Close
Mobil Menu Bars

Online İtibar Yönetimi Hakkında Her Şey

21 Ağustos 2019, 1759 defa okundu.
Online İtibar Yönetimi Hakkında Her Şey
online itibar yönetimi, itibar yönetimi, itibar, yönetim, kriz yönetimi, plan, sosyal medya,

Türk Dil Kurumu güncel Türkçe sözlükte itibar kelimesinin ilk anlamı saygınlıktır. İkinci anlamı ise borç ödemede güvenilir olma durumu ve kredi. 

İtibar kelimesi neyi ifade eder?

İtibar halk arasında daha sade şekilde güvenilir kişiler ve kurumları ifade etmede kullanılır. İş yapılabilir, borç verilebilir veya alışveriş yapılabilir gibi anlamları içerir. Günümüzde itibar kelimesinin anlamını karşılayan prestige, credit gibi İngilizce kelimeler de çoğunlukla kullanılmaktadır. 

Yine itibar görmek güncel Türkçe sözlükte sayılmak ve kendisine değer verilmek anlamındadır. Kazanılması zor kaybedilmesi kolay gerek kişiler için gerek kurumlar için çok önemlidir. İtibar özellikle iş hayatında kişi, kurum veya markaların sunduğu hizmet, ürün vb. çıktıların hizmeti alanlar tarafından değerlendirilmesi sonucunda belirlenir. Ve iş süreçlerini ve başarıyı önemli ölçüde etkiler ve yönlendirir. 

Online İtibar Yönetimi Neden Gerekli?

Kurumsal ve online itibar yönetimi gelişen teknoloji etkisi ve yeniliklerle büyüyen, değişen iş dünyasının online mecralarda hizmet, ürün, marka tanıtımı ve satışı ile birlikte zorunlu hale geldi. Günümüzde online mecralarda kişi, kurum ve markalar çok büyük bir kitleye tanıtım, sunum ve satış yapar durumdadır. Bu eylemlerin karşılığı da hizmeti veya ürünü alan müşteriler tarafından değerlendiriliyor. Gelişen sosyal medyada ve web sitelerinde bu değerlendirmeler yapılıyor aynı zamanda paylaşılıyor. 

Geleneksel müşteri ilişkileri devasa bir alan olan dijital mecralarda cereyan eden etkileşimi artık karşılayamıyor. Artık Sosyal CRM bunun yerini alıyor. Ve gelişiyor. Sosyal CRM desteği ile online itibar yönetimi gelişen ve büyüyen online mecralarda ürün, hizmet sunan kişi ve kurumların hakkında yapılan olumlu veya olumsuz yorumların takibi ve değerlendirilmesi için artık bir zorunluluktur. 

Sosyal CRM Nedir?

Sosyal CRM’de ürün, hizmet ve marka tanıtımdaki hatalar, müşteri memnuniyeti ölçümü, hedeflenen kitleye ulaşamama, ürünün istenen faydayı sağlayıp sağlamadığının kontrolü, memnuniyet durumu, olumsuz yorumların nedenleri, art niyetli olabilecek yorumların tespiti önemli ve değerli bilgilerdir. 

Bu bilgiler ışığında kişi kurum ve markalar hızlı bir şekilde değerlendirip gerekli araçları kullanarak çözüm üretmelidir. Çünkü müşterilerin, kullanıcıların hiçbir denetim olmadan paylaşabildiği yorumlar kişilere kurum ve markalara ciddi fayda sağlayabildiği gibi olumsuz yorumlarda online itibarı yıpratarak hem maddi hem manevi yönden zarara yol açabiliyor.

Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Arama Motoru Pazarlaması (SEM) ile online itibarınızı güçlendirin.
 • Günümüzde bir mal ya da hizmet arayan müşterilerin yaklaşık %80’i internette araştırma yapıyor ve bunu çoğunlukla arama motorları yardımıyla yapıyor.
 • Web sitenizin içeriğini optimize edin.
 • Web siteniz ürünün, hizmetin ve markanın tanınmasında, anlaşılmasında çok önemli ve değerlidir. 
 • Sosyal medyayı mutlaka aktif ve etkin kullanın.
 • Günümüzde Sosyal Medya çok yaygın ve her alanı etkileyen bir mecra. Kişi, kurum ve marka tanıtımı geliştirilip yenilenebilir. Olumlu ve olumsuz değerlendirmeler, öneriler dikkate alınarak 
 • İyileştirici adımlar atılabilir. Olumsuz yorumlar değiştirilebilir.
 • Dijital PR ile online imajınızı güçlendirin.
 • Online mecrada kendinizi takip edin. Kendiniz hakkında haberler ve bilgiler verin.
 • Toplanan veriler kullanılarak ölçümleme ve analiz yapın.
 • Rekabet analizi yapın.
 • İlgili çalışanları doğru şekilde kullanın.
 • Online mecrada ani bir kriz anında müdahale ve eylem planı yapın.
 • Asılsız, yalan, haber ve içerikler için hukuki yollar başvurun.

Online İtibar Yönetimi Araçları Neler?

Awario: Sosyal medyada ve web'de markanız hakkında insanların neler söylediğini izleyin ve Sentiment Analysis ve güçlü analizler ile trendleri belirleyin.

Reputology: Yerel işletmenizin çevrimiçi yorumlarını gerçek zamanlı olarak izleyin ve yönetin.

GoFish: Dijital şikayet araması: İşletmenizin olumsuz incelemeleri için 40'ın üzerinde şikayet web sitesinde arama yapın.

Kriz Yönetimi

Kurumsal iletişimin ve itibarın en önemli görevlerinden biri kriz yönetimidir. Varlığını idame ettirmek veya mevcut saygınlığını olabilecek en üst seviyede tutmak hedefinde olan tüm kurumlar için itibar yönetimi planı ve kriz yönetimi senaryoları hazırlanması olmazsa olmaz konumda. Hal böyleyken bu iki terim dijital çağ şirketlerinin anahtar performans göstergeleri içerisinde daima yer alacak gibi görünüyor. Konu ile ilgili Markalar İçin Kriz Yönetimi Nasıl Olmalı? ve Çalışma Hayatında Kriz Yönetimi yazılarını dikkatinizi çekebilir.

Yazar: Güngör Yıldırım
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!