Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitimle İşaret Dili Öğrenme

05 Aralık 2019, 2409 defa okundu.
Online Eğitimle İşaret Dili Öğrenme
Online Eğitimle İşaret Dili Öğrenme

Yaşamımızın her alanında kurduğumuz iletişim, beş duyu organını kapsayacak şekilde yansıtılmış ve tanımlanmıştır. Bu böyle görünse de çeşitli sebeplerden dolayı işitme kaybına uğramış kişiler için özgün bir iletişim dili olan İşaret dili birçok modern ve gelişmiş ülkelerde bilinçlenmek ve eşitliği sağlamak için İşaret dilini bilme ve öğrenmeye yönelik farklı kursları ve eğitimleri teşvik etmektedir.

İşitme kaybına uğrayan bireyler, hayatlarının önemli bir duyusunu kaybetmekten dolayı belli bir üzüntü ve kayıp hissi yaşayabilmektedirler. Toplumsal farkındalığın da fazla olmadığı yer ve ortamlarda bu kişiler kendilerini toplumdan dışlanmış ve dolayısıyla toplum dışında biri olarak görebilir ve hissedebilirler.

İşaret dili ise bu noktada işitme kaybına uğrayan kişilerin hayattan soyutlanmadan ve toplum içine dahil olacak şekilde bilinçlenmesi, toplumunda empati ve farkındalığı sağlaması için kendine özgü bir dil geliştirmiştir. İşaret dili, konuşma ve işitme zorluğu yaşayan bireyler için görsel olarak çağrışım yapan jest, el kol ve yüz mimiklerinden yararlanan bir iletişim sağlayıcı dildir.

Bundan dolayı da İşaret dilini sadece ihtiyacı olanlar değil işitme ve konuşma engeli bulanan kişilere kolaylık sağlamak ve farkındalığı göstermek için bizler de öğrenmeye çabalamalıyız. İşaret dilini öğrenmeye yönelik birçok materyallerden de yararlanabilir ve dili öğrenerek kendi gelişimize de katkı sağlarsınız. Günümüzde toplumsal bilinçlenmenin yavaş yavaş artması sebebiyle birçok yerde bulabileceğiniz İşaret dili öğrenme kitapları ve videoları da mevcut.

Online İşaret Dili Öğrenme Nasıl Oluyor?

Online eğitimle İşaret dilini öğrenme, birçok alanda da var olan eğitimi beraberinde getiriyor. Görsel bir dil olan İşaret dili, evrensel bir kullanıma sahip özellikte değildir. Her ülkenin farklı bir dil kullanımı mevcuttur. Sayısının ülke sayısı nezlinde fazla olmasından dolayı öğrenimde ülkelere göre değişmektedir. Eğitim de bundan dolayı farklı içerik ve kullanımlara bağlı olarak hazırlanır ve sunulur. İşaret dili eğitimi alacak kişiler, öncelikle neden eğitime ihtiyaç ve ilgi duyduklarını saptamalı ve eğitim süreci dahilinde kendilerine sunulan eğitimi tamamlayabilecek kapasite ve ilgiye sahip olmalıdırlar.

Özellikle el ve kol hareketlerini sıkça barındıran İşaret dili için bedensel bir zorluğunuzun olmaması eğitim almanızın ilk koşulunu oluşturmaktadır. Bundan sonra ise eğitime devam etmenizi sağlayacak ilgiyi kendinizde barındırmanız olmalıdır. Her dil öğrenimi gibi İşaret Dilinin de belli bir zamana ve öğrenme pratiğine ihtiyacı vardır.

Eğitimi sağlamak için İşaret dili öğrenme kitaplarından, online video ve görsellerden yararlanma olanağınız da vardır. Eğitim olanakları, günümüzde işitme ve konuşma engeli olan kişilerin iş ve sosyal hayata katılmaları, İşaret dilinin geçmişinin bulunması, gelişen ve ilerleyen teknolojik gelişmelerin neticesinde çoğalmış ve bu dili öğrenmeye çalışan ve ilgi duyan kişi sayısı da artmıştır. İşaret dilini sadece bu engeli taşıyanlar değil, belli bir eğitim sonrası eğitmen olarak görev yapmak isteyenler, farkındalığı ve kişisel gelişimi arttırmak isteğinde olan kişiler öğrenebilirler. Alınacak eğitim alanında uzman eğitmenler tarafından verilmekte olup belli başlı online eğitim ve uzaktan eğitimler de mevcut bulunmaktadır.

Online uzaktan eğitim olarak verilen işaret dili kursları, evden sağlayacağınız bağlantıyla zaman ve mekan sıkıntısı çekmeden öğrenimi daha kolaylaştırıcı seçenekleri barındırmaktadır. Bu kurslardan verimli yararlanmak için ön araştırma yaparak alanda çalışmış bir eğitmene ve içeriğe sahip olup olmadığını tespit etmelisiniz.

