AnasayfaBlogOyunculukta Karakter Oluşturmanın Püf Noktaları
Motivasyon

Oyunculukta Karakter Oluşturmanın Püf Noktaları

22 Mayıs 2019
Resimde parlak pembe elbisesi ve beyaz silindir şapkasıyla ayakta duran bir kadın görülüyor. Açık tenli ve uzun, koyu renk saçları omuzlarının etrafında gevşek bir şekilde toplanmış. Şapkası açık pembe bir kurdele ve çenesinin altına bağlanmış uygun bir fiyonk ile süslenmiştir. Gülümsüyor ve gözleri kapalı, bu da ona huzurlu ve memnun bir ifade veriyor. Beyaz eldivenler ve bir çift siyah topuklu ayakkabı giymektedir. Elbisesi kolsuz bir korsaja ve ayak bileklerine kadar uzanan fırfırlı bir eteğe sahiptir. Elbise karmaşık dantellerle detaylandırılmış ve belinde açık pembe bir kuşak var. Pitoresk bir ortamda dururken zarif ve zarif görünüyor. Arka plan yemyeşil ağaçlar ve güzel mavi bir gökyüzü ile doludur.
KategoriTanımİpuçları
Hedef BelirlemeOyunculukta karakter oluşturmak için yöne başlamadan önce belirleyici bir adım.Nasıl bir karakter oluşturmak istiyorsanız, hedefinizi o yönde belirleyin.
Dikkat ArttırmaYaşanılan olaylara daha fazla odaklanarak gözlem yeteneğini geliştirme süreci.Oyunculuk için süreci dışarıdan değerlendirin ve olaylara dışarıdan bakmayı deneyin.
GözlemBir oyuncunun, karakterin kişiliğini oluşturmak için dış dünyayı ve diğer insanları inceleyerek bilgi toplama eylemi.Günlük hayatta altını çizdiğiniz detayları zihinsel bir depoda saklayın ve gerekli olduğunda kullanın.
Fiziksel ve Zihinsel YeterlilikOyunculuk için gereken bedensel ve zihinsel kapasite.Fiziksel ve zihinsel yeteneklerinizi geliştirin ve karakter oluşturma sürecindeki seçimlerinize yansıtın.
Hafıza ve DikkatKarakter oluşturmak için dikkat ve hafızanın önemi.Zihninizin hızını arttırmak ve odaklanmayı geliştirmek için çeşitli zihin egzersizleri yapın.
BürünmeTamamen farklı bir karakter olarak rolleri oynama becerisi.Yaşamın her anını karakterize görmeye çalışın ve bu konuda pratik yapın.
ÇalışmaKarakter ve tip yaratmanın geliştirilmesi için gerekli olan sürekli çaba.Karakter ve tip yaratmada çalışmanın ve pratik yapmanın önemini unutmayın.
UstalarKarakter yaratma konusunda uzmanlaşmış kişiler.Konstantin Stanislavsky, Anton Çehov ve William Shakespeare gibi ustaların çalışmalarını incelerken ilham alabilirsiniz.
KarakterizasyonBir karakteri canlandırırken onun özelliklerini, davranışlarını ve karakteristiklerini yansıtma.Karakter yaratırken, o karaktere dikkatçe seçilmiş detayları eklemeyi düşünün.
TeknikKarakter yaratma sürecinde kullanılan spesifik teknikler.Dış ve iç faktörleri, fiziksel ve duygusal durumları, çeşitli durumları keşfeden çeşitli teknikleri kullanmayı düşünün.

Gün içerisinde yaşadığınız anların kaç tanesine odaklandınız? Gece başınızı yastığa koyunca hangilerini hatırlıyorsunuz? Üç veya beş tane mi? Yoksa daha mı fazla? Ortalama on beş saat aktif bir şekilde geçirdiğimiz günler için az gibi. Bu süreci daha verimli geçirebilirsiniz. İyi bir oyunculuk iyi bir gözlemle ortaya çıkar.

