Close
Mobil Menu Bars

Oryantasyon Eğitiminin Faydaları

24 Ocak 2019, 4243 defa okundu.
Oryantasyon Eğitiminin Faydaları
oryantasyon, şirket içi eğitim, eğitim, görev tanımı, enstitu blog, istanbul işletme enstitüsü

Oryantasyon nedir? Çalışma hayatına yeni başlayan veya görev değişikliği yapan kişilerin kurumu tanıma, alışma ve uyum sürecine oryantasyon denilmektedir. Kelime olarak kılavuzluk etme ve yönlendirme anlamına gelen oryantasyon, bireyin işletmeye bütün olarak alıştırılması için düzenlenen, işletmenin temel bilgileri, genel iş politikaları, üretim ve işletim süreci, çalışanların hak ve sorumluluklarına dair birçok konunun işlendiği eğitimdir.

Çalışanların işe alım süreci, istikrarlı iş gücünün devamlılığı açısından büyük önem arz eder. Bireyin işe alımı kadar önem arz etmesinin sebebi yüksek donanımlı kişilerin kendilerine örgütlenme içerisinde yer bulamamaları sebebiyle yaşadıkları düşüştür. Bu süreç çalışanı kuruma hazırlarken, standart kalıplarda davranış sergilemesini sağlamak değil davranış ve tutumundaki aşırılıkları törpülemek, takım çalışmasının önemini vurgulamak ve kuruma uyarlanmış bir çalışma disiplini içinde tutmaktır.

Eğitimin İçeriği Nedir?

oryantasyon, oryantasyon eğitimi, şirket içi eğitim, enstitu blog

İşverenler yani kurumlar için zaman ve verimlilik çok önemlidir. Çalışanların biran önce kuruma alışması istenilir. Eğitimler kurumun faaliyet alanına, yönetilip biçimine ve iş analizi ve görev tanımına göre değişiklik gösterir. Oryantasyon eğitimi içerisinde; kurum kültürü, yönetim işleyişi, kurum tanıtımı, organizasyonel işleyiş, görevler, sorumluluklar, tanımlar, çalışma saatleri ve haklar gibi birçok konu işlenmektedir.

Oryantasyon sürecinden etkin bir başarı elde etmek isteyen işletmeler, eğitimin işe alma sürecinin bir parçası olarak görmeleri gerekir. Süreç çalışanın gerekli bilgi ve donanıma sahip olduktan sonra kurumun değer ve kültürünü benimsemesi ile sonlandırılır.

Oryantasyon sürecinden tam fayda sağlamak için eğitim pozisyon ayırt etmeksizin; yönetici, işçi, bölge çalışanı, belli süreli, part-time çalışanların tamamına uygulanmalıdır. Oryantasyon eğitiminin amacı, çalışanın aklındaki sorulara cevap bularak kuruma hızla alışmasını sağlamaktır. İşin yapısını, işlevini, kurumun iş çevresini öğreterek yapacağı işin önemini, hak sorumluluk ve kurum kültürü ile aidiyet hissine sahip olmasını amaçlar. Totalde hem yüksek performanslı çalışanların kurumun kar oranını artırması sağlanır hem de bireyin başarısını destekleyen başarılı bir kariyer süreci yaşamasına olanak tanır.

Oryantasyon Eğitiminin Faydaları Neler?

şirket içi eğitim, iş tanımı, adaptasyon, eğitim, enstitü blog

Oryantasyon eğitimi alan çalışanlar işe ve şirkete daha hakim olacakları için;

  • İş kazalarını önler.
  • Kuruma olan bağlılık artar.
  • Çalışanların verimliliği artar.
  • İşlerin daha kısa sürede bitmesi sağlanır.
  • İşletme performansını artırır.
  • Karlılık ve rekabet düzeyi artar.
  • İşgörenin kendi kapasitesi içerisinde yüksek performans göstermesi sağlanır.
  • Çalışan kendini güvende hisseder ve işe yatkınlığı artar.

Oryantasyon eğitiminin sosyal ve toplumsal olarak büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır. Verimlilik nasıl sağlanır? konusunda yardımcı olan eğitsel bir işleyiş mekanizmasıdır. Her çalışanın iş hayatında çalıştığı şirkete ve çalışma arkadaşlarına olan uyum ve tutumu oryantasyon eğitim sürecinin başarıyla işlenmesi sonucunda sağlanabilmektedir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünden mezundur. Kamu kurumunda görev almakta ve edinmiş olduğu deneyimleri yazılarında okuyuculara aktarmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Sevil Emir
13 Aralık 2019
5.0

Oryantasyon süreci sayesinde yeni işime çok kolay alışmıştım. Önemli bir süreç.