Published on: 05 Ocak 2017 Meryem Winstead 0 Yorum
Okuma Sayısı : 1849

Özgeçmişinizi yazarken, özgeçmişinizin deneyim bölümü sizin iş geçmişinizle alakalı detaylı bilgler sunar. Bu kısım özgeçmişinizin kalbidir ve çalışma geçmişinize göre, bu bölüme hangi deneyimleri yazıp yazmayacağınıza dair kararsızlığa düşebilirsiniz. Özgeçmişinizin bu bölümü işverenlerin geçmişte hangi pozisyonda çalıştığınıza ve hangi unvanlara sahip olduğunuzu görmek için baktıkları yerdir ve işverenlere kariyer geçmişiniz hakkında bir fikir verir.

Deneyim Bölümünü Yazmak   

Çalıştığınız şirketleri, işe giriş - çıkış tarihlerinizi, sahip olduğunuz unvanları, görev aldığınız pozisyonları, aldığınız sorumlulukları ve başarılarıyla yerine getirdiğiniz görevlerin maddeli bir listesini hazırlayın. Uzun süreli iş deneyimlerine ek olarak stajyerlikler, yaz işleri ve geçici işler de özgeçmişinizin bu kısmında yer alabilir. Çalıştığınız her işi dahil etmenize gerek yok ama bir işyerinde on yıldan fazla çalıştıysanız, başlangıçta sahip olduğunuz işlerin kariyerinizle çok da ilgisi olmadığını göreceksiniz. Bu tip pozisyonları yazmayabilirsiniz veya özgeçmişinizin sonunda özet halinde bu ilk deneyimlerinize yer verebilirsiniz. Özgeçmişinizde ilk deneyimlerinize nasıl yer verebileceğinize dair iki örnek: Deneyimlerime ek olarak Y&G Kitapevi (20XX-20XX), Prenses Giyim Mağazasında (20XX-20XX) perakende satış temsilcisi ve Kutup Yıldızı Cafe&Restaurant ‘da (20XX-20XX) garsonluk yaptım. Genel olarak, bir özgeçmiş sizin son 10-15 yıllık deneyiminiz hakkında işverene bilgi verir. Bu zaman çizelgesinin ötesindeki pozisyonları mevcut kariyerinizle alakalı olmadığı sürece dahil etmek zorunda değilsiniz.

İş Tanımı Yazmak

Çalıştığınız her şirket için unvanınızı, şirketin ismini ve yerini, orada çalıştığınız tarihleri, sorumluluk ve başarılarınızın kısa bir özetini hazırlayın. Pozisyondaki görevleri listelerken basitlikten kaçının. Diğer bir deyişle eğer görevleriniz arasında "Bölümü ile ilgili iç denetimlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olmak" var ise bunu "denetim yapmak" olarak yazmayın. Bu bölümü yeteneklerinizi ve başarılarınızı vurgulamak için kullanın. Her iş hakkında nitelikli bilgi vermenin değişik yolları vardır. Öncelikle size en uygun olan bir özgeçmiş tasarımı seçin. Seçtiğiniz stil ve format ne olursa olsun, tutarlı olduğundan emin olun. En son pozisyonunuzu tanımlamak için maddeleme işareti kullanıyorsanız, sahip olduğunuz diğer her bir pozisyonu tanımlamak içinde maddeleme kullanmak zorundasınız. Eğer bir iş için çalıştığınız yılları sağa dayalı bir şekilde belirtiyorsanız, bu bölümde bulundurduğunuz diğer işlerin de aynı hizalamada olduğundan emin olun.

Özgeçmiş Deneyim Bölümü

Bir özgeçmişte deneyim bölümü nasıl oluşturulur? Şirket #1 Şehir Çalışılan Tarihler Unvan Sorumluluklar / Başarılar Sorumluluklar / Başarılar   Şirket #2 Şehir Çalışılan Tarihler Unvan Sorumluluklar / Başarılar Sorumluluklar / Başarılar

Özgeçmiş Örnekleri

Özgeçmiş örneklerini gözden geçirin ki kendi özgeçmiş taslağınızı uygun bir formatta hazırlayabilin.

  • cv de deneyim bölümü ,
  • deneyimler nasıl yazılır ,
  • iş deneyimi cv ,
  • iş deneyimi nasıl yazılır ,
  • iş geçmişi nasıl yazılır ,
  • özgeçmiş deneyim bölümü
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Devamı