Karakterin bizden biri olması ise seyirci ile kolay iletişim kurmasına imkan verir. Oyunculukta karakter oluşturmak için yaşamın akışına karşıdan bakmalısınız. Ön yargılarınızdan arınmalı ve dikkat çekici kişilikleri detaylıca irdelemelisiniz. Bu aşamada hedef belirleme çok önemlidir. Nasıl bir karakter oluşturmak istiyorsunuz? Farklı kişilerin farklı yönlerini birleştirerek yeni bir karakter oluşturmak çok eğlenceli olacaktır.

Dikkat Düzeyini Arttır

Yaşantımıza değişik isimler vermeyi seviyoruz. Yoğun bir işimiz varsa “tempolu” olarak adlandırıyoruz. Zamanımızı iyi planlamak ve kısa sürede çok şey halletmek zorunda kalabiliyoruz. Her gün aynı şeyleri yapıyorsak “monoton”, eğlenceli bir işle uğraşıyorsak “renkli” diyoruz.

Aslında bu üç farklı isimle adlandırılan yaşantılar aynı yirmi dört saati yaşıyor ve %51 kadarı gece yattığında gün içerisinden ortalama üç veya beş anı tam anlamıyla hatırlıyor. Bu tamamen kişilere ve durumlara yeterli dikkati ve odağı vermediğimiz için oluyor. İlgi alanımız olmayan konuları çoğu zaman kulak arkası ediyoruz. Bu yüzden çevremizde ilgi alanımızı doldurabilecek kişilikler istiyoruz.

Oysa oyunculuk için süreci dışarıdan değerlendirmek gerekir. Olaylara ve kişilere dışarıdan bakmaya çalışarak dikkat düzeyinizi değiştirebilirsiniz. Bu süreç yeni ilgi alanları keşfetmenize bile neden olabilir. 

Gözlem Karakterin Kişiliğini Oluşturur

Düşüncelerin doğaüstü yetenekleri vardır, çünkü onlar asla görünmezler. Bizim en güzel yeteneğimiz ise onları şekillendirebilmemizdir. Milyarlarca insanın her biri farklı özellikte ise onlardan öğreneceğimiz çok şey olmalı. “Şu kız nasıl yürüyor?” “Çok hoş bir ses tonuna sahip!” “Konuşması ne kadar da komik!” gibi konuşmaları duymuşsunuzdur.

Günlük hayatımızda bu gibi pek çok detayı süzeriz. Bu bilgileri zihnimiz gruplandırır. Bu gruplandırma ile bir yöre insanını, asi bir kişiliği, duygusal ya da heyecanlı birinin davranışlarını anlamlandırabilirsiniz. Bunun için psikolog olmak gerekmiyor. Dikkatinizi toplayıp iyi bir gözlem sürecini tamamlamalısınız. Bazen komiklik olsun diye, bazen sinirimizden taklit yapmışızdır. Bu davranışları ve konuşma biçimlerini istemsizce benzetebilmek gözlem sürecinin başarılı tamamlanmış olmasındandır.

Fiziksel ve Zihinsel Yeterlilik Önemli

“Her şey güzel de benim buna yeteneğim yok o ne olacak?” diyor olabilirsiniz. Haklı da olabilirsiniz. Hazırbulunuşluk ve fiziksel yeterlilik de önemlidir. İki kişiye, kaşlarından birini kaldırmış bir adam fotoğrafı gösterelim. Birinin bu hareketi yaparken birinin yapamaması olağan bir durumdur. Kas yapısı, esneklik ve deneyim buna etken olabilir.

Ses taklit etmek konu olduğunda da bu durum söz konusu olabilir. Gözlemin sıklıkla ve dikkatli bir şekilde yapılması bu noktada devreye girer ve çeşitliliğin arasından kendi fizyolojisine, düşünce yapısına ve mizah anlayışına uyan bir seçim yapmayı sağlar. Tip ve karakter yaratımında en etkili unsur budur. Güdü ile hareket eden arılar bir çiçekten polen yapmaz.

