Close
Mobil Menu Bars

Online Sertifika Kursu Seçiminde Dikkat Edilecekler

04 Kasım 2014, 1590 defa okundu.
Online Sertifika Kursu Seçiminde Dikkat Edilecekler
Online Sertifika Kursu Seçiminde Dikkat Edilecekler

Online Sertifika Kursu Seçiminde Dikkat Edilecekler İş dünyasında mesleki eğitimin bu denli önemli olduğu günümüzde önümüze yüzlerce online eğitim programı sunulmaktadır. Ancak, kişilerin tüm bu kurslara katılabilme gibi bir durumu söz konusu değildir. Zaten böyle birşeye gerek de yoktur. Hal böyle olunca en çok ihtiyacınıza yarayacak uzaktan eğitim programını seçmek gerekecektir. Sözü edilen seçim yapılırken ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabilmek için bazı kurallara uymanızda fayda bulunmaktadır. İşte size online sertifika kursu seçiminde dikkat edilecekler;

Dikkat Etmeniz Gerekenler

  1. Öncelikle içinde bulunduğunuz durumu iyi değerlendirmeli, eksik ya da fazla olan yönlerinizi geliştirecek ya da olumsuz olanları köreltecek sertifika programlarını seçmelisiniz.
  2. Katılmaya karar verdiğiniz eğitim programı için gerekli olan masrafları düşünerek iyi bir bütçe planlaması yapmalısınız. Ancak, ücretsiz bu eğitimi veren İstanbul İşletme Enstitüsü için bütçe planması yapmanıza gerek kalmamaktadır.
  3. Online eğitimin altyapısının sizin imkânlarınıza uygun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.
  4. Seçeceğiniz online sertifika kursunu veren eğitmenlerin yeterlilik düzeylerini mutlaka değerlendirmeli ve bana iyi öğretebilir dediğiniz eğitmenlerin olduğu eğitimi tercih etmelisiniz.


Online Eğitim İçin Bilinmesi Gerekenler

Online eğitim için bilinmesi gereken en önemli özellik, eğitimin eğitimi alacak olan kişiye tam olarak hitap edip etmediğine bakmaktır. Alınacak olan eğitimin konu içeriğinin, bu konuda eğitim alacak olan kişinin ihtiyaçlarını karşılar nitelikte olmasına dikkat edilmelidir. Online sertifika kursu için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise verilecek olan kursların tekrarının olup olmadığıdır. Bazı kurslar bu kursu veren firmalar tarafından belirli tarih ve saat dışında tekrar özelliği olmadığından online sertifika kursuna katılacak olan kişilerin, kursların tekrarının olup olmadığını araştırması gerekiyor.

Online Kurs Sertifikasının Geçerliliğinin Olması

Online kurs alarak kurs neticesinde online kurs sertifikası alacak olan kursiyerlerin dikkat etmeleri gereken bir başka önemli husus da alınacak olan sertifikaların yasal bir sertifika olup olmadığını kontrol etmeleridir. Sertifikaların üzerinde bulunan imza ve mühürlerin orijinal olması gerekiyor. Bu nedenle imzasız ve mühürsüz bir sertifika söz konusu olduğunda buna dikkat edilerek ilgili birimlere bilgiler verilmesi gerekiyor. Aynı zamanda sertifika üzerinde, hangi konuda eğitim alındıysa o eğitimin isminin de tam olarak yazılması gerekiyor. Bu uzmanlık alanlarının belirlenmesi ve tespit edilmesi için oldukça önemli konular arasında yer alıyor. Online kurs sertifikası almak isteyen kursiyerler alacakları toplam ders saatlerini de bilmeliler. Online kurs sertifikası alabilmek için belli bir ders saatini doldurmak gerekiyor. Tüm kriterler karşılanmış ise sağlıklı bir şekilde online kurs sertifikası alınabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Olcay Karabay
16 Aralık 2019
5.0

Online sertifika hakkında bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler