Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitimin Bireylere Sağladığı Başlıca Yararlar

08 Temmuz 2018, 1027 defa okundu.
Online Eğitimin Bireylere Sağladığı Başlıca Yararlar
Online Eğitimin Bireylere Sağladığı Başlıca Yararlar

Online eğitim, bireylerin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması ve yetkinliklerinin artırılmasında başvurulan önemli araçlardan biridir. Online (çevrimiçi) eğitim faaliyetini, uzaktan erişim sağlanarak yer ve zaman kısıtlarından bağımsız olarak yürütülebilen eğitim aktivitesi şeklinde tanımlayabiliriz. Eğitime internet erişimi olan herhangi bir noktadan kişisel bilgisayarınız, tabletiniz veya cep telefonunuz aracılığıyla bağlanarak katılabilirsiniz. Teknolojik gelişmelerin etkisiyle online eğitim uygulamaları günümüzde oldukça yaygın hale gelmiştir. Üniversiteler online eğitime dayalı lisans ve lisansüstü programlar düzenlemektedirler. Ülkemizde de online temele dayalı yüksek lisans programlarının sayısının her geçen gün arttığı görülmektedir.  

Online eğitim uygulamaları bireylere ve kurumlara önemli avantajlar sunmaktadır. Peki, günümüzde oldukça popüler hale gelen online eğitim programları bireylere başlıca ne gibi faydalar sağlamaktadır? Yazıda bu soruya cevap bulmaya çalışacağız.

Online Eğitim Faydaları

Online eğitim ekonomiktir

Online eğitimin bireylere sunduğu çok sayıda fayda bulunmaktadır. Bu faydalardan birisi eğitim faaliyetinin oldukça ekonomik olmasıdır. Geleneksel (örgün) eğitimde, katılımcının önceden belirlenen saatte eğitimimin düzenleneceği yerde bulunması ve ilgili eğitsel faaliyete katılması gerekir. Bireyin bunun için zaman ayırması ve bazı harcamalarda bulunması zorunludur. Online eğitimde böyle bir zorunluluk söz konusu değildir. Online eğitimlere ücretsiz veya örgün eğitimlere göre daha az bir ücretle katılabilirsiniz. Zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. İnternet erişimi olan herhangi bir yerden eğitime rahatlıkla katılabilirsiniz. Ayrıca, online eğitimlerde örgün eğitimin beraberinde getirdiği ulaşım, beslenme ve konaklama gibi zorunlu harcamalardan da tasarruf sağlamış olursunuz.

Esneklik sağlar

Online eğitim zaman planlaması noktasında size esneklik imkânı sunar. Online eğitim programları kendini geliştirmek isteyen, ancak çalışmak zorunda olan kişiler için önemli bir fırsat sunmaktadır. İş ve özel yaşamınızı daha dengeli götürerek eğitime de zaman ayırabilirsiniz. Siz istediğiniz gibi planlama yaparak eğitime katılma zamanını kendiniz belirleyebilirsiniz. Online eğitim uygulamasında, 7 gün 24 saat dilediğiniz yerde ve istediğiniz saatte eğitime katılabilirsiniz. Eğitimin içeriğini daha iyi kavrayabilmek için istediğiniz kadar tekrar yapabilirsiniz.

Online Eğitim Faydaları

Yaşam boyu öğrenme imkânı sağlar

Çok spesifik (özel) eğitimler dışında eğitime katılmak için bir kriter aranmamaktadır. Sizin genç ya da yaşlı olmanız, engelli veya hükümlü olmanız eğitime erişim noktasında bir engel oluşturmaz. Her yaşta ilginizi çeken ve dilediğiniz eğitime katılabilirsiniz. Online eğitim size yaşam boyu öğrenme olanağı sunar.

Kariyerinizi zenginleştirme fırsatı sunar

Online eğitim ile kariyerinizi geliştirebilir ve yeni iş imkânları yakalayabilirsiniz. Kariyerinizde ilerlemek ve daha üst yönetim kademelerine ulaşabilmek için bilgi birikiminizi ve deneyiminizi artırmanız gerekir. Mesleğinizle ilgili katılacağınız eğitimler ve alacağınız sertifikalar bu konuda size avantaj sağlayacaktır. Böylece, meslektaşlarınızdan bir adım daha önde olabilirsiniz. Online eğitimler ve sınavlarla uluslararası geçerlilik taşıyan sertifikalara sahip olabilirsiniz.

Online Eğitim Kariyer

Paylaşım ve deneyimlerden yararlanırsınız

Eğitimlere her yaş grubundan farklı alanlarda bilgi birikimi ve deneyimi olan bireyler katılabilir. İnteraktif ortamda gerçekleştirilen eğitimlerde eğitmene ve katılımcılara merak ettiğiniz soruları yöneltebilirsiniz. Eğitim kapsamında karşılıklı bilgi paylaşımı gerçekleşir. Siz de görüşlerinizi aktararak katılımcıların paylaşım ve deneyimlerinden yararlanabilirsiniz.

Güncellenmiş bilgilere erişebilirsiniz

Online eğitim içerikleri internet aracılığıyla paylaşıldığı için bilgi güncellemesi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Örgün eğitimde olduğu gibi bilgilerin “eskimesi”, güncelliğini yitirmesi söz konusu değildir. Bu nedenle online eğitimde her zaman eğitim içeriği ile ilgili güncellenmiş bilgilere erişebilirsiniz.     

Bu yazıda online eğitimin bireylere sunduğu başlıca faydalar üzerinde durduk. Ekonomiklik, esneklik, yaşam boyu öğrenme, kariyer gelişimine katkı, katılımcıların deneyimlerinden yararlanma ve güncel bilgilere erişmek online eğitimin bireylere sunduğu yararlardan bazılarıdır. Bu konuda üniversite öğrencileri arasında bir araştırma yapan Akgün ve arkadaşlarına (2013) göre de, online eğitimin yararları arasında fiziksel uzaklığın ortadan kaldırılması, örgün eğitime katılamayanlar için bir alternatif oluşturması, kitle eğitimi kolaylaştırması, yaşam boyu öğrenme fırsatı, bilgiye ilk kaynaktan ulaşabilme ve küresel standartlarda eğitim imkânı yer almaktadır.    

İnsan için eğitim ve öğrenme yaşam boyu devam bir yolculuktur. Teknolojik yenilik ve gelişmelerin etkisiyle günümüzde eğitim kanallarına erişim oldukça kolaylaşmıştır. Eğitim kanallarından biri olan online eğitim bu konuda öne çıkmaktadır. Siz de ilgi alanınıza uygun bir eğitim seçerek online eğitime katılabilir ve sağlayacağı faydaları bizzat deneyimleyebilirsiniz.

Yazar: Dr. Ertuğrul KÖSE

Risk, Süreç ve Kalite Yönetimi Müdürü

Gübretaş

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Edanur Aldırmaz
17 Ağustos 2018
5.0

Ekonomik eğitim olması bize avantaj sağlamaktadır. Bilgili bireyler olmamızı katkı sağlıyor.