Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitimin 6 Faydası

05 Temmuz 2018, 2890 defa okundu.
Online Eğitimin 6 Faydası
Online Eğitimin 6 Faydası

Günümüzde baş döndürücü bir hızda gelişen bilgisayar teknolojileri, internet kullanımının artmasıyla yıllar önce hayal bile edemeyeceğimiz nimetleri sundu önümüze. Peki bu kolaylıklar neler? Ülkenin bir ucunda olan bir olaydan anında haberdar olma, istediğimiz her an sevdiklerimizle görüntülü konuşabilme gibi. Online eğitim de bu nimetlerden sadece bir tanesi. Online eğitim adından da anlaşılacağı üzere bulunulan zaman ve mekândan bağımsız olarak yürütülen bir uzaktan eğitim faaliyetidir. Bilgisayar, ses kaydı, grafikler, kitap, dergi, CD gibi materyallerin kullanıldığı bu süreçte öğrenci ve öğretmen aynı ortamda bulunmak zorunda değildir.

Online eğitimin faydaları neler?

Geçmişi çok uzun yıllara dayanmasına rağmen nispeten Türkiye’de yenidir diyebiliriz. Elbette sayılamayacak kadar çok faydası var. İşte bunlardan en dikkat çekenleri:

Ekonomiktir

Online Eğitim Ekonomiktir

Yarın önemli bir sınavınızın olduğunu hayal edin. Hocanın gece sizi arayıp sabah okula erken gelmek zorunda olmadığınızı, hatta “Sen zahmet etme, ben gelip evinde sınav yaparım” dediğini düşünün. Şaka gibi değil mi? Geleneksel eğitim sisteminde tabii ki absürt bir durum. Ancak online eğitimin doğasında var bu. Yol masrafı yok, çektirmek zorunda olduğun fotokopiler, almak zorunda olduğun tuğla kalınlığında kitaplar yok. Yemek ve konaklama gibi eklene eklene külfete dönüşen giderler yok. Sınav dönemi fotokopicinin ne kadar para kazandığın da artık aklınızı meşgul etmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Öğrenci merkezlidir

Üniversite yıllarında part-time iş aramıştır birçok öğrenci. O zamanları gözünüzün önüne getirin. Veya gününüzü dersten önce ve dersten sonra diye böldüğünüz günleri… Zaman hep eksik kalırdı değil mi? “Keşke bir gün 30 saat falan olsa, o zaman belki bir şeylere koşabilirim” diye düşünmüştür hemen herkes. Oysa dersi kendi belirlediğiniz zamanlarda alsanız, sınavları kendi belirlediğiniz saatlerde olsanız çok daha iyi olmaz mıydı? Online eğitimde bu mümkün işte… Online eğitimde dersi günün istediğin saatine alabiliyorsun. Merkeze dersi değil, kendini koyuyorsun. O kadar esnek ki öğretmenin İstanbul’dan anlattığı dersi Hatay’dan takip edebiliyorsun. Gündüz işine gidip gece dersin başına geçebiliyorsun. İnternetin olduğu her ortamda ders çalışabiliyorsun veya önceden indirdiğin notlar olabilir bu. İster master ister doktora programlarına devam ediyor ol; isterse uzaktan üniversite okuyor ol bu durum geçerli. Kimse sana ya işin ya okulun şeklinde bir seçim yaptıramaz.

Online Eğitim Öğrenci Merkezlidir

Engelsizdir

Fiziksel bir engeliniz var ve üniversitedesiniz. Tekerlekli sandalyeyle, engellilere pek de hitap etmeyen kampüslerde dolaşmak zorundasınızdır. Veya konuşmayla ilgili bir probleminiz vardır ve bu sebepten ilkokul ve lise yıllarında çok çekmişsinizdir. Online eğitimin bu noktada size geleneksel eğitimden çok daha iyi bir alternatif olacağını söyleyebiliriz. Oturduğu yerden araştırma yaparak okuyarak çalışarak üniversite bitirebilir hatta yüksek lisans bile yapabilirsiniz.