İşaret Dili Öğrenme Kitabı Teknikleri

İşaret dili öğrenimini yabancı bir dil öğrenme sürecinde olduğu gibi düşünerek alacağınız eğitimi uygun materyaller kullanmalısınız. Bunlardan biri de kuşkusuz kitaptır. İşaret dili öğrenme kitaplarını rahatlıkla edinebileceğiniz birçok mecra var ve kurs ya da online olarak alacağınız eğitim için bu kitap tavsiyelerini ve listelerini bulabilirsiniz. Temel ve ileri seviye olarak birçok işaret dili öğrenme teknikleri barındıran kitaplarla beraber videolardan da yararlanabilirsiniz.  Alacağınız eğitimden dolayı mutlaka kitaplardan yararlanın ve iletişim sağlamak için basılı ve görsel materyallerden pratik yapmaya zaman ayırmaya çalışın. İşaret dili öğrenme kitabı teknikleri barındıran, görsel hafızanıza fayda sağlayacak pdf seçeneği olan kitaplardan da faydalanabilirsiniz.

Online İşaret Dili Kursu ve Önemi

İşaret dilini öğrenmeye yönelik çaba ve ilginiz var ise mutlaka bir kurstan yararlanmalısınız. İşitme ve konuşma engelli insanlar birçok alanda barınıyor ve onlarla iletişimi sağlamak için bu dili öğrenmeniz hem onların kendilerine olan güven ve motivasyonlarını hem de sizin kişisel gelişimine ek bir dil kazandırma bakımından fayda sağlayacaktır. Bunun için mevcut kurslar her yerde hizmet vermeye başladı. İşaret diline olan farkındalığının artması bu kurslara da rağbeti beraberinde getirdi. Günlük ve iş hayatında karşılaştığımız engelli insanlarla kolaylıkla iletişim sağlayacak bir eğitim içeriğine sahip İşaret dili kursu alanda çalışmış eğitmenlerce temel ve daha sonra isteğe bağlı olarak ileri seviye eğitimleri vermektedir.

Bu kurslarda İşaret Dilinin tarihi ülke farklılığı göz önünde tutularak verilir ve Türk İşaret Diline özgü alfabe tanıtılır. Kendine özgü bir dil olarak belli başlı kullanımlar kursiyere öğretilir, temel düzeyde iletişimi sağlayacak hareketler gösterilir. Kurslar ayrıca kişiye belli bir empati kazanımı ve farkındalığını sosyal çevreye sunma imkanı sağlamaktadır. Yaşadığımız sosyal çevrede iletişim sağlayamadığı için kendisini eksik hisseden bireylerle kuracağınız iletişim  büyük bir bireysel ve sosyal kazanım olacaktır.

Bu kazanımları hem karşı tarafa hem de kendinize sağlayabilmek için mevcut kursları araştırın ve ileride isterseniz bu alanda eğitmen ya da tercüman olarak görev edinmenizi sağlayacak sertifika ve eğitim olanaklarından yararlanın. Özellikle online eğitimler de bu konuda oldukça ileride görülüyor.

Enstitü online eğitim içerikleri temel ve ileri seviye işaret dili öğrenmek amacıyla hazırlanmış kolayca erişebileceğiniz kullanımlara sahiptir. Online eğitim için Ensitü tarafından sunulan İşaret dili eğitimlerine göz atarak bir fikir edinebilir ve farkındalığınızı iletişim sağlayarak gösterme fırsatını elde edin. Kendi farkındalığınızı beslemek ve toplumun bu farkındalığı bilmesi ve öğrenmesi için İşaret Dili ile ilgili çeşitli konuşmalara, sempozyumlara, tiyatro ve farklı bilinçlendirme etkinliklerine katılmaya çalışın ve yakın çevrenizi de etkinliklere teşvik etmeye gayret edin.

İşaret dili öğrenme ne demek, gerekli mi?

İşaret dilinin erken dönemlerden itibaren geçmişinin  bulunması nedeniyle işitme ve konuşma engeli yaşayan bireylere kolaylık sağlamak için jest,el kol ve yüz mimiklerinden yararlanarak iletişimi sağlama görevi bulunmaktadır. Özellikle gelişen ülkelerde engelli bireylere yönelik farkındalığın artması ve kursların destekleriyle İşaret dilinin bilinmesi ve öğrenilmesini gerekli hâle de getirmiştir.

İşaret Dili eğitimi neleri kapsar?

İşaret dili eğitimi, her ülke dilinin farklı olması gibi İşaret dilinin de ülkeye özgü bir tarihi ve kullanımı vardır. Eğitimlerde bu farklılık göz önünde bulunarak dilin tarihçesi, alfabesi, temel gramer ve cümleler öğretilir. İşaret dili öğrenme kitabı ve çeşitli tekniklerden de yararlanmanızı sağlayacak birçok materyal, eğitim içinde yer alır.

Eğitim almak için ne yapmak gerekiyor?

İşaret dili öğrenmek amacında olan kişiler öncelikle neden eğitim almak istediklerinin düşünmeli ve İşaret dilini kullanmak için bedensel bir engellerinin olmamaları gerekmektedir. Daha sonra ise eğitim veren kurumları, eğitim içeriklerini, eğitmenleri gözden geçirmelidir. Ayrıca günümüzde internet bağlantısı olan her yerde Enstitü online ve uzaktan eğitim seçenekleri de bulunmaktadır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!