Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitimle Başarı Parmaklarınızın Ucunda

21 Temmuz 2018, 1201 defa okundu.
Online Eğitimle Başarı Parmaklarınızın Ucunda
Online Eğitimle Başarı Parmaklarınızın Ucunda

Online kurslar özellikle çalışma hayatının içerisinde yer alan birçok insan için yeni bilgiler edinmenin farklı bir yoludur. Genel kanı online eğitimlerin kolay olduğu yönündedir ama gerçek bunun tam tersidir. Öğrencilerin online kursları başarıyla tamamlayabilmeleri için zaman yönetimi becerileri, öz disiplin, irade ve güçlü bir motivasyona sahip olmaları gerekir.

Bu yazımda, online eğitimlerde odaklanmanıza ve motive olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşacağım.

Online eğitim hedeflerini özümseyin ve beklentilerinizi netleştirin.

Bilmeniz gereken ilk şey, online eğitimin öğrenmenin daha kolay bir yolu olmadığı ama daha uygun bir yolu olduğudur. Online eğitimlerde başarılı olabilmek için zamanınızın önemli bir kısmını ayırmanız, sanal derslere sürekli katılım sağlamanız, ders çalışırken yoğunlaşmanız ve bir kurs için öğrenme sürecinde yapmanız gereken her ne varsa online eğitimde de tam anlamıyla bağlı kalmanız gerekir. Ayrıca, online eğitim derslerinde şunları da yapmanız beklenebilir:

 • Kendinizi tamamen odaklayın ve sanal derslere katılım sağlayın.
 • Teknolojiye meraklı olun ya da bu konuda istekli olun.
 • Öğrenme görevlerinizi ve ödevlerinizi zamanında tamamlayın.
 • Disiplinli olun.
 • Yukarıdakilerin tümünü yapmaya istekli değilseniz, muhtemelen başarılı bir online öğrenci olamayacaksınız.

Kesintisiz internet erişimine sahip olduğunuzdan emin olun.

Online Eğitimle Başarı Parmaklarınızın Ucunda

Teknoloji konusunda sorunlar her zaman yaşanabilir. Gecenin ortasında çalıştığınızı ve bilgisayarınızın çöktüğünü hayal edin. Bu durumdan en az zararı görmek için, gerektiğinde akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden önceki çalışmalarınıza erişebilmek için, çalışmalarınızı sürekli olarak kaydettiğinizden ve düzenli olarak yedeklediğinizden, bulut depolama alanlarında yedeklediğinizden emin olun. Yalnızca online kurs materyallerinizi ve ödevlerinizi yedeklemenin yanında, ayrıca eğitmeninizin iletişim bilgilerini cep telefonunuzda veya e-postanızda da kaydettiğinizden emin olun. Kesintisiz bir internet erişimi, online eğitim kursuna devam etmenizi ve bağlantı sorunları ile kafanızın meşgul olmamasını sağlar.

Özel bir çalışma alanı belirleyin.

Ofisinizde veya oturma odanızda çalışmaya karar verdiğinizde, bu yerin sessiz olduğundan, dikkat dağıtıcı herhangi bir şey olmadığından ve her zaman kullanıma hazır olduğundan emin olun.

Online Eğitimle Başarı Parmaklarınızın Ucunda

Online eğitim aldığınızda çalışma ortamı en önemli kaygı verici konulardan biri olmalıdır. Bu yüzden çalışma rutininizin sağlandığından emin olun. Arkadaşlarınız, akrabalarınız ve meslektaşlarınızdan çalışmanıza saygı göstermelerini isteyin ve telefonunuzu kapatmayı ve eğitim yaparken eğitiminizi kesintiye uğratacak ve dikkatinizi dağıtacak tüm sosyal ağlardan çıkış yapmayı ihmal etmeyin.

Öğrenme hedeflerinizi belirleyin.

Online kurslarda yarı yolda kalmamak için sonunda ne yapmayı umduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Online eğitimin öğrenme hedefleri sizin için mükemmel bir yol haritası olabilir. Online kursların gereksinimlerini dikkatlice okuyun, hedeflerinizle yakından ilişkili olanlardan notlar oluşturun. En zor görevlerle başlamanızı tavsiye ediyorum, çünkü bu hem çalışmanızın hem de performansınızın etkinliğini arttıracaktır.

Bir çalışma planı oluşturun.

Bir çalışma planı, online eğitimde kritik öneme sahiptir. Bunu oluşturmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

Önceden plan yapmak.

Online Eğitimle Başarı Parmaklarınızın Ucunda

Plan yapmadan bir işe başlamanız, sizi strese sokabilir ve stres, online ödevinizi veya görevinizi etkili bir şekilde tamamlamanıza engel olacaktır. Ayrıca, ödevin ne zaman yapılacağını bilmek zaman yönetiminizi kolaylaştıracaktır. Örneğin; kaydolmayı düşündüğünüz bir online kursun ortasında tatile gidiyorsanız, ileri tarihli bir eğitime kayıt olabilirsiniz.

Etkili bir takvim oluşturun.

Online öğrenme sisteminde; ödevlerinizi göndermek için, sınavlarınız için tarihleri ​​hatırlamanıza yardımcı olacak bir çalışma takvimi oluşturun. Takviminizi bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza kaydedebilir veya her çalışma yaptığınızda işaretleyebileceğiniz ve kontrol edebileceğiniz bir duvar planlayıcısı bile oluşturabilirsiniz.

