Published on: 03 Ocak 2017 Meryem Winstead 1 Yorum
Okuma Sayısı : 9123

Özgeçmişinizin beceri bölümü başvurduğunuz işler ile alakalı olan becerileri içermeli. İlgilendiğiniz kariyer alanı veya pozisyon ile alakalı olan becerileri listeleyin, örneğin bilgisayar becerileri, sosyal beceriler ve dil becerileri gibi.

Özgeçmişinizin Beceri Bölümünü Kişiselleştirin

Özgeçmişinizin beceri bölümünü iş ilanında verilen gereksinimlere göre yapabildiğiniz kadar kişiselleştirin.

Becerileriniz iş gereksinimleri ile ne kadar eşleşirse mülakat için seçilme şansınız bir o kadar artar.

Becerileri Nasıl Kişiselleştirebilirim? Örneğin, eğer idari bir pozisyon için başvuruyorsanız, beceri kısmına Microsoft Office becerileri ve benzeri gibi kullanabildiğiniz yazılım programlarını dahil edin. Eğer bir bilgisayar programcısıysanız, programlama dillerini, yazılımları ve sahip olduğunuz diğer teknolojik becerileri dahil edin.

Bir beceri bölümüne sahip olmak işe alım yöneticisi için spesifik bir beceriye sahip olup olmadığınızı anlamayı kolaylaştırır. Bu aynı zamanda özgeçmişinize özgeçmiş anahtar kelimelerini dahil etmenin kolay bir yoludur.

Birden Çok Özgeçmiş Beceri Bölümü

Eğer başvurduğunuz iş için değerli olan birden çok beceri çeşidi varsa, özgeçmişinizde birden çok beceriyi listeleyebilirsiniz. Örneğin, eğer eğitim alanında bir iş için başvuruyorsanız, Bilgisayar Becerileri ve Dil Becerileri eklemek isteyebilirsiniz.

Özgeçmiş Beceri bölümü Örneği

 • Microsoft Office programlarına tamamen hakim (Word, Excel, PowerPoint)
 • Ofis bütçesini muhafaza etmede deneyimli
 • Windows, Mac OSX ve Linux gibi birçok işletim sisteminde çalışabilme özelliği

Teknik Beceriler ve Sosyal Beceriler Nedir?

Teknik beceriler miktarla ölçülebilen öğrenilen beceri veya yeteneklerdir. Sosyal beceriler ise miktara dökmesi daha zor olan öznel kişiler arası becerilerdir.

İki beceri çeşidi de özgeçmişinizde ve ön yazı mektubunuzda bulundurulabilir.

Spesifik İş Becerileri ve Aktarılabilir Beceriler

Spesifik iş becerileri adayın belirli bir işte ustalaşmasını sağlayan yeteneklerdir. Bazı yetenekler okula giderek veya bazı sertifika programlarına katılarak elde edilir. Diğerleri iş üzerinde deneyim ile kazanılabilir. Spesifik iş becerileri pozisyona göre değişebilir. Örneğin, bir IT danışmanının bilgisayar becerilerine, bir öğretmenin ders planlama becerilerine ve bir halıcının elektrikli aletlerle çalışma becerisine ihtiyacı vardır.

Spesifik iş becerileri iletişim, organizasyon, sunum, takım çalışması, planlama ve zaman yönetimi gibi birçok işte gereken aktarılabilir becerilerle karşılaştırılabilir. Aktarılabilir beceriler neredeyse her işte kullanılan becerilerdir. İki beceri çeşidi de özgeçmişe dahil edilebilir.

Diğer Özgeçmiş Bölümleri

Bir özgeçmişin birçok bölümü vardır:

 • Özgeçmiş Başlığı
 • Kariyer Hedefi 
 • Özgeçmiş Deneyim Bölümü
 • Gönüllü İş Deneyimi (isteğe bağlı)
 • Hobiler ve İlgi Alanları Bölümü (isteğe bağlı)
 • özgeçmişe beceri ne yazmalı ,
 • beceri ve yetenekler nelerdir ,
 • beceriler bölümüne ne yazılmalı ,
 • beceriler nelerdir ,
 • cv de beceriler ,
 • özgeçmiş beceri bölümü
Yorumlar(1)
Yorumlar
5,0
Ortalama Değerlendirme
%100
%0
%0
%0
%0
Değerlendirmeler
H. G.
12.Ekim.2018

İnsanın kendisi hakkında yorum yapması çok zor geliyor, becerilerini yazması... Ama önemli olduğu bu yazıda da çok güzel açıklanmış.

Yazar
  Blog Yazarı
Özgeçmiş

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Devamı