Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitimde Canlı Dersler Neden Önemli?

24 Ocak 2019, 3695 defa okundu.
Online Eğitimde Canlı Dersler Neden Önemli?
online eğitim, canlı eğitim, uzaktan eğitim, canlı ders, online ders, iienstitü, enstitü blog, istanbul işletme enstitüsü

Bir online eğitim programına kayıt olduğunuzda birçok kurumun sadece video ile eğitim yaptığını görürsünüz. Ekranda bir video yer alır ve sadece o videoyu izleyerek öğrenmek zorunda kalırsınız. Ders notu, deneme sınavı ve diğer eğitim etkinlikleri yer almaz. Bu günümüzde insanların alışık olmadığı bir şey ve verimlilik konusunda soru işaretleri bırakıyor. Ama bunun yerine canlı akış yani eğitmenle öğrencinin anlık olarak bir derste bulunması öğrencilerin öğrenme sürecini daha çok hızlandırıyor. 

Canlı ders örgün eğitimin internet üzerinden yapılmasıdır. Yani sınıf ortamının internet üzerinden sağlanması anlamına gelir. Bunu yazarken aklıma gelen şeyi de paylaşmak istiyorum. Son zamanlarda eğitime ilişkin büyük bir geri gidiş söz konusu. İnsanlar eğitim almak istemiyor ya da kariyer yapmak için eğitimin gerekli olmadığına inanıyor. Bunu da Albert Einstein veya Bill Gates gibi isimlerin eğitimlerini yarıda bırakmasına bağlıyorlar. Bu hiçbir zaman kabul edilebilir değil. Eğitimle ilgili bir blog yazarken bunu da burada belirtmek istedim.

Online Eğitimde Canlı Ders Neden Önemli?

canli ders, canlı ders izlemek, online ders, online eğitim, iienstitü, enstitü blog

Şunu da söylemek isterim ki Einstein veya Gates bizim gibi sıradan insanlar değildi. Olağanüstü yeteneklere sahip insanlardı. Eğer kendinizi Gates gibi görüyorsanız eğitime ihtiyacınız yok. Ama o kadar iddialı değilim düşüncesi şu an kafanızdan geçiyorsa eğitime ihtiyacınız var. Video eğitimler öğrencinin gözünde tam bir eğitim gibi görülemiyor. Çünkü tüm dünyada bilinen uzaktan eğitim gerçekte olandan çok uzak. Öğrenci bir video izlerken başka işlerle uğraşabiliyor. Şöyle düşünün; bir taraftan video izliyor, diğer taraftan köpeğiyle oynuyor. Bu sebeple dikkatini ve konsantrasyonunu tam olarak eğitime verebilmiş değil. Çünkü karşısındaki eğitmeni durdurabiliyor ve devam ettirebiliyor.

Bu dikkatsizliğin online eğitimde canlı derste yapılması mümkün değil. Eğitmene soru sormak ve eğitmenin sorduğu soruyu cevaplamak canlı derste daha faydalı olmaktadır. Sonuçta hepimiz bir şeyler öğrenmek için çabalıyoruz. En değerli şeyin zaman olduğunu düşünürsek zaman kaybettirmeyecek eğitim yöntemlerine katılmalıyız.

Online Eğitimin Kariyere Katkısı Nedir?

uzaktan eğitim, online eğitim, eğitimin önemi, iienstitü, enstitü blog

Online eğitim bir konuda veya bilimde geniş bilgilere sahip olabileceğiniz önemli bir teknolojidir. Ayrıca online eğitim aldığınızda bir sınava girersiniz ve size bir sertifika verirler. Eğer kişisel gelişiminize önem vermezseniz ve eğitimlere katılmazsanız kariyer imkanı olan iyi işlere başvuramazsınız. Çünkü sizden bir alanda veya konuda uzmanlaşmanızı isterler. Hangi alanda eğitim aldığınızı sorarlar. Hangi sertifikalara sahip olduğunuzu ve eğitime ne kadar önem verdiğinizi merak edeceklerdir.
Kariyer imkanı olan işleri bir kenara bırakayım diğer işler benim olsun diyorsanız kalan işleri size söyleyeyim. Vasıfsız işler… Bunlar size büyük paralar kazandırmaz ve bu işleri yaparken herhangi bir yeteneğe sahip olmanız gerekmez. Online eğitimle kendinizi geliştirebilirsiniz ve bu, eğitimin en önemli amacıdır.

İşe Alım ve Online Eğitim

İnsan kaynakları departmanı bir pozisyona kimin alınacağına karar verirken sadece üniversite diplomasına bakmıyor. Çünkü günümüzde üniversite diplomasına neredeyse herkes sahip. Artık işe alımda önemsenen şey eğitime ne kadar önem verdiğiniz. Eğitim ve teknoloji birbiriyle aynı hızda gelişim göstermesi gerekir. Değişen dünyaya adapte olma konusunda çabanız nedir? Bunu görmek istiyorlar…Online eğitim ve canlı derslerle bunu başarmanız çok kolay.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Caner Bulduk
25 Ocak 2019
.0

Canlı dersler cok iyi oluyor hem aynı anda bırcok ogrencı dersı gırdıgı ıcın etkılesımde guzel oluyor.