Close
Mobil Menu Bars

Örgün Ve Uzaktan Eğitime COVİD Gölgesinde Bakış

02 Temmuz 2020, 8712 defa okundu.
Örgün Ve Uzaktan Eğitime COVİD Gölgesinde Bakış
örgün eğitim, uzaktan eğitim, online eğitim, covid online eğitim,

Pandemi süreci, tüm ülkede olduğu gibi ülkemizde de eğitim sürecini önemli ölçüde etkiledi. Virüsün yayılmasını önlemek için okulların kapatılması kararı alındı ve bu süreçte eğitimde dijitalleşme ön plana çıktı. Eğitmenler uzaktan eğitim vermeye başladı.

Uzaktan eğitim en basit tanımıyla, insanların internet üzerinden zaman ve mekan fark etmeksizin eğitim almasıdır. Evimizde kalmamız gereken bu süreçte öğretimin kesintiye uğramamasında uzaktan eğitimin oldukça katkısı oldu.

örgün eğitim, uzaktan eğitim, online eğitim, covid online eğitim,

Uzaktan Eğitim Faydaları 

 • Mekan ve zaman zorunluluğunun olmaması büyük bir  avantajdır. Kişi istediği zaman istediği yerde eğitimlere katılabilir.
 • Uzaktan eğitim internet üzerinden yapıldığı için genellikle yapılan eğitim videoları kaydedilir ve kişi videoları tekrar tekrar izleyerek öğrendiklerini pekiştirebilir.
 • Evde kalmamız gereken durumlarda (pandemi gibi) öğretim sürecimizin kesintiye uğramamasını sağlar.
 • En önemli avantajlarından biri de fırsat eşitliği sağlamasıdır. Bireyler dünyanın her yerinden istediği zaman eğitimlere katılarak kişisel gelişimlerine katkıda bulunabilirler.
 • Toplumsal kaygı bozukluğu yaşayan ya da içine kapanık olan bireyler, sınıf ortamında öğretmenlerine soru sormaktan çekinebilirken, uzaktan eğitim sürecinde bireyler daha kolay soru sorabiliyorlar.
 • Bazı uzaktan eğitimler, sertifika imkanı sunarak kariyer düşünenler için önemli bir alternatif sağlar.
 • Öğrenciler için gelişmiş araç ve gereçlerin kullanılması da uzaktan eğitimin önemli bir avantajdır.
 • Uzaktan eğitimin en önemli katkılarından birisi de aynı anda birçok öğrenciye erişebilme imkanına sahip olmasıdır.
 • Ulaşım problemlerine ve maliyetlerine neden olmaz.
 • Yorucu bir işte çalışan öğrenciler dinlendikten sonra ev ortamında derslerini dinleyebilirler.
 • Fiziksel engelli olan bireyler okula gelmek de sıkıntı yaşayabilirler uzaktan eğitim bu konuda büyük avantaj sağlar.
 • Herhangi bir sebeple eğitimini tamamlayamayan bireylerin eğitimlerine kaldığı yerden devam etmelerine katkıda bulunur.
 • Bazı kurumların verdiği sertifikaların yurtdışında da geçerli olması , yurtdışında kariyer düşünenler için önemli bir avantaj olabilir.

Uzaktan Eğitim Dezavantajları

Uzaktan eğitimin zaman ve mekan zorunluluğunun olmaması, sertifika imkanı sağlaması gibi avantajlarının yanında dezavantajları da vardır. Bunlardan birkaçını şu şekilde sıralayabliriz;

 • Uygulamalı olarak öğretilmesi gereken ya da kadavra gibi materyaller üzerinde görülmesi gereken dersler konusunda uzaktan eğitim yetersiz kalabilir.
 • Sistemde oluşan yoğunluk nedeniyle teknik aksaklıklar yaşanabilir.
 • En önemli sorunlardan biri de sınav veya ödev zamanlarında yaşanan bağlantı problemleri ve elektrik kesintileridir.
 • Uzun süre bilgisayar kullanımı göz problemlerine yol açabilir.

örgün eğitim, uzaktan eğitim, online eğitim, covid online eğitim,

Örgün Eğitim Nedir?

Örgün eğitim, okul ya da okul niteliği taşıyan kurumlarda, belli bir program kapsamında verilen eğitimlerdir. Bu eğitim türünde okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim, yükseköğretim şeklinde basamaklar vardır. Aynı yaş grubundaki bireylerin bir sınıf içerisinde aynı tür eğitimi aldığı örgün eğitimlerde mekan, zaman ve devam zorunluluğu vardır. Öğrencilerin derslere katılmaması sınıf tekrarı yapmasına neden olabilmektedir.

Örgün eğitimler belli bir sınıf içerisinde verildiği için arkadaş ortamı, öğrenciler arasında not paylaşımı sağlar. Öğrenciler ekip çalışmasının önemini öğrenir. Öğrenciler örgün eğitim sayesinde daha iyi motive olurlar, derslerine ve ödevlerine daha çok önem verirler. Uygulamalı dersler ve kadavra gibi materyaller üzerinden verilen dersler konusunda örgün eğitim elzemdir. Ancak örgün eğitimde kaçırılan dersler ancak aynı dersin tekrar verilmesiyle telafi edilebilmesi, mekan ve devam zorunluluğunun olması örgün eğitimin dezavantajlarıdır.

Her eğitim türünün avantajı olduğu gibi dezavantajları da vardır. Eğitimden alınan verim yaşam tarzına ve öğrenme şekline bağlıdır. Bu sebeple birkaç öneri sunacak olursak:

 • Sınıflarda öğretmenler tarafından verilen dersler videoya alınabilir. Böylece hem dersi kaçıran öğrenciler videoyu izleyerek dersinden geri kalmamış olur hem de öğrenciler videoları tekrar tekrar izleyerek öğrendiklerini pekiştirir.
 • Kağıt tasarrufu sağlamak için ders notları dijital olarak verilebilir. Kağıt üzerinden ders çalışmayı sevenler  için ise notlar çıktı olarak verilebilir. Yani öğrencilerin inisiyatifine bırakılabilir.
 • Eğitmenler video konferans yöntemiyle anlatacağı konu hakkında uzman kişiler ile birlikte canlı ders yapabilirler.
 • Her bireyin öğrenme tarzı farklı olduğu için öğrencilere eğitim türünü seçme hakkı tanınabilir. (Örgün veya uzaktan eğitim)
 • Sağlık sektörü gibi uygulama ve laboratuvar gerektiren alanlarda örgün eğitim ve uzaktan eğitim bir arada verilebilir.

Sonuç olarak Herkesin yaşam tarzı, öğrenme biçimi farklıdır. Buna bağlı olarak da her eğitim türünden farklı oranlarda verim alınır. Sizce hangi eğitim türü daha etkili?

Yazının hazırlanmasına destek olan Bitlis Eren Üniversitesi Öğretim görevlisi Erhan Dinçer'e teşekkür ederiz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Bitlis Eren Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığı birçok sertifikası bulunmakta.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!