Close
Mobil Menu Bars

Online Sertifika Programları Kariyer Hayatınızı Güçlendirir!

30 Mayıs 2018, 1412 defa okundu.
Online Sertifika Programları Kariyer Hayatınızı Güçlendirir!
Online Sertifika Programları Kariyer Hayatınızı Güçlendirir!

Çağımız öyle bir çağ ki; bilgiye ulaşmada kolaylık sağlamasının yanı sıra iş ve kariyer hayatında zamanı doğru değerlendiren ve kendini geliştirenler bir adım öne çıkıyor. Bunun için sadece çalışmak, üniversiteyi derece ile bile bitirmek yetmiyor. Kendimizi geliştirmemiz, bilgiyi doğru kaynaktan bizi besleyecek şekilde edinmemiz gerekiyor. Özgeçmişimizi güçlendirmek ve kariyer adımlarımızı sağlıklı atmak için izlediğimiz yollar bu bilginin gerçekten elzem olduğunu olduğunu ortaya koyuyor.

Ancak günümüzde bilgiye ne kadar kolay ulaşırsak ulaşalım zaman dengesini kurmakta çoğumuz güçlük yaşıyoruz. İş hayatı, aile hayatı, hobilerimiz, arkadaş ilişkilerimiz derken liste kabarıyor ve kariyerimizi güçlendirecek adımları atmak için geç kalıyoruz. Üniversitelerde kariyer planlamamıza dair derslerin eksikliği de tüm bu hayat döngüsüne eklendiğinde sertifika programları online ya da offline farketmeden önemli bir yere sahip oluyor.

Sertifika programları kariyerimizi güçlendirmemize sağladığı katkı kadar rakiplerimizden öne geçmemizi, kendimizi geliştirmemizi, farklı bilgi ve deneyimler yaşamamızda bizi cesaretlendirecek motivasyonu kazanmamızı sağlıyor. Özellikle online eğitimler ile hayatımız değişiyor. İş dünyası, eğitime bakış açısı ve tüketici davranışları dönüşüyor. Bu dönüşüme ayak uyduranlarımız ise hayatını kolaylaştırırken, iş hayatında çok yönlü bir vizyon kazanmış oluyor.

Online Sertifika Programları

Online eğitim, e-learning, uzaktan eğitim adına ne dersek diyelim bilginin tanımının değişmesi sadece kariyerimiz üzerinde etki yaratmıyor. Tüm hayatımızı, bakış açımızı ve sınırlarımızı belirliyor. Bu kavramları tek tek farklı boyutlarda ele almak mümkünse de büyük resmi görerek hareket etmek gerektiğini kanısındayım.

Eğitimin nasıl yapılacağı, metotları ve ilişkiler... Tüm bunların bize sağladığı diğer faydaları kısaca ele alalım:

Zaman ve mekan farketmeden eğitime ulaşmanın kolaylığı.

Sabah kalkar kalkmaz, gece uyumadan önce; otobüste ya da evde videolar ve makalelerle ulaştığımız eğitimlerle zamanımızı doğru yöneterek rakiplerle dolu dünyada 1-0 öne çıkmamıza katkıda bulunuyor.

İş hayatında etkileyiciliği arttırması.

Bugün, online ders ve diploma veren okullar  listesinde dünyanın en iyi okulları yer alması şaşırtıcı değil. Mezunların rahatça iş bulduğu MIT, Harvard, Princeton, Cornell... Liste uzayıp gidiyor. İşverenler dijital çağa ayak uyduranları tercih ediyor. Sıkıcı iş görüşmeleri bu eğitimlerin yeni bir yaklaşım sağlaması nedeniyle, yerini  daha heyecanlı ve daha dikkat çekici görüşmelere bırakıyor.

Yaşam boyu öğrenme desteği sağlaması.

Zaman/mekan esnekliği ve yaş konusunda bağımsızlık, eğitim dökümanlarının saklanması bilgiye tekrar tekrar ulaşmamızı sağlıyor. İstek, motivasyon ve ilgi ile yakından ilişkili olan bu eğitim ve sertifika programları sadece kariyerimiz için değil yaşamımızı da böylece güçlendirmiş oluyor.