Online Eğitim Engelsizdir

Yaşam boyu öğrenmeyi destekler

Zamanında okula gitmeyi çok isteyip de gidemeyen büyüklerinizi, akrabalarınızı hatırlayın. Veya okuldan bir sebepten ayrılıp yıllar sonra yaşı büyüdüğü için gidemeyen tanıdıklarınızı… Online eğitimde yaş sınırlaması yoktur. Her yaştan insanın gönül rahatlığıyla kendini geliştirebildiği bir öğrenme ortamıdır. Başka bir deyişle isteyen herkese kapısı açıktır. Bu belki de online eğitimin en büyük nimetlerinden biridir.

Yaşam Boyu Öğrenme

Teknolojik yönden avantajlıdır

Birçoğumuzun ders çalışmaktan nefret ettiği, fotokopilere bakarken harflerin birbirine girdiğini gördüğü olmuştur. Biraz daha renkli biraz daha resimli olsa çok daha iyi olmaz mıydı? Belki ders çalışmak işkenceye dönüşmez ve sene sonunda not ortalamalarımız daha yüksek olurdu. İşte online eğitim tam da bunu sağlıyor. Çok daha zengin görsel ve işitsel tasarımlar sayesinde öğretim, geleneksel öğretimdekinden daha çekici hale gelebiliyor. Bilindiği üzere insanlar okuduğunun %10’unu, işittiğinin %20’sini, gördüğünün %30’unu, görüp duyduklarının %50’sini, görüp duyup ve söylediklerinin %80’ini hatırlamaktadır. Öte yandan geleneksel eğitimde zorunluluk olan aynı ortamda aynı saatte ders yapma gibi durumlar online eğitimde olmadığından öğrenciler online eğitim aldıkları kurumların online platformlarından birbiriyle iletişime geçebilmekte, dünyanın farklı yerlerinden kendileri gibi eğitim alan öğrencilerle kaynaşarak sosyal bir ağ kurabilmektedirler. Öğrenciler dersi canlı olarak izleyebiliyor bazı durumlarda öğreticiye anlık sorular da sorabiliyor. Ayrıca dersi canlı alamadığı durumlarda ders notlarını, videoları ve çeşitli görsel içerikleri cep telefonuna veya bilgisayarına indirerek sonradan çalışabiliyor. Online eğitimde öğrencinin tüm bunları yapabilmesine olanak sağlanarak akılda kalıcılığın da arttırıldığı söylenebilir.

Online Eğitim Teknolojisi

Farklı sahalarda kendinizi geliştirmenize olanak sağlar

Hangimiz lisedeyken hayalini kurduğu meslekleri yapabiliyor? Çoğumuz kendimizi aklımızın ucundan dahi geçmeyen meslekleri yaparken bulmadık mı? Kimi hayatın onu sürükleyip bıraktığı yerde kalmayı tercih ederken kimi de hayallerinin peşinden koşmayı bırakmıyor. Bu durumda hiç şüphesiz en çok tercih edilen yol da online eğitim. Günümüzde işverenler artık diplomanın yanında yabancı dil seviyesi ve çeşitli mesleki yeterlilik sertifikalarının olup olmamasına da bakıyor. Bir alanda kendini geliştirip uzmanlaşmak için sertifika programlarına katılmak önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Uzaktan eğitimle verilen sertifika programları bu konuda gözle görülür bir kolaylık sağlıyor. Böylece gelişen teknoloji ve iş sahalarına göre kendinizi geliştirebilir, kariyer basamaklarını hızla tırmanırken rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz. Online eğitim sadece kariyer amaçlı değil tabii ki… Sırf merak ettiğiniz için bile “Bir de şunu deneyeyim, hep merak etmiştim.” diyerek bir alanda eğitim alabilirsiniz. Yeni şeyler öğrenebilir dünyaya daha farklı açılardan bakabilirsiniz. Tüm bunlar tabii ki sizin çalışma azminize ve aldığınız eğitimleri doğru yerlerde kullanabilmenize bağlı.

Online Eğitim Kişisel Gelişim

Yazar: Neslihan MUCULU

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Cemal Bektaş
17 Ağustos 2018
5.0

Engelsizdir. Bu kısma katılıyorum.