğine karşı çözüm yolları arasındadır. Yapmanız gereken oldukça basit, onlardan uzaklaşmak, arkadaşlıktan çıkarmak, takipten çıkarmak veya engellemek.
 • İnandığınız düşünceleri savunmaktan kendinizi alıkoymamak özgüven eksikliğine karşı çözüm yolları arasındadır.
 • Son olarak seçimlerinizin arkasında durmak da etkili bir yoldur.

Özgüven Nedir?

Bireyin kendine güvenme duygusu olarak tanımlanır. Bireyin kendisine ve sahip olduğu yeteneklerine olan inancıdır. Bireyin kendisini ve yeteneklerini düşünme şeklinden gelir.

Özgüven Kazanma Yolları Nelerdir?

Olumsuz durumlardan uzak durmak, başarısızlığı kabul etmemek ve güvensizliğinizi tanımlamaya çalışmak başlıca yollardır. Duruşunuzu düzeltmek ve spor yapmak yer alır. Son olarak hazırlıklı olmaya çalışmak ve zor zamanlara karşı dik durmak sayılabilir.

Özgüven İçin Öneriler Nelerdir?

Güçlü olduğunuz yanlarınızı tanımak ve bu yanlarınızı vurgulamak ilk öneridir. Kendinize karşı nazik olmak, gerçekçi hedefler koymak ve mantıksız isteklere hayır demek sayılabilir. Son olarak yaşadığınız olumsuz durumların tüm yaşantınızı etkilemesine izin vermemek sayılabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!