Close
Mobil Menu Bars

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır? Hangi Yazı Fontu Kullanılmalı?

20 Haziran 2018, 4386 defa okundu.
Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır? Hangi Yazı Fontu Kullanılmalı?
Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır? Hangi Yazı Fontu Kullanılmalı?

Özgeçmiş Nedir? Kişi hakkında tüm bilgilerin, deneyimlerin kısa ve öz bir şekilde anlatıldığı metinlere özgeçmiş denilmektedir. İş hayatında planlanan kariyer seviyesine ulaşmak için ilk adın olarak özgeçmiş hazırlama işleminin en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Özgeçmiş cv olarak kısa ismi ile de kullanılabilmektedir. Cv hazırlama sürecinde uyulması gereken kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu kurallara uyularak hazırlanan özgeçmiş ile kariyer hayatında emin adımlarla ilerlemek mümkün olmaktadır. Cv hazırlama kurallarını bilmek ve tüm kişisel bilgi, deneyim ve başarıların etkin bir şekilde karşı tarafa aktarılmasını sağlamaktadır. Kariyer planlaması yapılırken etkili bir anlatımla özgeçmiş hazırlama kariyer planının gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Cv Hazırlama Nasıl Olmalıdır? Cv de olması gereken ana başlıklara mutlaka yer verilmektedir. Cv hazırlama için gerekli olan başlıklar şu şekildedir;

  • Kişisel bilgiler ( Ad, Soyad, İletişim Bilgileri) 
  • Eğitim bilgileri ( Kronolojik olarak) 
  • Ek Eğitim Bilgileri( Sertifika, Kurs Bitirme Belgesi) 
  • Deneyim 
  • Kariyer Hedefi 
  • Hobiler

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır?

Özgeçmiş hazırlama sırasında bu başlıklara özellikle yer verirken belirtmek gereken ek bilgilere en uygun başlık atılarak yer verilmelidir. Pozitif yönleri ve becerileri ön plana çıkaracak şekilde bir metin oluşturulmalıdır. Kişinin bilgi, beceri ve özelliklerinin tamamına yetecek cv hazırlama formatını seçmesi ve sonuna kadar aynı şekilde devam etmesi etkili olacaktır.

Alınan ek eğitimleri ve edinilen deneyimleri belirli bir düzen içerisinde özgeçmiş hazırlama sırasında yer vermek kariyer planında başarıya biraz daha yaklaşmayı sağlamaktadır. Yazım ve imla kurallarına dikkat etmek ve oluşabilecek hataları önlemek için de ikinci veya üçüncü kişi tarafından kontrol edilmesini istemek etkili olmaktadır.

Cv hazırlama dikkat ve özen isteyen bir süreç olmakla birlikte eğlenceli bir sürece dönüştürülebilmektedir. Bunun için birebir cv örneklerini uygulamak yerine kişinin kendi niteliklerini ön plana çıkaracağı farklı kalıpları oluşturması da mümkün olmaktadır. Özgeçmiş hazırlama işlemine başlamadan önce kısa bir karalama çalışması yapmak faydalı olacaktır.

Genel görünüm itibari ile kalabalık olmayan ama tüm bilgilerin yer aldığı bir cv ile kariyer basamaklarına ilk adımları atmak yeterli olacaktır. Becerileri vurgulamak için kişisel yaşantıdan örnekler vermek hızlı ve kolay bir iletişim olmaktadır. 

İyi bir iş başvurusu yapabilmek ve işe alınma ihtimalinin arttırılması için en önemli unsur özgeçmişin düzgün ve etkileyici bir şekilde hazırlanmasıdır. Peki, bu şekilde etkileyici bir iş başvurusu yapabilmek için özgeçmiş nasıl hazırlanmalıdır sorusunun cevabı çalışılacak kuruma göre değişse de bazı hususlar hangi kuruma başvurursanız başvurun değişmeyecek niteliktedir. Bunları yani özgeçmişte bulunması gerekenleri sizlerle sırasıyla paylaşalım;

Öncelikle CV hazırlarken mutlaka kişisel bilgilerinizden ve kariyer hedefinizden bahsetmelisiniz. Ardından bu kariyer hedefinizi gerçekleştirme yolunda harcadığınız çabadan bahsetmek çok yerinde olacağından eğitim bilgileri, iş ya da staj deneyimleri, beceriler, eğitimler ve sertifikalar, son olarak da referanslar bölümlerini ardı ardına sıralayabilirsiniz.

CV’imde bahsettiğiniz bölümlerden en çok hangisine önem vermeliyim diye bir soru aklınıza geliyorsa, cevabımız eğitim ve sertifikalar kısmındaki sertifikalar bölümü olacaktır. Çünkü diğer kısımlar her insanda az ya da çok olup, sadece sertifikalar kısmı mesleki yeterlilik sayesinde sizi öne çıkaracak bölümdür. Eğer CV’nizin bu kısmının yetersiz olduğunu farkettiyseniz vakit kaybetmeden sertifika programlarına katılmanızı öneririm. Yine vakit kaybetmemek için de bu programlardan online eğitim şeklinde verilenlerini tercih etmenizde büyük fayda var.

Bir özgeçmişte kullanılması gereken en iyi yazı tipi nedir? Yazı tipinin büyüklüğü ne olmalıdır? Bir özgeçmiş yazarken bilmemiz gereken ilk şey kullanım kolaylığıdır. Yani işe alım yöneticileri, işe alım uzmanları ve asistanları için kolaylaştırıcı bir niteliğe sahip olmalıdır. Ayrıca bazı işletmeler (hatta birçok işletme) iş başvurularını belirli programlar ya da kariyer portalları aracılığı ile alırlar. Hazırladığınız özgeçmişin başvuru yönetimi sistemleri için okunması kolay olmalı ve sıkça kullanılan bir yazı tipi seçmelisiniz. Farklı olmak ve özgün olmak kulağa hoş gelebilir ama bazı şeylerde sıradan ve standart şeyleri tercih etmek özgünlükten çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Aşağıda özgeçmiş örneği ve özgeçmiş taslakları için hangi yazı tipini hangi büyüklükte kullanmanız gerektiğine dair bazı tavsiyelerimi derledim.

