Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitimde Canlı Dersin Önemi

30 Eylül 2019, 1507 defa okundu.
Online Eğitimde Canlı Dersin Önemi
Online Eğitimde Canlı Dersin Önemi

Online eğitim bireye kendi istediği zamanda kendi hızında öğrenme olanağı sağlarken geniş kitlelere de eğitim hizmetleri sunar. Aynı zamanda fiziksel koşulların olumsuzluklarını ortadan kaldıracak bir eğitim sistemidir.

Online Eğitim Nedir?

Online eğitim bireyin konfor alanından çıkmadan bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi temel teknolojik araç gereçleri kullanarak öğrenme-öğretme faaliyetlerinin yürüttüğü bir eğitim sistemidir.
Senkron ve asenkron olarak ikiye ayrılır. Senkron (Eş zamanlı) eğitimde eğitmen ve öğrencinin aynı zamanda etkileşime girerken, asenkron (Eş zamansız) eğitimde ise zaman ve mekan kavramları ortadan kalkar. Öğrenen istediği zaman kendi hızda öğrenme faaliyetini bireysel olarak gerçekleştirir.

Online Eğitimin Faydaları

Online eğitim bir konuda veya bilimde geniş bilgilere sahip olabileceğiniz önemli bir teknolojidir. Ayrıca online eğitim aldığınızda bir sınava girersiniz ve başarılı olursanız size bir sertifika verirler. Eğer canlı derslere katılmazsanız kariyer imkanı olan iyi işlere başvuramazsınız. Çünkü işe alımda hangi alanda eğitim aldığınızı veya hangi sertifikalara sahip olduğunuzu yani eğitime ne kadar önem verdiğinizi merak edeceklerdir.

Kariyer hedefinizde online eğitim ile bir adım öne geçin. Ama kariyer imkanı olan işleri bir kenara bırakayım diğer işler benim olsun diyorsanız kalan işleri size söyleyeyim. Vasıfsız işler. Bunlar size büyük paralar kazandırmaz ve bu işleri yaparken herhangi bir yeteneğe sahip olmanız gerekmez. Online eğitimle kendinizi geliştirebilirsiniz ve bu eğitimin en önemli amacıdır. 

Online eğitimlere nereden katılabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz online eğitimler veriliyor. Kişisel gelişim eğitimleri veya İş Hayatı eğitimleri başta olmak üzere farklı pek çok konuda eğitim almanız mümkün. 

Canlı Ders Nedir?

Canlı ders eğitimin internet üzerinden yapılmasıdır. Eğitimci ders anlatırken sanal sınıf ortamında derse interaktif olarak katılmanız demektir. Canlı derslerde online eğitim ortamlarında bireylerin kendilerini yalnız hissetmeleri öğretmen ve diğer öğrencilerle aynı ortamı eşzamanlı olarak paylaşamamanın oluşturabileceği problemlerin ortadan kaldırılması mümkündür. Bu ortamlarda öğrenciler eşzamanlı bir şekilde öğretmene sorular yönlendirip tartışma ortamlarında öğrenmelerini etkili hale getirebilmektedir. 

Canlı Dersin Faydaları Neler? 

Canlı derslerin gerçekleştirildiği platformlar öğretmen ve öğrenciler için birçok imkân sunmaktadır.

  • Dünyanın neresinde olursak olalım internet bağlantımızın olduğu her yerden online eğitim alabiliriz.
  • Zamanımızı verimli bir şekilde kullanır, yolda, trafikte vakit kaybetmeyiz.
  • Evimizin konforunda, eğitimcimiz evimize gelmiş rahatlığında eğitim alırız.
  • Yaş sınırı yoktur, yaşam boyu öğrenmeyi destekler. 
  • Derslik gibi sınırlı bi mekana ihtiyaç duymadığı için geniş kitlelere hitap eder. 
  • Ekonomik ve tekrar kullanılabilir ders materyalleri ile ortak ders içeriği sunar.
  • Çok çeşitli iletişim teknolojilerini eğitim hizmetine sunabilen bir sistemdir.
  • Geleneksel eğitimde ortaya çıkan ulaşım, barınma, beslenme gibi harcamaları ortadan kaldırır.
  • Öğretim elemanlarıyla etkileşimli ve dinamik bir öğrenme süreci yaşatır.

Canlı Ders Bize Ne Kazandırır?

Online eğitimde canlı dersler neden önemli cünkü kişiye çok şey kazandırır. Öğrenme zevki ve öğrencinin motivasyonunu artırır. Canlı ders ortamlarıyla rahat iletişim kurma imkânı sayesinde dersler zevkli hale gelir. Senkron bir şekilde öğrencinin derse ve karar verme süreçlerine katılımı ile canlı ders ortamları öğrencilerin aidiyetlik hissini kuvvetlendirir. 

Öğrencinin aktif bir şekilde katıldığı canlı ders ortamı öğrencinin motivasyonunu artırarak öğrenmeyi destekler. Arkadaşça davranmak ve konulara erişimdeki kolaylık, öğrenmeyi zevkli hale getirir. Öğrenme ortamlarına katılmada ait olma hissi taşımak ve öğretmenle iletişimin rahat olması öğrenmenin zevkli hale gelmesini sağlar. Aynı şekilde öğrenciler ile öğretmenin bir canlı ders platformu aracılığıyla bir araya gelmiş olması canlı ders ortamlarının öğrenciye ait olma hissi sağlaması ve öğretmen ile rahat iletişim kurma imkânı sağlaması da söz konusudur. 

Yazar: Hanife Sorman 
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!