AnasayfaBlogOrganik Tarım İçin Kompost
Popüler Yazılar

Organik Tarım İçin Kompost

10 Temmuz 2019
Organik Tarım İçin Kompost

Özellikle 20.yüzyıldan itibaren hissedilir derecede artmaya başlayan insan nüfusuna paralel olarak doğal kaynaklar hızla tüketilmeye ve çevre sorunları ortaya çıkmaya başladı. Uzman verilerine göre 2000’li yılların ortalarına doğru artan popülasyonun mevcut kaynakların iki katı olacağı bildiriliyor. Neyse ki gerçekleşmesi felaket olacak bu durum ve bahsi geçen sorunlar çoğu insan için geçerli sayabileceğimiz bir farkındalık yarattı. 

Sıfır Atık 

Sıfır atık ve kompost tanımlarının revaçta olduğu bir dönemin kapılarını açmış bulunmaktayız. İnsanlar bu konularla ilgili ciddi anlamda bilinçlenmek ve gerekli prosedürleri uygulamaya koymak için can atıyorlar. Daha da önemlisi dünyamızı daha yaşanabilir hale getirmek için toprak bilinci gelişmiş insanların ve kuruluşların önderliğiyle bu iş gönüllülük esasıyla yapılmaya başlandı. 

Kompost Nedir ve Ne İşe Yarar? 

Kompost belirli şartların sağlanması halinde organik esaslı atıkların aerobik (oksijenli) fermantasyonu (biyobozunumu) sonunda elde edilen toprak düzenleyicisine verilen isimdir. Biyolojik bozulma dediğimiz olay organik atıkların hiçbir işlem uygulanmadan doğada öylece bırakılması halinde yaklaşık 1,5-2 yıl sürmektedir. Bu süre boyunca organik bağlar kırılır ve organik madde mineral forma dönüşür. Atık olarak bilinmesine rağmen doğru kullanıldığında değerli bir madene dönüşür. Materyalinizi bu şekilde değerlendirirseniz:

  • Toprağın sıvı tutma kapasitesini maksimum seviyeye taşımış olursunuz,

  • Toprağın işlenebilirliğini artırırsınız,

  • Kimyasal gübre ihtiyacını ortadan kaldırırsınız,

  • Stabil hale gelen topraktan daha fazla verim alırsınız ve ürünlerinizin değeri artar.

Tüm bunların dışında doğaya ciddi ölçüde katkı sağlamış ve sürdürülebilir tarım için sağlam adım atmış olursunuz. Kimyasal gübreden uzak durarak toprak anaya ihtiyacı olanı verirsek o da bize sonsuz nimetlerini sunar. Dünyamızı korumak, karbon ayak izlerimizi azaltmak, suların temiz kalmasına destek olmak ve atmosferi korumak en birincil görevimiz. Bunun da yolu kaynakları doğru kullanmaktan geçmektedir. 

Kompost Yapımı İçin Gerekli Materyaller ve Kullanım Alanları Neler?

Ekilebilir tüm arazilerde ve toprakta kullanılabilecek en verimli ve zengin içerikli kompost hayvan dışkısından üretilendir. İnek, domuz, koyun, deve, tavuk ve at gibi tüm hayvanların dışkıları kompostlaştırılmaya ve organik gübre vasfı kazanmaya uygundur. Bunun dışında evsel atıklar, ofis atıkları, çöpler, restoran ve otel çıktıları, sap-saman, yapraklar, yeşil atıklar, pazar atıkları, bitkiler, odunlar da geri dönüşümün diğer vazgeçilmez parçalarıdır. 

Evinizde, bahçenizde, sitenizde veya bulunduğunuz her yerde elinizdeki materyallerle kompost üretmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken C-N (Karbon-Azot) ölçüsünü doğru şekilde ayarlayıp bütün işi bakterilere bırakmak. İleri mekanizasyon uygulamalarıyla tüm bu işi zahmetsizce yapmak mümkün. 

Kompost Makinesi Kullanmanın Faydaları Neler?

Kompost makineleri doğada uzun sürede gerçekleşen doğal fermantasyon işlemini hızlandırmak için kullanılmaktadır. İçerisine herhangi bir kimyasal veya ısı kaynağı eklemeden materyalin kendi kendine ısınma özelliğini kullanarak yüksek kaliteli materyal elde etmenize yardımcı olur. Gerekli alan ihtiyacını ve inşaat maliyetlerini azaltmak, kötü kokuyu yok etmek ve atıktan nakit elde etmek için biçilmiş kaftandır. 

Avrupa Birliği hijyenizasyon şartına göre 70°C’de 1 saat bekletilen malzeme hijyenik malzeme olarak kabul edilir. Bu sıcaklık değeri zararlı bakterilerin yok olup yararlı bakterilerin faaliyetlerine devam edebilmesi için gerekli sınırdır. Bu nedenle makine kullanımı süreci doğru şekilde yönetmek için önemli. Makine içerisindeki her faaliyet kayıt altına alındığı için nihai ürünü paketleyip satmak istediğiniz zaman hiçbir sorun yaşamazsınız. 

Kompost ve Çevre Sağlığı 

Biyostablizatör içerisinde 3-5 günlük sürede sıcaklık 700 C'ye kadar ulaşmakta. Bu sıcaklıkta pratik olarak tüm mikroorganizmalar ölmektedir. Biyostablizatör içerisinde üreyen Actinomisetes türü mantarlar antibiyotik salgılayarak biyolojik dezenfesiyonu gerçekleştirmekte. Bu yararlı duruma ilave olarak kompost yardımı ile depolanacak çöp kütlesinde %40-60 oranında bir azalma sağlanabilmektedir.

Yazar: Merve Özkırmaz

kompost atıklar gübre toprakkompost makinesi sıfır atık
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
260169
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
349179