Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitimin Geleceği

18 Kasım 2017, 1686 defa okundu.
Online Eğitimin Geleceği
Online Eğitimin Geleceği

Geçmişte online eğitim şimdiki gibi değildi ve mektupla öğrenme vardı. Daha sonra video öğrenme ortaya çıktı ve birçok kişi video yapımı öğrenmek için eğitim aldı. Video yapımcılık popüler birşey haline gelmişti. Ama bu eğitime yansımadı. Yani video yapımcılık üzerinden online eğitim videoları hazırlamadılar. Bunun yerine endüstrinin göz bebeği, daha fazla para getiren film sektörüne yöneldiler. Bu şimdiye dek bu şekildeydi. Birileri çıkıp ben online eğitimi bu ülkeye getireceğim diyemedi çünkü endüstri o zamanlar analogdu. Günümüzde dijitale dönüşmesiyle birlikte artık birçok şeyi yapabiliyoruz. Düşünsenize internetten canlı yayın yapabiliyorsunuz. Evet bu şimdi size basit geliyor olabilir. Ama bunu 15 yıl önce söyleseydim "Nasıl yani! Televizyon gibi yayın mı yapabileceğiz" derdiniz. Evet eskiden teknoloji çok pahalıydı.

Bugün eğitim sektörüne baktığımızda birçok şey görüyorum. Sektör çok hızlı değişiyor ve ayakta kalmak zor. Eğitim sektöründe faaliyet gösterip ayakta kalmaya çalışıyorsanız işiniz zor.

Bu makalede gelişmekte olan bazı teknolojilere ve eğitim sektörünü nasıl etkilediğine bakacağız ve daha sonra sizi gerçekten nasıl etkilediğini göreceğiz.

Online Eğitim Kolaylaştı

Bundan dört beş yıl önce, online eğitim kursları oluşturmak pahalıydı. Adobe Captivate gibi programla yapılmaya başlamadan önce çok özel programlar gerekiyordu. Daha sonra Articulate Studio ve PowerPoint gibi araçlar ortaya çıktı ve eğitim oluşturmak kolaylaştı. Bir online eğitim oluşturmak için bu tür araçlar yeter. Bu araçlar herkesi online eğitim dünyasına sokar ve kursları kitlelere ulaştırmasını sağlar.

Geçmişte backend-frontend derken bir web sitesi inşa etmek çok zordu. Şimdi bir wordpress ile web sitesi kurabiliyorsunuz. Hatta wordpress'den daha basit wix isimli siteler var. burada online eğitim verilebilen modüller inşa edebiliyorsunuz. Bunu yapabilmek için bilgisayar yada yazılım mühendisi olmanıza gerek yok. Biraz bilgiyle bunların üstesinden gelebiliyorsunuz.

Sanal Gerçeklik (VR)

Sanal gerçeklik gelişmekte olan bir teknolojidir. Doğru yapıldığında gerçekten büyüleyici deneyimler yaratabilir. Birkaç demo izledim ve gelecek 10 yıl içerisinde çok güzel eğitim içerikleri oluşturulacak.
Ayrıca gördüğüm sanal gerçeklik demolarının çoğu, tıklanabilir noktalara sahip basit 360 ° videolarıydı. Bunların gelişmesine daha vaktimiz var. Henüz bu teknolojiyi eğitimde kullanamıyoruz. Oyun teknolojisinde aktif olarak kullanılmaya başlansa da eğitim için henüz çok erken.
Mesela sanal gerçekliği bir dişçinin bürosunu görüntülemek için kullanabilirsiniz. Büroyu gezebilirsiniz, etrafta dolaşabilirsiniz ama sanal gerçeklik tam anlamıyla bu değil.

Sanal gerçeklik şu anda işi oyunlaştırıyor. Yeni teknolojinin şaşkınlığıyla keyfini sürüyoruz ama işletmelerde maliyeti azaltmadığı sürece teknolojinin varlığını sürdürebilmesi mümkün değil. Üretimde ya da hizmette maliyetleri düşürebilecek ne yapabilir sorusuna cevap verdiğinde gelecekte bu teknolojiyi etkin şekilde görürüz. Belkide online eğitim programlarında aktif olarak kullanırız.

Artırılmış Gerçeklik (AR)

Artırılmış gerçeklik (AR) ile maliyetleri azaltabilirsiniz. Özellikle hizmet sektöründe kullanılabilir. Sanal bir dünya yaratmaya çalışmak yerine gerçek dünyayı ek içerik ve deneyimlerle artırıyoruz. IKEA ve diğer siteler, nasıl uyum sağlayacağını görmek için gerçek odalara mobilya koymamıza izin veriyor. Telefonlarımızı, çevremizde neler olduğunu öğrenmek ve neler olabileceğini görmek için kullanabiliriz. Ve yeni şeyleri öğrenebiliriz. Ama bu öğrenmenin diğer öğrenmeden farkı şu: tam zamanında ve doğru yerde. Arttırılmış gerçeklikle oynamak istiyorsanız, HP Reveal'a göz atın ve bazı teknoloji liderlerinin neler yaptığını öğrenin.

  • Microsoft,
  • Apple
  • Google
  • Facebook

Yapay Zeka

Sanal ve artırılmış gerçeklikler, eğitim sektörüne birşeyler katabilir. Ama online eğitim sürecini gerçekten değiştirecek teknolojiler yapay zeka (AI) ve büyük veridir. Dijital pazarlama zaten kim olduğunuzu, nerede olduğunuzu ve sizi ilgilendiren şeyleri biliyorlar. Ve bunu her türlü bilgiyi göndermek için kullanıyorlar. Aslında size istediğiniz içeriği sunmayı öğreniyorlar. Telefonunuz zaten mesajlarınızı ve e-postalarınızı inceliyor ve uygun yanıtlar üretebiliyor. Chatbotlar sizinle etkileşime geçmek ve doğru içeriği sunmak için tasarlanmıştır. Google Asistant sizin için arama yapabiliyor. Yüzlerce makale ve yüzlerce haberi hazırlayabiliyor.

Online eğitimi halen mevcut kılan şey uyum sağlamasıdır. Zaten mevcut durumda var olan bir içeriği alıp online eğitimin içine koyuyoruz. Bunu insanlar yapıyor. Çeşitli programları kullanarak içerikleri oluşturuyorlar. Ama bu yakında otomatik olacak. Organizasyonlar, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için içeriği bir araya getirebilecek. İhtiyacınız olduğunda ihtiyacınız olan şeyi bulmak için sohbet botları ve diğer araçlar oluşturabilirler. Bu yeni teknoloji, makaleleri, belgeleri ve muhtemelen videoları oluşturacaktır. Bu dünyada öğretim tasarımcılarına çok fazla ihtiyaç kalmayacak. Gelişmekte olan bu teknolojileri görmek ve tahmin etmek heyecan verici olsa da, biraz stres yaratıyor. Online eğitim vermeye devam edebilir miyiz? Yoksa işimiz bitecek mi?

Sizi bu düşünce ile bırakacağım.

Sekiz yıl önce Adobe Captivate kullanarak özel sunumlar oluşturduğumda, bir gün insanların bunun ne kadar kolay olduğunu bileceğini ve işten çıkartılacağımı düşündüm. Bugün pek bir şey değişmedi. Elbette, çok fazla güzel teknolojimiz var. Ancak sunumlar ve dersler çoğunlukla aynı kalitede (iyi ya da kötü). Bu sebeple gelişen teknolojiye sahip bir sektörün içinde olduğunuzu bilin. Ama birgün işten çıkartılacağınızı unutmayın.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!