Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır?

İyi bir iş başvurusu yapabilmek ve işe alınma ihtimalinin arttırılması için en önemli unsur özgeçmişin düzgün ve etkileyici bir şekilde hazırlanmasıdır. Peki, bu şekilde etkileyici bir iş başvurusu yapabilmek için özgeçmiş nasıl hazırlanmalıdır sorusunun cevabı çalışılacak kuruma göre değişse de bazı hususlar hangi kuruma başvurursanız başvurun değişmeyecek niteliktedir. Bunları yani özgeçmişte bulunması gerekenleri sizlerle sırasıyla paylaşalım;

Öncelikle CV hazırlarken mutlaka kişisel bilgilerinizden ve kariyer hedefinizden bahsetmelisiniz. Ardından bu kariyer hedefinizi gerçekleştirme yolunda harcadığınız çabadan bahsetmek çok yerinde olacağından eğitim bilgileri, iş ya da staj deneyimleri, beceriler, eğitimler ve sertifikalar, son olarak da referanslar bölümlerini ardı ardına sıralayabilirsiniz.

CV’imde bahsettiğiniz bölümlerden en çok hangisine önem vermeliyim diye bir soru aklınıza geliyorsa, cevabımız eğitim ve sertifikalar kısmındaki sertifikalar bölümü olacaktır. Çünkü diğer kısımlar her insanda az ya da çok olup, sadece sertifikalar kısmı mesleki yeterlilik sayesinde sizi öne çıkaracak bölümdür. Eğer CV’nizin bu kısmının yetersiz olduğunu farkettiyseniz vakit kaybetmeden sertifika programlarına katılmanızı öneririm. Yine vakit kaybetmemek için de bu programlardan online eğitim şeklinde verilenlerini tercih etmenizde büyük fayda var.

Eklenme Tarihi: 02 Kasım 2014


  • iş başvurusu ,
  • mesleki yeterlilik ,
  • online eğitim ,
  • özgeçmiş nasıl hazırlanmalı ,
  • özgeçmişte bulunması gerekenler ,
  • sertifika programları
Blog Yazarı

Özgeçmiş