Close
Mobil Menu Bars

Online Ücretsiz Eğitimler

08 Eylül 2018, 2218 defa okundu.
Online Ücretsiz Eğitimler
Online Ücretsiz Eğitimler

İnsanlık avcı toplayıcı toplum, tarım toplumu ve sanayi toplum aşamalarını geride bırakarak bilgi toplumu aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Bu aşamanın en büyük özelliği bilgi teknolojileri ve iletişimi alanında çok ilerlenmiş olmasıdır. Bunun bir sonucu olarak eğitim alanında köklü değişimler olmasıdır. Geleneksel eğitimi modeli yerini online eğitim modeline bırakmaya başlamıştır. Böylece çağın koşullarına uygun yeni eğitim modeli ortaya çıkmıştır.

İnternet Üzerinden Online Eğitim 

Geleneksel eğitimde öğrenciler bir sınıfta toplanır ve hoca gelerek tahta ve tebeşir kullanmak suretiyle ders anlatır. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişme sayesinde bu model artık aşılmış bulunmaktadır. 

Online eğitim nedir?

Günümüz teknolojilerini ve interneti kullanmak suretiyle herhangi bir mekana bağlı olmadan bir cep telefonu veya bilgisayar kullanmak suretiyle eğitim almamız mümkün hale gelmiştir. Bu eğitim modeline online eğitim denilmektedir. 

Tarihçesi

Yaklaşık yüzyıl önce Amerika Birleşik Devletleri’nde mektupla eğitim başlamıştır. Mektupla eğitim zaman içerisinde televizyon üzerinden yapılana eğitime yerine bırakmıştır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde olağanüstü gelişmeler sonucunda 2000’li yıllardan itibaren uzaktan eğitim büyük ölçüde online eğitim şeklinde yapılmaya başlanmıştır. Ülkemizde uzaktan eğitim geliştirilmesi gereken bir eğitim modeli olarak kalkınma planlarına girmiştir.

Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

Öncelikle geleneksel eğitim pahalı ve çok zaman alıcı bir eğitimdir. Bir okula veya kursa yazılmak uzun süre buralara gidip gelmek gerekiyor. Okul masrafı gidip gelme masrafı oldukça yüksek miktarlara ulaşabiliyor. Yani zamana ve mekana bağlı ve masraflı bir eğitim şekli. Online ücretsiz eğitimler ise bir zaman ve mekana bağlı değil. İstenilen yerden, örneğin dünyanın herhangi bir yerinden ve istenilen zamanda almak mümkündür. Ayrıca bu eğitimi almak başka işinizi yapmanıza engel teşkil etmez.

Kaliteli Online Eğitim 

Bir mekana veya zamana bağlı olmadan internet üzerinden verilen uzaktan eğitim günümüz koşullarında oldukça yaygınlaşmış durumda. Bu alanda eğitim veren pek çok da kuruluş var. Ancak eğitimin bilimsel bilgiye dayalı olarak ve kaliteli bir şekilde verilmesi gerekmekte. 

Kaliteli online eğitimler nereden alınmalı?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından başlatılmış olan Ücretsiz Online Eğitimler ve Sertifika Programları uzun zamandır çok popüler. Bu kurumdan kişisel gelişim eğitimleri dahil olmak üzere farklı konularda online eğitimler almak mümkün.

Yurt dışında MIT, Harvard, Princeton, Cornell gibi dünyanın en saygın üniversiteleri bile uzaktan online eğitim vermektedir. Bugün her alanda ve her konuda sertifika destekli online eğitim almak mümkündür. Hatta gelişmiş ülkelerde online doktora eğitimi bile yapılmaktadır.  

Yazar: Ömer Yürekli
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!