Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitimin Bilinmeyen Faydaları

18 Haziran 2018, 6367 defa okundu.
Online Eğitimin Bilinmeyen Faydaları
Online Eğitimin Bilinmeyen Faydaları

İnternet sayesinde zamandan ve mekandan bağımsız olarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Günümüzde internete erişmek kadar kolay ne olabilir? İnternete erişimimiz ne kadar kolaysa işte online eğitime erişmekte o kadar kolaydır. Online eğitim zaman ve mekan sınırları aşılarak öğrenme ve öğretme işleminin gerçekleştirildiği bir eğitim sistemidir. Öğrenci kimliğine sahip olur ve imkanlarından faydalanırsınız, Eğitimlerinizi bilgisayarınız olduğu sürece internet yardımıyla alabildiğiniz gibi, çoğu ders içeriklerine ve konu anlatımlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, geleneksel eğitim sistemi ile ilgili birkaç sorun var.

Her şeyden önce prestijli bir okula gitmek için kurslara etüt merkezlerine milyarlar ödemeniz gerekiyor. Tüm bu masraflar, dolu sınıflar ve yollarda geçen zamanlar ile tam olarak ne istediğinizi öğrenme şansını elde edemezsiniz. Çevrimiçi öğrenme çağdaş eğitimde en büyük devrimdir. Bunun sebebi ise sistemde büyük bir değişiklik yaptı ve bir şeyler öğrenmek isteyen herkes için büyük fırsatlar yarattı. Bununla birlikte, çevrimiçi eğitim hala basmakalıplarla ilgilidir. İnsanlar genellikle online eğitimin üniversite kazanmak için yeterli olmadığını, düşünüyorlar. Bu iddialar, birçok insanı çevrimiçi kurslar almaktan vazgeçiriyor, bu nedenle çok miktarda para, sinir ve hayatlarının yıllarını tüketen geleneksel eğitim sisteminde sıkışıp kalıyorlar.

Online eğitimde dersler eğitim kurumunun ya da eğitim programının benimsediği modele göre 3 farklı yöntem ile işlenebilir.

 • Eş zamanlı dersler genellikle sanal sınıf ortamlarında öğreten ve öğrenen grubunun aynı anda bulunduğu ve öğretim faaliyetini gerçekleştirdiği modeldir.
 • Eş zamansız (ayrı zamanlı) modelde ders kitapları, video ve ses dosyaları gibi çeşitli öğretim materyalleri öğrenenlere sunulmuş olur. Öğrenen istediği zaman, kendi hızda öğrenme faaliyetini bireysel olarak gerçekleştirir.
 • Karma model de eş zamanlı ve ayrı zamanlı modellerin aynı eğitim programı içerisinde uygulandığı modeldir.

Online eğitim ile bir kolaylık şüphesiz eğitilenlerde klasik yöntemler ile çok zor geliştirilebilen araştırma ruhunu beslemektedir.

Online eğitimin özellikleri neler?

Öğrenci odaklı

Online eğitim, öğrencinin kendi belirlediği öğrenme hızında ilerlemesine olanak sunar. Öğrenci istediği zaman ve istediği hızda eğitim alma ayrıcalığına sahiptir.

"Tamamen duygusal" destekli

Örgün eğitimde yurt veya ev bulmak, ders saatleri arasında ne yiyeceğinizi ve o yiyeceğin fiyatını, konaklanan yerden okula ne kadar ücretle gidildiğini düşünmeyen öğrenci sizce olmuş mudur? Kalacak yer, yenilecek yemek ve ulaşım masrafı düşünmeden online eğitim alabilirsiniz.

Zaman ve mekan sınırsızlığı

Evden veya yurttan okula gidiş süresi uzadıkça öğrencilerde "kaçarak uzaklaşma" sendromu görülmektedir. Bu sendrom öğrencinin hedeflediği istikametten tam tersi yöne gitmesini sağlar. Ancak online eğitimde, öğrenciler eğitim almak için öğretmenin yanına gitmeden ve istedikleri saatte derslerini alabilir. Kısacası öğrenci "kaçarak uzaklaşma " sendromuna yakalanmaz. Hatta eğitim onun olduğu yere gelir. Online eğitimde öğrenci ve eğitimcinin fiziksel olarak aynı ortamda bulunma zorunluluğu yoktur. Özellikle tam zamanlı ya da part-time çalışanların, bir üniversite eğitimini geleneksel eğitim şartlarında alabilecek zamanı olmayanların ve çalışırken kariyer anlamında kendini geliştirmek adına yurtdışında bir üniversiteden master eğitimine kaydolanların tercih ettiği uzaktan eğitimin avantajları içerisinde en önemli etkenlerden biri zaman kavramıdır.

Yediden yetmişe eğitim imkanı

İster 20 yaşında bir üniversite öğrencisi ol, istersen de 90 yaşında öğrenciliğe ve öğrenmeye iştahı olan birisi... Merak etmeyin online eğitim almak için yaş sınırı bulunmamaktadır.

Online eğitimin faydalı yönleri neler?

Utangaçsanız ya da dil problemi yaşıyorsanız da online eğitim geleneksel eğitime göre çok daha iyi bir alternatiftir. Fiziksel engelli öğrencilere engellerini unutturarak eğitim alabilme olanağı sunar.

Eğitimde fırsat eşitliği sağlar. Zengin veya fakir, köyde veya şehirde yaşayan, ilkokul veya lise mezunu, kırmızı seven veya mavi seven... Bu liste uzayıp gider. Ama siz benim ne demek istediğimi zaten anladınız.
Kendi çalışma zamanını kendin ayarlama fırsatını da vermekle beraber online eğitimin bir çok avantajı vardır. Kariyer değişikliği, ek eğitim ya da sadece yeni bir şey öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Fakat günümüzün yoğun koşullarında düzenli bir programı takip ederek bunu yapmaya zaman bulmak neredeyse imkansız, ancak online eğitim bunu yapmak isteyen insanlar için bulunmaz bir fırsat.

 • Geniş öğrenen kitlelere ulaşım sağlar ve herkesin eğitim alabilmesine olanak sunar.
 • Yaşam boyu öğrenmeyi destekler.
 • Zaman ve mekandan bağımsız olduğu için bölgesel ve coğrafi engelleri ortadan kaldırır.
 • Çalışıyor olmak, evlilik, çocuk sahibi olmak ya da diğer nedenler uzaktan eğitime engel değildir.
 • Her bir öğrenenin kendi hızında öğrenmesine imkan sağlar.
 • Hizmet içi eğitimler için kullanılabilen ekonomik bir alternatiftir.
 • Zengin, gelişmiş ve etkileşimli araçlarla ders işleme imkanı sunar.
 • Öğretim ortamı ve ders materyallerine sınırsız erişim sağlar.
 • Ekonomik ve tekrar kullanılabilir ders materyalleri ile ortak ders içeriği sunar.
 • Çok çeşitli iletişim teknolojilerini eğitim hizmetine sunabilen bir sistemdir.
 • Geleneksel eğitimde ortaya çıkan ulaşım, barınma, beslenme gibi harcamaları ortadan kaldırır.
 • Öğretim elemanlarıyla etkileşimli ve dinamik bir öğrenme süreci yaşatır

Yazar: Berrak Nazlı

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Merve Ceylan
17 Ağustos 2018
5.0

Bizlere rahatlık sağlıyor. Baskılı eğitimden uzaklaşıyoruz.