Close
Mobil Menu Bars

Oryantasyon Eğitimi Nedir?

04 Temmuz 2020, 928 defa okundu.
Oryantasyon Eğitimi Nedir?
oryantasyon eğitimi, oryantasyon süreci, işletme, personel, insan kaynakları

Oryantasyon, Türkçe anlamıyla yön verme, kılavuzluk etme ve yönlendirme sözcüklerini içerir. Oryantasyon, bu anlamlarıyla bir yere ve işe yeni başlayacak kişilerin gerekli bilgi, fikir ve adaptasyon sürecini yönlendiren ve tanıtan kılavuzdur. Oryantasyonun bir süreci kapsaması da oryantasyon eğitimi ile mümkün hâle gelir.

Oryantasyon süreci ya da eğitimi, başta iş hayatı olmak üzere pek çok alanda da uygulanır. Örneğin, üniversite hayatını ve bölüm eğitimini tanıtmak için verilen bir dizi konferans, okul gezileri ve tanıtım faaliyetleri üniversite oryantasyon eğitimi kapsamındadır. Büyük ihtimal böyle bir oryantasyon sürecini yaşayarak oryantasyon eğitimine aşina olacaksınız. Bunun dışında genellikle işe yeni başlayacak çalışan adayları için oryantasyon eğitimi uygulanır. İş hayatındaki oryantasyon, işin ve çalışma ortamının gerekli bilgilerini, uygulamalarını, koşullarını öğrenme ve uyum sağlama üzerine kuruludur.

Çalışma hayatına girişte yaşanabilecek zorlukların ve uyumsuzluğun önlenmesini amaçlayan oryantasyon süreci hem işveren- insan kaynakları için hem de çalışan için önemlidir. Bu sürecin doğru uygulanması ve eğitimin kapsamının doğru adımlardan oluşması da oldukça önemsenmelidir. Yoksa kısa ya da uzun olsun, bu süreç bir fayda sağlamadan boşa harcanmış görülebilir ve bu durum da her iki taraf için  işlevsiz bir sonuca dönüşür. Bunun önüne geçmek ve süreci doğru yönetmek için oryantasyon eğitiminin içeriğini incelemek yerinde olacaktır. 

oryantasyon eğitimi, oryantasyon süreci, işletme, personel, insan kaynakları

Oryantasyon Eğitimi ile İlgili Bilgiler

İş yerinde uygulanan oryantasyon eğitimi hakkında hem çalışanın hem de işverenin bir bilgi ve fikir sahibi olması gerek. Neyi, neden yaptığını bilmeyen bir işveren ile eğitim süreci hakkında bir ön bilgiye sahip olmayan çalışan, süreci iyi yönetemez. Bunun önüne geçmek için iş hayatına girmeye hazırlanan her çalışan adayı oryantasyon eğitiminin içeriği hakkında şirketten bilgi almalı ve yönetimin de işe alımda bunu belirtmesi gerekir. 

İşveren ve insan kaynakları açısından, işe alınacak çalışan adayı, işletmenin temel prensiplerini, çalışma ortamını ve amaçlarını en iyi şekilde öğrenebilmeli ve sürece dahil olabilmelidir. Buna uygun olarak iş başlangıcı öncesi, işletmenin genel tanıtımı, üretim süreci, müşterileri ve hedefleri oryantasyon eğitiminde anlatılır. Ayrıca işletmenin, çalışana temel ve sosyal haklarını, görevlerinin icra edilişini ve işletme kurallarını da tanıtması gerekiyor.

Oryantasyon eğitiminin önemi ne kadar vurgulansa da her işletmenin böyle bir süreci takip ettiği söylenemez. Bunun yerine oryantasyon eğitiminin süresi boyunca deneme süreci uygulanır. Oryantasyon eğitiminin süresi, işletmenin kendi çalışma prensiplerine ve  çalışan pozisyonuna göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte 2 haftalık ya da 6 aylık bir süre, pozisyonun niteliğine ve kurumun prosedürüne göre ayarlanır. 

Oryantasyon eğitimi boyunca çalışanın kendi departmanı ve diğer departmanları ayrıntılı olarak anlatabilmeli ve çalışanlar arası uyum, bu eğitim sürecinde sağlanmalıdır. Çalışanın kuruma, çalışma arkadaşlarına ve kendi pozisyonuna yeterince uyum sağlaması adına işletmenin bu süreçte çalışanının sorularına, eksiksiz yanıt vermesi ve uyum için gerekli eğitim programını etkinleştirmesi beklenir.

oryantasyon eğitimi, oryantasyon süreci, işletme, personel, insan kaynakları

Oryantasyon Sürecinin Faydaları Nelerdir?