Kendi hızında öğrenme ve eğitimde fırsat eşitliği.

Bir çok online sertifika programına ücretsiz ulaşma kolaylığının yanı sıra eğitim dökümanlarıyla çalışma,; video desteği kendini geliştirmenin mümkün olması, öğrenim desteği almak isteyen herkesin avantajlar dünyası üyesi olmasına vesile oluyor. Eğer diplomamızı online eğitim ile almak istiyorsak, -bir ücret karşılığında dahi olsa- geleneksel eğitime göre daha ucuz olduğu için para tasarrufu da sağlayabiliyor.

Etkileşimli, dinamik bir öğrenim sürecinin çekiciliği.

Çoğumuz üniversitede derslerin sıkıcılığından yakındık/yakınıyoruz. Aldığımız dersler ne işimize yarayacak şimdi diye sorup duruyoruz. Sertifika programları ise istediğimiz; kendimiz için talep ettiğimiz eğitim ve içerikleri kapsıyor. Kendimizi geliştirmek adına attığımız adımları bizler belirliyoruz. Bu nedenle eğitimler süresince etkileşim içinde kalıyor, yeni insanlarla tanışıyor ve tartışıyoruz. Dersleri veren eğitmenlerin konuya dair bilgisi sürecin dinamik kalmasında yarar sağlıyor.

Kariyer değişikliği

Kariyer değişikliği, ek eğitim ya da sadece yeni bir şey öğrenmek için eğitim almak isteyen ancak düzenli bir programı takip etmek için zaman bulamayan bizler için bulunmaz fırsatlar sunan bu eğitimler öz disiplin de sağlıyor. Aslında tüm avantajlarının yanı sıra dezavantajlar burada devreye giriyor. Eklemek gerekir ki, kişiye bağlı olarak bu eğitimler bazı dezavantajları beraberinde getiriyor.

Kendi kendine çalışmak zorunda olmak ve soru soracak kimsenin olmaması online eğitimin/sertifika programlarının dezavantajları olarak görülüyor. Diğer bir dezavantaj ise etkileşim eksikliği duyulabiliniyor olması. Sınıfta derslere alışık olan bizler sınıfta bulunmadığımız için diğer öğrencilerin sorularını duyma ve bu konuda tartışma fırsatından mahrum olabiliyoruz. Online eğitimin konusuna bağlı olarak bu her zaman bir sorun olmuyor. Artık sertifika programları online eğitimlerinde canlı video dersler ve etkileşim sınıfları desteği sağlıyor.

Ayrıca bu tür sertifika programlarını yalnızca e-learning olarak adlandırmamak gerekiyor. Zaman bakımında sınıflandırmalı eğitimlerle birlikte, eğitim içeriği sınıflandırmalı eğitimlerle yelpaze genişliyor. Örneğin kaynak tabanlı öğrenme ile her türlü basılı veya elektronik kitap, resim, ses, video, yazılım vb her türlü kaynağı elde etmek mümkünken teknolojik tabanlı eğitimlerle her türlü teknoloji destekleniyor ve kaynağa ulaşılabiliyor.

Tüm bu nedenle sertifika programlarının eksilerini bir tarafa bırakarak değerlendirmekte yarar var. Ne de olsa öz disiplin ve kişisel olarak dijital hayata uyumluluk bu dezavantajları avantaja dönüştürmemize de sebep olabiliyor. Burada aslında başka bir faydadan söz edebiliyoruz. Online eğitimler ve sertifika programları aynı zamanda kişisel ve dijital çalışma disiplini sağlıyor diye düşünüyorum

Siz de benimle aynı şeyi mi düşünüyorsunuz?:)

Yazar: Gizem Ceren Piri

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Resul Eraslan
02 Ekim 2018
5.0

ÇOK GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ. BÜTÜN EĞİTİMLERİNİZE DE KATILACAĞIM. DAHA 4 DERS ALDIM AMA OLSUN :)))