Her şeyi depolayabildiğimiz bir zihnimiz var. Karakteriniz için ihtiyacınız olan özellikleri bu depolardan gün yüzüne çıkarmalısınız. Bu çalışma zihninizin hızlanmasına da destek olacak.

Aynı Vücudun İçindeki Farklı Kişiler

Eksiksiz bürünebileceğiniz bir karakter oluşturabilirsiniz. Oyunculukta bu aşama insanı ustalaştıran temel noktadır. Bunu yapmak elbette kolay olmayacaktır. Belki aynı anda dikkat etmeniz gereken birçok durum olabilir. Öncelikleriniz yüzünden hayatınızın karakteri yanınızdan uçup gidebilir. Buna fırsat vermemek için yaşamın her anını karakterize görmelisiniz. Geriye kalan şey ise çalışmanız. Çalışmak karakter ve tip yaratmanın en önemli aşamasıdır.

Ustalaşmış Kişiler

Dünya’da karakter yaratımında oyunculuk yapmak isteyen kişilere yön ve ilham veren en önemli isimlerden biri “Bir Karakter Yaratmak” kitabının yazarı Konstantin Stanislavsky’dir. Anton Çehov, William Shakespeare gibi geçmiş dönemin usta yazarları ise kült olarak oyunlarında yazdıkları karakterlerle eğitici niteliktedir.

Yazar: Kader Nalmes

Hedef Belirleme, Oyunculukta karakter oluşturmak için yöne başlamadan önce belirleyici bir adım, Nasıl bir karakter oluşturmak istiyorsanız, hedefinizi o yönde belirleyin, Dikkat Arttırma, Yaşanılan olaylara daha fazla odaklanarak gözlem yeteneğini geliştirme süreci, Oyunculuk için süreci dışarıdan değerlendirin ve olaylara dışarıdan bakmayı deneyin, Gözlem, Bir oyuncunun, karakterin kişiliğini oluşturmak için dış dünyayı ve diğer insanları inceleyerek bilgi toplama eylemi, Günlük hayatta altını çizdiğiniz detayları zihinsel bir depoda saklayın ve gerekli olduğunda kullanın, Fiziksel ve Zihinsel Yeterlilik, Oyunculuk için gereken bedensel ve zihinsel kapasite, Fiziksel ve zihinsel yeteneklerinizi geliştirin ve karakter oluşturma sürecindeki seçimlerinize yansıtın, Hafıza ve Dikkat, Karakter oluşturmak için dikkat ve hafızanın önemi, Zihninizin hızını arttırmak ve odaklanmayı geliştirmek için çeşitli zihin egzersizleri yapın, Bürünme, Tamamen farklı bir karakter olarak rolleri oynama becerisi, Yaşamın her anını karakterize görmeye çalışın ve bu konuda pratik yapın, Çalışma, Karakter ve tip yaratmanın geliştirilmesi için gerekli olan sürekli çaba, Karakter ve tip yaratmada çalışmanın ve pratik yapmanın önemini unutmayın, Ustalar, Karakter yaratma konusunda uzmanlaşmış kişiler, Konstantin Stanislavsky, Anton Çehov ve William Shakespeare gibi ustaların çalışmalarını incelerken ilham alabilirsiniz, Karakterizasyon, Bir karakteri canlandırırken onun özelliklerini, davranışlarını ve karakteristiklerini yansıtma, Karakter yaratırken, o karaktere dikkatçe seçilmiş detayları eklemeyi düşünün, Teknik, Karakter yaratma sürecinde kullanılan spesifik teknikler, Dış ve iç faktörleri, fiziksel ve duygusal durumları, çeşitli durumları keşfeden çeşitli teknikleri kullanmayı düşünün
karakter oluşturma oyunculuk oyunculukta karakter oluşturma gözlem yapma tip oluşturma karakter ve tip oluşturma
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Oyunculuk eğitimi, sahne veya ekran için performans sanatını öğreten çevrimiçi bir kurstur. Bu kurs sayesinde, hareket ve yüz ifadelerinin temellerinden karakter geliştirme ve sahne çalışması gibi daha karmaşık tekniklere kadar oyunculuğun temellerini öğrenebilirsiniz. Kurs, kendi benzersiz tarzınızı ve zanaata yaklaşımınızı geliştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Metinleri nasıl analiz edeceğinizi, inandırıcı karakterler yaratacağınızı ve bir sahneye kendi yorumunuzu nasıl geliştireceğinizi öğreneceksiniz. Deneyimli profesyonellerin yardımıyla zanaatınızı geliştirebilir, kendinize güvenen ve başarılı bir oyuncu olabilirsiniz. Oyunculuk eğitimi size becerilerinizi geliştirme, özgüveninizi bulma ve kendi benzersiz tarzınızı geliştirme fırsatı da verebilir. Bu online kurs sayesinde başarılı bir oyuncu olabilir ve oyunculuk kariyerinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.
4.9
(12)