Oryantasyon süreci ya da eğitimi, işveren ile çalışan arasındaki çalışma prensiplerini anlamayı sağlar. Bu süreçte çalışan, öğrenmesi elzem olan iş yükümlülüklerini, kurumun işleyişini kavrar. Oryantasyon eğitiminin hem kurum hem de çalışan için fayda yaratması için kurumun ciddi bir oryantasyon programı olmalıdır. Özellikle bu konu hakkında insan kaynakları departmanının nitelikli ve işlevsel bir eğitim planlaması hazır olabilmeli ve bu eğitim planı da kurumun yapısına uygun hazırlanmalıdır. Başarılı ve doğru bir oryantasyon eğitiminin faydalarına göz atarsak da şunları sıralamak mümkün:

 • Oryantasyon, kişinin işletmeye ve işine olan uyum sürecini kolaylaştırır.
 • Çalışan, departmanlar arası çalışma mantığını ve iş birliğini yerinde tanır. 
 • Hem işletme hem de çalışan açısından verimli çalışma için karşılıklı beklentiler, nitelikler, sorumluluklar tanıtılır.
 • Çalışanın kısa sürede işletmeye bağlılığını sağlayabilir. 
 • Çalışan, çalışma ortamını yakından tanır ve kendi çalışma prensibini uygulamaya başlar. 
 • İşletmenin kendi imkânları, çalışan hakları ve ilk iş günü yapılacaklar öğrenilir. 
 • İşletme açısından oryantasyon eğitim sonucu raporlanır ve bir sonraki eğitim için veriler analiz edilir.
 • Personelin, diğer çalışanlarla kaynaşması ve birbirlerine alışmaları sağlanır. 
 • Çalışanın, yeni işindeki stres durumu azalır ve özgüven eksikliği aşılabilir. 

Başarılı Bir Oryantasyon Nasıl Uygulanır?

Başarılı ve doğru bir eğitim programı, yukarıda sıraladığımız faydaları beraberinde getirir. Bunun uygulaması doğru yapabilmek ve ölçebilmek adına insan kaynakları departmanı, mesleki oryantasyon hakkında bilgi ve fikir sahibi olmalıdır. Öncelikle İK departmanının kendisine sorup cevaplaması gereken bazı sorular ve cevaplar vardır. İşletme için oryantasyonun önemi ne ve eğitim süreci hangi amaçlara göre yapılıyor?

Bir işletme, oryantasyon süreci planlamak niyetindeyse buna uygun bir uyum- çalışma sitemi hazırlayabilmelidir. Süreci personel için kolaylaştıracak adımların olmasıyla beraber, işletmenin kazanımları da ele alınmalıdır. Bu kapsamda işletme kazanımlarını belirlemek ve süreci verimli kılmak, yalnızca insan kaynaklarının sorumluluğunda değildir.

oryantasyon eğitimi, oryantasyon süreci, işletme, personel, insan kaynakları

Süreci verimlilik esasına uygun olarak dizayn edecekler arasında yöneticiler de vardır.  Yöneticiler ve İK yetkilileri, kurum kültürü ve yönetim anlayışlarına uygun nitelikte, çalışanın süreci doğru anlayabileceği bilgi ve uygulamaları ön plana çıkarır. Böylece personel, gerekli bilgi ve uygulamaları edinerek kısa sürede işletmeye katkı sunacak görevleri sorunsuz yerine getirebilir. 

Bununla beraber başarılı bir eğitim sürecinde, personele yalnızca bilgi verilmesi doğru değildir. Personelin de beklentilerini sormak ve cevaplamak, güven verici bir kurum kültürü için gereklidir. Aynı zamanda oryantasyon sürecinin öncesi kadar sonrası da dikkate alınmaya değerdir. Verimli ve fayda sağlayan bir oryantasyon eğitimi verebildi mi, temel amaçlara uygun bir eğitim süreci sunuldu mu, personelin soruları cevaplandı mı?

Bu gibi soruların cevapları, işletmenin bir sonraki oryantasyon eğitim süreci için önemli veriler sunar. Değerlendirme ve personelden alınan geribildirim, uygulama eksiklerini ve kazanımları ortaya çıkarır ve bu sonuç işletmenin etkin oryantasyon eğitim planı geliştirilmesinde kullanılır. Eğitim süreci boyunca personel, insan kaynakları ve yöneticilerin rol aldığı bir program, adımların belirlenmesi, uygulanması ve denetlenmesiyle başarıya ulaşır. Hem personel açısından hem de işletme açısından oryantasyon eğitimi, ölçülebilir faydaları ve kazanımları sağlayarak sona ermelidir. 

Oryantasyon eğitimi ne demek?

Oryantasyon; kılavuzluk, yönlendirme anlamlarını taşır. Bu anlamlarına uygun olarak iş ve üniversite hayatına uyum sağlamak amacıyla eğitim süreci başlatılır. Eğitim boyunca öğrenci ya da çalışan, kurumun genel hedeflerini, tarihini, misyonunu, fiziki çevresini ve kurumun kuralları ile altyapı kaynaklarını öğrenir. 

İş hayatında oryantasyon ne anlama gelir?

İşe alım sürecinde çalışan adayının tam anlamıyla kuruma ve pozisyonuna uyum sağlaması ve gerekli bilgileri edinmesi adına oryantasyon uygulanır. Oryantasyon eğitimi, 2 hafta ya da 6 aylık olarak belirlenir ve kurum ile pozisyonunun niteliğine göre süre ayarlanır. Oryantasyon sürecinde çalışan; kurumu, pozisyonunun gerekliliklerini, departmanları, çalışma ortamını, kurumun prosedürlerini ve haklarını tanır.

Oryantasyon eğitiminin faydaları nelerdir?

Oryantasyon, uyum sağlayabilme ve personelin çalışma pozisyonunu tanıyabilmesi açısından fayda sunar. Aynı zamanda bu fayda, işletmenin de personelden istenilen verimliliği kısa sürede sağlayabilmesine katkıda bulunur. Oryantasyon eğitimi, uyumu kısa sürede sağlama, personelin yeni iş deneyimi stresini yönetebilmesine de imkân tanır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!