Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitimin Gücü

23 Haziran 2018, 711 defa okundu.
Online Eğitimin Gücü
Online Eğitimin Gücü

Online eğitim, günümüzde eğitimi insanların ayağına getiren teknolojinin eğitim tarafına sağladığı sayısız nimetlerden biridir.  Bilginin insanlara transferinin çok daha kolay ortamlarda gerçekleştiği bir yöntem olarak da nitelendirilebilir. Bu ortamı sağlayan güç, bilginin tamamen internet vasıtasıyla ulaştırılmasıdır.

Online olması sayesinde, yerinden kıpırdamadan bilgiye ulaşmanın oldukça kolay olduğu bu sistem için birçok avantaj sayabiliriz. Yerinden kıpırdamamak, belki de çağımızın en absürt ifadesiyle hareketin giderek azaldığı sanal ortamlarda yoğunlaşan bir trafiği ifade ediyor gibi gelebilir kulağa. Ancak burada kastedilen tamamen zamanın değerini ve gerçekliğini daha iyi anladığımız bu teknolojik çağın nimetlerinden maksimum yararlanmak.

Online Eğitim Hangi Avantajları Sunuyor?

Şimdi, gelin! Online eğitimin birkaç faydasını beraber analiz edelim.

Zaman

Çok yoğun çalışıyorsunuz, ev ve iş arasında gel-git trafiğinde boğulmuşsunuz. Ancak biliyorsunuz ki yerinde duran ve kendini tekrarlayan bir insanın bu trafikten çıkması oldukça güç. Bir farkınız olması lazım diğerlerinden. Bir adım daha önde olmalısınız. Peki nasıl?

Kendinizi yeni şeyler öğrenmek ve dünü bugünden farklı kılmak adına eğitime yöneliyorsunuz. Ancak zaman en büyük dezavantajımız. İşte bu durumda online eğitim kapınızda. Sadece açmanıza bakıyor!

Klasik eğitimlerde olduğu gibi zamanında eğitim mekanına varmak için saatler öncesinden evden, iş yerinden çıkmak zorunda kalınmadığı bu sistem bu yararı ile oldukça da popüler. Yolda geçireceğiniz zamanı arkadaşlarınızla içeceğiniz bir fincan kahve olarak değerlendirdiğinizi düşünsenize!

Mekan

Star Wars filminde olduğu gibi ışınlanma olsaydı ya da bizden bir ikinci kişi, bu iş daha kolay olmaz mıydı?

Ancak teknoloji, bu anlamda bize nimetini “ışınlanmana gerek yok, oturduğun yerden öğren!” diyerek daha da cömert bir şekilde sunuyor. İnternetin olduğu her yerde istediğimiz eğitme ulaşmak işte bu kadar kolay. Kıtalar arası yolculuk gerektiren eğitimlere bile artık online bağlanarak erişmek bilgiye ulaşmanın günümüzde mekan zorunluluğu olmadığını göstermiş oluyor.

Rahat Ortam

Klasik bir eğitimle online eğitimi birbirinden ayıran belki de en önemli farklardan biri de online eğitimin sunduğu rahat bir ortam. Bu ortam tamamen eğitime bağlanan kişinin kendisini en rahat hissedeceği yeri seçme özgürlüğü sunması. İsterseniz evinizde pijamalarınızla, isterseniz bir kafede kahvenizi yudumlarken, isterseniz de seyahat halinde iken eğitimin size katacağı tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Evet, rahatlıkla… Bu çok güzel değil mi? Şık kıyafetler giyme zorunluluğu olmadığı, sizi kısıtlayan dar masaların bulunmadığı, havalandırma sorunu yaşama ihtimalinizin olmadığı ve en önemlisi sizin seçtiğiniz bir mekanda bu eğitimi almak kadar büyük bir gücü sunuyor online eğitim.

Zamanlama

Online eğitim ile eğitimi istediğiniz zaman tekrar dinleme, durdurma ve ara verme gibi birçok farklı şekilde alabilme imkanınız bulunmakta. Bunu gelin şöyle örneklendirelim! Evinize 1 saat uzaklıkta bulunan bir eğitim yerindesiniz ve eğitim esnasında telefonunuz ısrarla çalmakta. Bakıp bakmama konusunda tereddüt yaşarken eğitime de konsantre olamıyorsunuz ve nihayetinde açmak durumunda kalıyorsunuz. Öğreniyorsunuz ki çocuğunuz anahtarını evde unutmuş, eve giremiyor. Haliyle eğitimi yarıda bırakma durumu ile karşı karşıyasınız. İşte online eğitim sizi böyle bir durum ile karşı karşıya bırakmıyor. Yine evinizin dışında farklı bir mekanda eğitimi online olarak alıyor olsanız da size eğitimi durdurma ve/veya sonradan tekrar izleme olanağı sunmakta.

Farklı Coğrafyalar

Online eğitim sayesinde sadece kendi sınırlarımız içinde kalmayıp farklı coğrafyalarda da bilgiye ulaşabilme imkanı bulmaktayız. Sınırları mekânsal olarak aşmaya gerek kalmadan bugün Amerika’dan tutun da Güney Kore’ye kadar birçok farklı coğrafyadan da online yollarla eğitim almak mümkün.

Eğitimin ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz günümüzde, online eğitimin sunduğu avantajlar ona bu gücü hakkıyla kazandırmaktadır. Eğitimin hem kolay hem de bir o kadar zor alındığı yaşam şartlarını düşünürsek insanların kendilerini geliştirebilmek için farklı yolları aradığını söylemek çok da abes olmaz. İyi bir eğitim almak için bugün günümüzde yüklü miktarlarda para harcanması gerektiği bilinmektedir. İyi okullar, yurt dışı eğitim programları, master eğitimleri derken tüm bu gelişim sürecine iyi bir yatırım yapılması gerçeği inkar edilemez durumda. Ancak online eğitimler, bugün teknolojinin önce kendini geliştirmesi ile şimdi sıra bize kendimizi geliştirme imkanı sunmakta. Nispeten daha ucuz ya da ücretsiz eğitim olanaklarının bulunabileceği online platformlar, kendimizi çağın gerisinde bırakmamıza bir nevi izin vermeyen gelişim araçları olarak karşımıza çıkıyor.

Gelin sizinle Salman Khan’ın hikayesine bir göz atalım!

Salman Khan, Harvard ve MİT Üniversitelerinden mezun olmuş Hintli ve Bangladeş’li bir ailenin çocuğu. Bir gün kuzenine verdiği matematik dersinin onun hayatında bir dönüm noktası olacağını düşünmemişti eminim. Bu dersleri verirken çok zevk aldığını hissedip Youtube’a yükleyerek birçok kişinin ücretsiz faydalanmasını sağlamış ve 4.800 video hazırlayarak tamamen eğitim işine odaklanmış.

Bugün Khan Akademi’nin kurucusu olan Salman Khan, Başkan Obama tarafından da eğitimdeki girişimciliği nedeniyle “Girişimcilik Elçisi” seçilmiştir.  Mottosu, “Herkese, her yerde dünya standartlarında ücretsiz eğitim”.

Bugün, online eğitimin bu kadar faydasını görüp, yaşanan bu denli güzel örneklere şahit olabiliyorsak kendimizi geliştirmek ve yerinde saymamak için bizim de bir mottomuz olmalı.

Peki sizinki ne?

Yazar: Arife Gürsoy

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Adnan Çakır
17 Ağustos 2018
5.0

Analizinize katılıdığım yerler oldu. Elinize sağlık