Online Eğitimin Küreselleşmesi

Uzaktan eğitim bir küreselleşme aracıdır diyebilmemiz için eğitimin farklı ülkelerdeki eğitmenlerden ya da araştırma görevlilerinden alınması gerekir.

Yurtdışındaki bir Türk eğitmenin zonguldaktaki bir öğrenciye ders anlatması küresel bir nitelik taşımaz. Küreselleşme dediğimiz kavram ticaretin ve tüketimin uluslararası etkileşimiyle ortaya çıktı. Bunda elbetteki en büyük etken internet teknolojisinin insanların sosyal yaşamının bir parçası olmasıyla meydana geldi.

Eskiden insanlar birbirleriyle turizm yada ticaret ilişkilerinde tanışıyorlar ve etkileşim sağlıyorlardı.

Ama artık ülkelerin iç işlerinden tutun sosyal dokuyu ve vicdanları zedeleyen herhangi bir durumda küresel yaşam birbiriyle etkileşime geçiyor. Böyle bir dünyada eğitimin küreselleşmesi demek sınırları zorlayan bir durum değildir. Açköğretim fakültesi mezunu bir öğrencinin harvarddaki bir profesörden ders alması düşünülebilir mi ? Sadece açıköğretim fakültesiyle ilgili bir durum değil bu.

Diğer üniversite mezunları da Harvard ya da Oxford da bir öğretim üyesinden ders alması çok zor bir koşuldur. İşte küreselleşen dünya dediğimiz şey bunu bize sağlayamıyorsa buna küreseleşen dünya yerine küreselleşen ticaret demeliyiz

Eklenme Tarihi: 06 Eylül 2014
  • harvard sertifika ,
  • küresel eğitim ,
  • online eğitim ,
  • sertifika
Blog Yazarı