Yapılacaklar listesi oluşturun.

Haftanın başından haftanın sonuna kadar tamamlamanız gereken görevlerin bir listesini yapın. Bu, çalışma planınızı önceliklendirmek ve eğitiminizde ilerlemek için mükemmel bir yoldur.

Zaman sınırlarını ayarlayın.

Online Eğitimle Başarı Parmaklarınızın Ucunda

Ders çalışmaya başlamadan önce, her bir ödevin yada görevin ne kadar sürede tamamlanacağını tahmin edin. Zaman sınırlarına bağlı kalmaya çalışın, çünkü bu sizin öz disiplininizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, çabalarınıza rağmen konsantre olamayacağınızı fark ettiğinizde, mola verin. Odaklamaya çalışırken zamanınızı boşa harcayacağınızdan, yeniden başlayabilmeniz için beklemek daha iyidir.

Programa uyun.

Çalışma planınıza bağlı kalın. Erteleme, online öğrencilerin en kötü düşmanıdır, bu yüzden organize olmalısınız. Online sınıfınızda geride kalmayacağınızdan emin olun. Ödevlerinizi zamanında gönderme konusunda zorluk yaşıyorsanız, online kurs eğitmeninizle iletişim kurun ve düzenli bir çalışma rutini oluşturmanıza yardımcı olmalarını talep edin.

İhtiyacınız olduğunda yardım isteyin.

Gerektiğinde yardım istemezseniz, online derse ayak uyduramayacağınız için, kendinize olan saygınızı azaltabilirsiniz. Online eğitmeninizle düzenli olarak iletişime geçin. Online eğitmenlerinizin problemleri netleştirmesini isteyerek, öğrencilerin sadece online materyalleri anlama düzeyini değerlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda çevrimiçi kursun genel etkinliği hakkında fikir edinmelerine de yardımcı olacaksınız. Online derslerin doğası gereği, bir soru sorarak, benzer zorluklar yaşayan sanal sınıf arkadaşlarınıza da yardımcı olursunuz. İhtiyacınız olduğunda yardım istemezseniz, online eğitmeninizin bir şeylerin yanlış olduğunu asla bilmeyebileceğini unutmayın.

İnceleyin, gözden geçirin, tekrarlayın.

Daha önce üzerinde çalıştığınız şeylerin düzenli tekrarları sadece hafızanızı geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda ne öğrendiğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Anahtar notlarınız için kendi flash kartlarınızı oluşturun ve online kursun önemli konseptleri hakkında kendinizi sorgulayın. Çalışma notlarınızı ve alışkanlıklarınızı sanal sınıf arkadaşlarınızla paylaşın ve online öğrenme sürecinde birbirinizi destekleyin.

Çalışmanızda mola verin.

Egzersiz yaparken yorgun veya sinirli hissediyorsanız performansınız düşecektir. Bazı kişisel zamanlarınızı çalışma rutininize entegre edin ve böylece online kurs hedeflerinize ulaşmak için etkili bir şekilde çalışabileceksiniz. Ara verdiğinizde, çalışma alanınızdan uzaklaştığınızdan emin olun. Manzara değişikliği yapmanız gerekiyor. Yürüyüş yapmak gibi hafif bir fiziksel aktivite, dengeyi korumanıza, enerjinizi yenilemenize ve net bir zihinle çalışmaya geri dönmenize yardımcı olacaktır.

Online tartışmalara katılın.

Online öğrenim, izole öğrenme anlamına gelmez. Sosyal medyadaki sanal sınıf arkadaşlarınızla veya online kursunuzun forumlarıyla bağlantı kurmak, e-Öğrenme deneyiminizi muazzam bir şekilde artıracaktır; özellikle de içe dönük ve görsel engeller kendinizi ifade etmenizi engelliyorsa… Online tartışmalara ve grup etkinliklerine aktif olarak katılın, çalışma püf noktaları önerin. Online grubunuzun diğer üyeleriyle aynı fikirde olmadığınızda saygılı olun ve yanlış anlaşılmaları önlemek için her zaman tam ve açık cümleler yazın.

Motive olun.

Online kursunuza tam olarak bağlı kalmak için gereken çabayı hafife almayın. Online öğrenme deneyiminize motive olmuş bir şekilde devam etmek için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Kendi çalışma hızınızı yaratmakta özgürsünüz.
 • Çalışma alanınızı ilham verici alıntılar ve resimlerle dekore edin.
 • Online kursu neden aldığınızı asla unutmayın.
 • Verimli ve daha az verimli günler yaşayacağınızı kabul edin.
 • Enerjinizi artırmak için sağlıklı atıştırmalıkların tadını çıkarın.
 • Zorlu bir görevi tamamladığınızda kendinizi ödüllendirin.
 • Ara sıra kendinize zaman ayırdığınızdan emin olun.
 • Olumlu olun ve başınızı dik tutun.
 • Bu çalışma ipuçlarını izleyerek online eğitiminizi eğlenceli ve keyifli bir deneyim haline getirebileceksiniz.

Yazar: Şafak Gezer

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Derin Çiçek
17 Ağustos 2018
5.0

Tüm bu maddeleri uygulayacağım :)