AnasayfaBlogOyunculukta Karakter Oluşturmanın Püf Noktaları
Motivasyon

Oyunculukta Karakter Oluşturmanın Püf Noktaları

22 Mayıs 2019
Oyunculukta Karakter Oluşturmanın Püf Noktaları

Gün içerisinde yaşadığınız anların kaç tanesine odaklandınız? Gece başınızı yastığa koyunca hangilerini hatırlıyorsunuz? Üç veya beş tane mi? Yoksa daha mı fazla? Ortalama on beş saat aktif bir şekilde geçirdiğimiz günler için az gibi. Bu süreci daha verimli geçirebilirsiniz. İyi bir oyunculuk iyi bir gözlemle ortaya çıkar.

Karakterin bizden biri olması ise seyirci ile kolay iletişim kurmasına imkan verir. Oyunculukta karakter oluşturmak için yaşamın akışına karşıdan bakmalısınız. Ön yargılarınızdan arınmalı ve dikkat çekici kişilikleri detaylıca irdelemelisiniz. Bu aşamada hedef belirleme çok önemlidir. Nasıl bir karakter oluşturmak istiyorsunuz? Farklı kişilerin farklı yönlerini birleştirerek yeni bir karakter oluşturmak çok eğlenceli olacaktır.

Dikkat Düzeyini Arttır

Yaşantımıza değişik isimler vermeyi seviyoruz. Yoğun bir işimiz varsa “tempolu” olarak adlandırıyoruz. Zamanımızı iyi planlamak ve kısa sürede çok şey halletmek zorunda kalabiliyoruz. Her gün aynı şeyleri yapıyorsak “monoton”, eğlenceli bir işle uğraşıyorsak “renkli” diyoruz.

Aslında bu üç farklı isimle adlandırılan yaşantılar aynı yirmi dört saati yaşıyor ve %51 kadarı gece yattığında gün içerisinden ortalama üç veya beş anı tam anlamıyla hatırlıyor. Bu tamamen kişilere ve durumlara yeterli dikkati ve odağı vermediğimiz için oluyor. İlgi alanımız olmayan konuları çoğu zaman kulak arkası ediyoruz. Bu yüzden çevremizde ilgi alanımızı doldurabilecek kişilikler istiyoruz.

Oysa oyunculuk için süreci dışarıdan değerlendirmek gerekir. Olaylara ve kişilere dışarıdan bakmaya çalışarak dikkat düzeyinizi değiştirebilirsiniz. Bu süreç yeni ilgi alanları keşfetmenize bile neden olabilir. 

Gözlem Karakterin Kişiliğini Oluşturur

Düşüncelerin doğaüstü yetenekleri vardır, çünkü onlar asla görünmezler. Bizim en güzel yeteneğimiz ise onları şekillendirebilmemizdir. Milyarlarca insanın her biri farklı özellikte ise onlardan öğreneceğimiz çok şey olmalı. “Şu kız nasıl yürüyor?” “Çok hoş bir ses tonuna sahip!” “Konuşması ne kadar da komik!” gibi konuşmaları duymuşsunuzdur.

Günlük hayatımızda bu gibi pek çok detayı süzeriz. Bu bilgileri zihnimiz gruplandırır. Bu gruplandırma ile bir yöre insanını, asi bir kişiliği, duygusal ya da heyecanlı birinin davranışlarını anlamlandırabilirsiniz. Bunun için psikolog olmak gerekmiyor. Dikkatinizi toplayıp iyi bir gözlem sürecini tamamlamalısınız. Bazen komiklik olsun diye, bazen sinirimizden taklit yapmışızdır. Bu davranışları ve konuşma biçimlerini istemsizce benzetebilmek gözlem sürecinin başarılı tamamlanmış olmasındandır.

Fiziksel ve Zihinsel Yeterlilik Önemli

“Her şey güzel de benim buna yeteneğim yok o ne olacak?” diyor olabilirsiniz. Haklı da olabilirsiniz. Hazırbulunuşluk ve fiziksel yeterlilik de önemlidir. İki kişiye, kaşlarından birini kaldırmış bir adam fotoğrafı gösterelim. Birinin bu hareketi yaparken birinin yapamaması olağan bir durumdur. Kas yapısı, esneklik ve deneyim buna etken olabilir.

Ses taklit etmek konu olduğunda da bu durum söz konusu olabilir. Gözlemin sıklıkla ve dikkatli bir şekilde yapılması bu noktada devreye girer ve çeşitliliğin arasından kendi fizyolojisine, düşünce yapısına ve mizah anlayışına uyan bir seçim yapmayı sağlar. Tip ve karakter yaratımında en etkili unsur budur. Güdü ile hareket eden arılar bir çiçekten polen yapmaz.

Her şeyi depolayabildiğimiz bir zihnimiz var. Karakteriniz için ihtiyacınız olan özellikleri bu depolardan gün yüzüne çıkarmalısınız. Bu çalışma zihninizin hızlanmasına da destek olacak.

Aynı Vücudun İçindeki Farklı Kişiler

Eksiksiz bürünebileceğiniz bir karakter oluşturabilirsiniz. Oyunculukta bu aşama insanı ustalaştıran temel noktadır. Bunu yapmak elbette kolay olmayacaktır. Belki aynı anda dikkat etmeniz gereken birçok durum olabilir. Öncelikleriniz yüzünden hayatınızın karakteri yanınızdan uçup gidebilir. Buna fırsat vermemek için yaşamın her anını karakterize görmelisiniz. Geriye kalan şey ise çalışmanız. Çalışmak karakter ve tip yaratmanın en önemli aşamasıdır.

Ustalaşmış Kişiler

Dünya’da karakter yaratımında oyunculuk yapmak isteyen kişilere yön ve ilham veren en önemli isimlerden biri “Bir Karakter Yaratmak” kitabının yazarı Konstantin Stanislavsky’dir. Anton Çehov, William Shakespeare gibi geçmiş dönemin usta yazarları ise kült olarak oyunlarında yazdıkları karakterlerle eğitici niteliktedir.

Yazar: Kader Nalmes

karakter oluşturma oyunculuk oyunculukta karakter oluşturma gözlem yapma tip oluşturma karakter ve tip oluşturma
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Oyunculuk Eğitimi
4.9
(12)

Oyunculuk Eğitimi

12 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
855209
Kısa Film Yapımı
5
(4)

Kısa Film Yapımı

14 Konu15 Saat
Yaratıcı Drama Eğitimi
5
(27)

Yaratıcı Drama Eğitimi

9 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
850209