Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim ve Yaşam Boyu Öğrenme

14 Mayıs 2019, 1608 defa okundu.
Online Eğitim ve Yaşam Boyu Öğrenme
online eğitim, yaşam boyu öğrenme, örgün eğitim, alfa kuşağı, kişisel gelişim, uzaktan eğitim, eğitim, online eğitim nedir

Küreselleşen dünyayla birlikte teknoloji hayatımızın her alanına girdi. Özellikle son yıllarda teknolojik alanda yapılan yenilikler insan hayatını neredeyse tümüyle değiştirdi.

Teknolojinin bu denli ilerlemesi sayesinde her sektör kendini bu yeniliklere ayak uydurmaya  ve teknolojinin sunduğu bütün nimetlerden faydalanmaya adadı.

Bu sektörlerin başında da eğitim sektörü geliyor. Akıllı tahta kullanımının yaygınlaşması, derslerin tabletlerle işlenmeye başlaması ve yapay zeka teknolojisinin durdurulamaz hızla ilerlemeye devam etmesi eğitime farklı boyutlar kazandırdı. Kazandırılan bu boyutlardan belki de en önemlisi ve geleceğin eğitimi olarak görülen online eğitim yarının eğitim sistemi olabilir.

Eğitim Nedir?

Eğitim, en basit tanımıyla öğrenme yoluyla bireyde meydana gelen kalıcı izli değişikliklerdir. Eğitim kavramının doğuşu ise insanlık tarihi kadar eski. Birçoğumuzun eğitimin sadece okullarda verildiği inancının aksine fark etmiş olalım ya da olmayalım hayatımızın her alanında yeni şeyler öğrenmeye devam ediyoruz.

Son yıllarda özellikle teknolojinin bu kadar ilerlemesi ve İnternet kullanımının her yerde yaygınlaşmasıyla birlikte insanlık olarak başka bir eğitim çağına adım atmış bulunuyoruz.

Teknolojinin bu durdurulamaz ilerlemesi beraberinde kaliteli insan gücü ihityacını doğuruyor. Ancak ülkemiz şartları göz önünde bulundurulduğunda herkesin kendini aynı imkanlarla geliştirme olanağı bulunmuyor maalesef.

Toplumumuzda İnternet kullanımı yaygınlaştıkça eğitim sektöründeki birçok kurum da kendini bu alanda güncelleyerek dijital eğitim platformları oluşturmuştur.

Bu platformlar sayesinde eğitim kavramının anlamı genişlemiş ve online eğitim veya uzaktan eğitim diye adlandırılan yeni bir başlık daha eklenmiştir.

Yaşam Boyu Öğrenme 

Kişinin yaşı kaç olursa olsun belirli bir zamana ve mekana ihtiyaç duymadan yeni şeyler öğrenmeye devam etmesidir. Herhangi bir okula gidip gitmiyor oluşumuz yaşam boyu öğrenme isteğimizin önüne geçmez. İnsanın olduğu her yerde yeni bilgiler öğreniriz.

Ülkemizdeki artan İnternet kullanımı çeşitli platformlarda yayımlanan görsel, yazılı ve videolu içeriklere ulaşmamızı kolaylaştırıyor. Bu da yıllarca eğitimde ulaşmayı hedefleyip de ulaşamadığımız fırsat eşitliğine ulaşmamızı sağlıyor.

Gelişen dünya düzenine ayak uydurabilmek için gelişmemize yardımcı olacak içerikleri sonuna kadar kullanmalıyız. Dijital eğitim platformlarında kişisel gelişim, iletişim, yabancı dil veya iş hayatı başlıklı birçok online eğitim mevcut.

Hem işinizde iyi bir yere gelmek istiyorsanız hem de kendinize yeni şeyler katarak toplumda saygı görmek istiyorsanız yaşam boyu öğrenmekten asla vazgeçmeyin.

Örgün Eğitim

Canlı bir sınıf ortamında yapılan, belirli bir zamana ve mekana ihtiyaç duyulan; planlı ve programlı eğitimdir. İki temel öğesi vardır: öğretmen ve öğrenci...Toplumlar çağ atladıkça her konuda kendilerini yeniledikleri gibi eğitimde de kendilerini geliştirme isteği duymuşlardır.

Devletlerin büyümeye başlamasıyla birlikte yeni ilişkiler kurulmuş bu da üst düzey yönetici ihtiyacını arttırmıştır. Öte yandan sosyo - kültürel alanda da örf ve adetlerin gelecek nesillere aktarılmak istenmesi, yazının bulunması gibi sebepler okulların temellerini oluşturmuştur.

