Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitimin Kazandırdığı Beceriler

11 Kasım 2014, 1103 defa okundu.
Online Eğitimin Kazandırdığı Beceriler
Online Eğitimin Kazandırdığı Beceriler

Online eğitimin sağladığı yararlar ortadayken bizlere kazandırdığı yetenekler konusundan da mutlaka bahsetmek gerekir. Çünkü uzaktan eğitim aldığınız dersin yanında kişilere başka beceriler de kazandırmaktadır. Sözü edilen becerilerden ayrıntılarıyla bahsetmek gerekirse ilkinin insana farklı bir çalışma stratejisi kazandırmasıdır. Bu yeni çalışma stratejisini kazandırmasının nedeni ise aslında online eğitimin çok fazla çalışmayı gerektirmesinden kaynaklıdır. Özellikle alınan derslerin tekrarı için sürekli olarak ders çalışma gerekliliği başarı için yeni düzenlemelerin yapılmasına olanak tanımaktadır. Diğer yandan online eğitimin kazandırdığı becerilerden bir tanesi de bilgisayar kullanımını geliştirmesi ya da yaygınlaştırmasıdır. Az da olsa bilgisayar bilgisi gerektiren uzaktan eğitim programları bilgisayar konusunda hem bilgi bakımından hem de eğitimleri almak için gerekli olan sistem gereksinimleri bakımından katkıda bulunmaktadır. Son olarak, online eğitimin katkı sağladığı becerilerden bir tanesi de zamanı planlama ve sistemli bir çalışma programı yaratma becerisidir. Çünkü uzaktan eğitim sisteminde eğitim alan kişi derslerin zamanlarının ve çalışma programlarının planlanması ve hazırlanmasında bizzat görev almaktadır.

Online eğitim son dönemlerde oldukça sık konuşulmaktadır. Bunun sebebi ise akıllı telefonların ve internetin yaygınlaşması ile birlikte çok daha mümkün hale gelmesinden kaynaklanmaktadır. Online eğitim ile sürekli olarak geleneksel eğitim kıyaslanmaktadır. Her iki eğitim türünün de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Kişi ihtiyaç duyduğu eğitimi her iki yöntemi de inceleyerek seçebilir. Eğitimin herkes için önemli olan bir yanı da ekonomiklik boyutudur. Bir eğitim yöntemi her açıdan faydalı olabilir ancak ekonomik yönden ulaşılabilir değilse, tercih edilmesi de daha zor hale gelir. Peki online eğitim ekonomik yönden öğrenciyi destekleyen mi yoksa negatif etkileyen bir konumda mıdır? Bu konuyu birçok açıdan ele almak gerekir.

Online Eğitim Ekonomik Olarak Avantajlı Mıdır?

Eğitim öncelikle ne şekilde olursa olsun belli bir miktar para ve zaman harcanmasını gerekli kılmaktadır. Ancak önemli olan bu masrafların karşılanabilirlik boyutudur. Online eğitim öncelikle öğrencinin ödediği kitap ve yurt gibi iki önemli masraf kalemini ortadan kaldırmaktadır. Online eğitim sürecine öğrenci her yerden katılım sağlayabilir. Bu sebeple kalacak yer için ekstra para vermesine gerek kalmaz. Aynı zamanda online eğitim sürecinde öğretmen gerekli materyalleri yine internet üzerinden öğrenciler ile paylaşabilmektedir. Bu da kitap masrafını da ortadan kaldırmaktadır. Belirli kaynaklar öğrenciler ile birlikte alınabilir. Ancak bunlar bile e-kitap olarak tercih edileceğinden çok daha avantajlı olacaktır.

Öğrenciler için bir diğer ekonomi ölçütü ise zamandır. Online eğitim esnek olduğundan iş saatlerine göre çok daha kolay ayarlanabilir yapıdadır. Bu sebeple öğrenciler okurken aynı zamanda çalışmaya devam edebilirler. Online eğitim bu açıdan özellikle çalışmak zorunda olan öğrenciler için oldukça avantajlı yollardan bir tanesidir. Geleneksel eğitimde ne yazık ki saatler çok uzundur. Çoğu öğrenci okuldan çıkıktan sonra çalışmak için vakit bulamamaktadır. Üstelik online eğitim sürecinde olduğu gibi uzaktan erişim sağlayamadığından ekstra masrafları da yüklenmek durumundadır. Bu hem eğitim sürecini daha zor hale getiren hem de öğrencinin odak noktasını çalıştığı alandan uzaklaştıran bir durumdur.

Geleneksel eğitim ile birlikte çalışmayı zorlaştıran bir konu da devam zorunluluğudur. Dersi kaçırmak diye bir kavram olduğundan öğrenci çalışmak için rahat davranamaz. Ancak online eğitim sürecinde kaçırılan dersler tekrar dinlenebilir ve yoklama zorunluluğu da bulunmamaktadır. Bu sebeple öğrenci çok daha rahat bir şekilde çalıştığı yerde kendini işe konsantre edebilirken, eğitim sürecinde de tüm konsantrasyonunu derse odaklayabilmektedir. Online eğitim ekonomik yönden bu şekilde özetlenebilir.
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!