Oyunculuk Eğitimi

12 Konu5 Saat
Genç bir kadın ışıl ışıl gülümsüyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Kısmen kulaklarının arkasında toplanmış uzun, koyu kahverengi saçları var. Gözleri hayat dolu ve dudakları yumuşak, içten bir gülümseme şeklinde kıvrılmış. Beyaz bir tişört, açık mavi kot pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Yüz ifadesi neşeli ve duruşu rahat. Güven ve neşe saçıyor, bu da onu güzel ve canlandırıcı bir manzara haline getiriyor. Parlak, güneşli bir ortamda duruyor ve sıcak ışıltısı güneş ışınlarıyla vurgulanıyor.Sibel Curciali
12570
Yaratıcı Drama Eğitimi, çocuklarda yaratıcılığı ve hayal gücünü geliştirmenin heyecan verici bir yoludur. Bu çevrimiçi kursta, uzun kahverengi saçlı ve sarı arka planlı bir kadın görülmektedir. Elini uzatmış, siyah bir gömlek ve bir kolye takıyor. Boynunun yakın çekimi onun canlı kişiliğini ortaya koymaktadır. Yaratıcı drama sayesinde çocuklar yeni fikirler, karakterler ve hikayeler keşfedebilirler. Kendilerini özgürce ifade edebilir ve kendi yaratıcılıklarına güven duyabilirler. Bu online kurs, drama eğitiminin temellerini keşfetmek için eşsiz bir fırsat sunuyor. Kurs, hikaye anlatımı, doğaçlama ve karakter gelişimi gibi konuları kapsayacaktır. Öğrenciler ayrıca dramanın kendini ifade etme ve iletişim kurma aracı olarak gücünü öğreneceklerdir. Bu kursun sonunda öğrenciler, yaratıcı süreci ve dramayı hayal güçlerini beslemek ve kendi yaratıcılıklarını geliştirmek için bir araç olarak nasıl kullanacaklarını daha iyi anlayacaklardır.
5
(27)

Yaratıcı Drama Eğitimi

9 Konu5 Saat
Genç bir kadın ışıl ışıl gülümsüyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Kısmen kulaklarının arkasında toplanmış uzun, koyu kahverengi saçları var. Gözleri hayat dolu ve dudakları yumuşak, içten bir gülümseme şeklinde kıvrılmış. Beyaz bir tişört, açık mavi kot pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Yüz ifadesi neşeli ve duruşu rahat. Güven ve neşe saçıyor, bu da onu güzel ve canlandırıcı bir manzara haline getiriyor. Parlak, güneşli bir ortamda duruyor ve sıcak ışıltısı güneş ışınlarıyla vurgulanıyor.Sibel Curciali
14110