Özgeçmiş Hazırlarken Basit Olmasına Özen Gösterin.

Basit bir özgeçmiş hazırlamak kulağa hoş gelmese de bu hedef odaklı olduğu için önemlidir. Özgeçmişinizde yazı tipini basit tutmanın önemli olmasının birkaç nedeni var. Öncelikle, birçok özgeçmiş başta aday takip sistemleri tarafından okunur, insanlar tarafından değil. Bu sistemler süslü formattan ziyade basit yazıları okuduklarında en iyi sonuçları verirler. Eğer bir aday takip sistemi sizin özgeçmişinizi okuyamıyorsa, işe alım yöneticisi onu gözden direkt çıkarabilir. İşe alım yöneticisi için diğer önemli olan konu da özgeçmişinizin kolayca okunmasıdır. Arial, Verdana, Calibri, ve Times New Roman gibi basit ve okunabilir yazı tipleri sizin özgeçmişinizin okunmasını garantiler. Özel satın aldığınız yazı tipi göze hoş geliyor olabilir.

Özgeçmişinize ayrı bir hava katıyor da olabilir. Ama Microsoftun font haznesinde bulunmayan yazı tiplerini kullanmamaya çalışın. Özgeçmişiniz için yazı tipi seçerken, puntonuz okunabilirlik için 10 ve 12 arasında olmalıdır. Özgeçmişinizde her iş için daha fazla bilgi sağlamak amacıyla yazıları çok küçük yapma ihtiyacı duyabilirsiniz ama bunu yapmayın. Küçük puntoları okuması zordur. Özgeçmişiniz renkli değil siyah beyaz olarak basılmalıdır. (Bu son fikrimi değiştirdiğim zamanlar olmuyor değil) Diğer renkler genel olarak işe alım yöneticisi için dikkat dağınıklığı yaratabilir. Ayrıca isminizi özgeçmişin başında belirtmelisiniz. İsminizi biraz daha büyük yapabilir veya kalın, alt çizgili veya italik olarak yazabilirsiniz.

Özgeçmiş hazırlarken yapılması gereken en önemli şey nedir? Tutarlı olmak!

Özgeçmişinizde tutarlı olun. Örneğin, eğer bir başlığı kalın yazdıysanız, hepsini öyle yapın. Eğer şirket isminin altını çizdiyseniz, diğerlerinin de altı çizili olduğundan emin olun. Çok fazla büyük harf, kalın harf, italik, altı çizli veya diğer vurgulayıcı özellikleri kullanmayın. Tekrar etmek gerekirse, basit olan en iyisidir.

Yaratıcı Olun (Bazen)

Özgeçmiş Hazırlarken Yaratıcı Olun

İş hayatında sıkça kullanılan, Times New Roman, Arial veya Calibri gibi okunabilir yazı tipleri kullanmalısınız. Bununla birlikte, eğer başvurduğunuz pozisyon grafik tasarımda veya reklamcılık alanında bir pozisyon ise, işverenler alternatif yazı tiplerine, renklerine ve hatta geleneksel olmayan özgeçmişlere açık olabilir. Bunun yanında, ne olursa olsun, seçtiğiniz yazı tipinin işe alım yöneticisi için okunabilir olduğundan emin olun. Alternatif bir yazı tipi kullanmadan önce çok dikkatli bir şekilde bunu düşünün. Eğer şirkette çalışan birini tanıyorsanız, klasik olmayan özgeçmişinizi vermeden önce onların fikrini alın.

Özgeçmiş Hazırlarken Hangi Yazı Tipini Seçmeli

Özgeçmişiniz için yazı tipi ve punto seçmek adına aşağıdaki iki seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Seçenek 1: Özgeçmiş yazmaya başlamadan önce listeden yazı tipi ve punto seçin.

Seçenek 2: Özgeçmişinizi yazın.

Özgeçmişinizin hepsini seçin ve yazı tipi listesinden yazı tipi seçin. Aynı şekilde puntonuzu seçin. Bu iki yöntemden herhangi biri sizi aynı yere götürür. Ama gözünüze hoş gelip gelmeyeceğini görmeniz için ikinci yöntemi tercih edin.

Özgeçmiş Yazı Tipi

Yazı Tipi Seçiminizi Kontrol Edin

Bir yazı tipi ve puntosu seçtikten sonra, özgeçmişinizin bir kopyasını bastırın. Okudukça, kendinize sorun: Bu özgeçmişi okumak kolay mı? Eğer okumakta zorlanıyorsanız, yazı tipi okunaksız geliyorsa, yazı tipinizi veya puntonuzu değiştirin. Eğer sayfa çok dolu ve karmaşık gözüküyorsa- örneğin kalın, italik veya altı çizili birçok sözcük varsa- özgeçmişin stilini basitleştirin. Özgeçmişiniz üzerinde çalışmaya başlamadan önce, birçok pozisyonlara uyan ücretsiz özgeçmiş örneklerini gözden geçirin. Bu özgeçmiş örnekleri iş arayanlara özgeçmiş çeşitliliği sağlar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, başarı, kariyer planlama, doğru özgeçmiş düzenlemeleri gibi birçok alanda yazılar yazıyor.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Görkem Şahin
17 Ağustos 2018
5.0

Bilgilendirici olmuş,ellerinize sağlık