Bu kurumlar X, Y ve Z kuşaklarının ihtiyaçlarını karşılamış olsa da milenyum ve alfa kuşaklarının ihtiyaçlarını karşılamaya yetmemektedir. Bu durum örgün eğitimi yorucu hale getirmiş ve yeni model olmaya aday olan online eğitim modelini ortaya çıkarmıştır. 

Gelecek Kuşakların Eğitimi “Online Eğitim”

Dünya toplumları 21. yüzyılda hızlı bir değişim sürecine girdi. Değişimi tetikleyen en önemli sebepler 2000’li yıllardan başlayarak hayatımıza giren teknolojik cihazlar ve yaygın internet kullanımıdır.

Son yıllarda neredeyse her gün yeni telefon, tablet ve bilgisayar modelleri çıkmaya başladı. Teknolojideki bu yenilenme hareketi toplum hayatımızı da baştan başa değiştirdi.

Cihazlara bağlı olarak internet kullanım oranı arttı, bu durumda da çeşitli sanal platformların oluştu. İnsanların sanal platformlara yönelmesi üzerine bütün sektörler dijital ortama yüklenmeye başladı.

Yenilik hareketi sosyokültürel hayatla sınırlı kalmadı ve  bütün sektörleri de içine alarak iş dünyasına yeni bir boyut kazandırdı. 

İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber insanlar geleneksel eğitim ortamlarından ve metotlarından sıkılmaya başladı. Böylece gelecekte alfa kuşağının eğitimi olmaya aday olan online eğitim hayatımıza girmiş oldu.

Online eğitim sınıf ortamına ihtiyaç duymadan sanal bir sınıf ortamında, istediğimiz yerde ve zamanda alabildiğimiz eğitimdir.

Yer ve Mekan

Online eğitimde yer ve mekan tercihi tamamen size aittir. Eğitim sanal sınıf ortamında olduğundan bilgisayar, akıllı telefon ve internet sizin için yeterli olacaktır.

Zaman

Eğitimi almaya başladığınızda size dersin başlangıç ve bitiş saati hakkında bilgi verilir. Ancak belirtilen zaman aralıklarında derse katılmazsanız dersin kaydedilmiş videosunu izleyebilirsiniz.

Sınırsız Yaş

Eğitimde yaş sınırlaması yoktur. Katılmak istediğiniz eğitimi bulup dersi dinlemeniz yeterlidir.

Alfa Kuşağının Eğitimi (2012 ve sonrası)

Uzmanlar örgün eğitim mi yoksa online eğitim mi diye tartışıp dururken interneti kendilerinin birer parçası olarak gören Alfa kuşağı için bu konuda tartışmaya gerek yok yok gibi görünüyor. Peki Alfa kuşağını bu tercihe yönlendiren sebepler neler ?

Online Eğitimin Olumlu Yanları

•    Sanal sınıf ortamı olduğu için sınıfa gitmeniz gerekmez. İstediğiniz her yerden dersleri dinleyebilirsiniz.
•    Kalabalık sınıf ortamından kurtulursunuz.
•    Anlamadığınız yerleri videolardan tekrar dinleyebilirsiniz.
•    Yol, yemek, kırtasiye gibi ihtiyaçlarınız olmadığı için maddi kaybınız en aza iner.
•    Zamandan tasarruf edersiniz.
•    Mekana ihtiyaç duyulmadığı için devlet üzerindeki maddi yük ortadan kalkar.
•    Öğretmen tercihinizi kendiniz yapabilirsiniz.

Olumsuz Yanları

•    İnternet bağlantısı kötü olursa derse katılmakta zorlanabilirsiniz.

Örgün Eğitimle Farkları

•    Örgün eğitim yüz yüze yapılırken online eğitim sanal ortamda yapılır.
•    Örgün eğitimde ölçme ve değerlendirme varken sanal ortamda bu uygulanmayabilir.
•    Örgün eğitimde öğretmen tercihi yapılmazken sanal ortamda yapılabilir.
•    Örgün eğitimde dersleri tekrar dinleme imkanınız olmazken online eğitimde bu mevcuttur.

Teknolojik gelişmelere ve internet kullanımına bağlı olarak dijital eğitim veren birçok platform oluşturulmuştur. Ancak eğitimlere katılmadan önce bu platformlar iyice araştırılmalıdır. 

Yazar: Elif Çınar

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!