Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim ve Sertifika

01 Temmuz 2018, 1164 defa okundu.
Online Eğitim ve Sertifika
Online Eğitim ve Sertifika

Online eğitim ve sertifika, Internet ortamında gerçekleştirilen bir eğitim türüdür. İnternetin yaygın kullanılmasının etkisiyle bu kavramı son yıllarda sıkça duymaya başladık. Yakınımızdaki pek çok kişinin online eğitim ve sertifika aldığına şahit olduk. Belki şu an bu satırları okuyan sizler, en az bir kez online eğitim programına katıldınız; hatta bir programdan mezun bile oldunuz.

Peki, online eğitimleri bu denli öne çıkaran şey ne? Yıllarca sınıf içi eğitimlere katılarak öğrenim görmüş olan kişiler yeni sisteme neden çok hızlı bir şekilde adapte oldu? Online eğitim bizlere daha önce sahip olmadığımız ne gibi faydalar sağladı? Aklınızdan geçen ve ’çünkü’ ile başlayan cevapları duyar gibiyim. Esasında bu yanıtların hepsinin çıkış noktası aynı. Bu çıkış noktasıysa özgürlüklerimizin artması.

Online Eğitim ve Sertifika Hem Özgürlük, Hem Konfordur!

Online eğitimler bizleri özgürleştirdi ve konfor alanlarımızı arttırdı. Düşünün bir kez; hangimiz ortaokul ya da lise dönemlerimizde yağmur, kar altında hazırlık kurslarına gitmedik? Hangimiz sırf iş hayatında bir adım öne çıkmak için hafta sonlarımızı feda edip, bilgisayar ya da yabancı dil kurslarına gitmedik? Üstüne üstlük hangimiz bu kurslara gidebilmek için trafikte, dolmuş durağında, metroda ulaşım çilesi çekmedik? Şimdi gözlerinizi kapayın ve hayal edin lütfen: Türkiye’nin en uç kasabalarından birinde yaşıyorsunuz ve dışarıda hava sıcaklığının eksi olduğu bir kış akşamında, saat 22.00’da, elinizde ıhlamurunuz, çalışma masanızın başında, İstanbul’da bulunan özel bir danışmanlık firmasından online eğitim ve sertifika alıyorsunuz… Şimdi gözlerinizi açın ve düşünün, bu hayalin gerçek olma ihtimali var mı? Cevabınız ‘evet’ değil mi? İşte ben buna ‘özgürlük’ diyorum, işte ben buna ‘konfor’ diyorum, ben buna ‘bir hayalin gerçek olma şansı’ diyorum.

Elbette online eğitimin tek faydası zaman ve fiziki mekân zorunluluklarını ortadan kaldırarak bireyi özgürleştirmesiyle sınırlı değil. Diğer pek çok alanda da olumlu etkileri bulunmakta. Bu faydaları kısaca özetlemek istersek:

 • Online eğitim, eğitimin daha büyük kitlelere eş zamanlı olarak uygulanmasına imkân tanır.
 • Online eğitim ve sertifika programlarında eğitimin ne kadar süreceği, içeriği, eğitimi kimin vereceği, eğitim değerlendirme süreci konular son derece şeffaf ve nettir. Eğitim almak isteyen kişiler  
 • Online eğitimler öncesi başvurular da online olarak yapıldığı için kayıt süreci daha hızlı tamamlanır. Kayıt için fazla caba ve süre harcamaya, kırtasiye masrafına gerek kalmaz.
 • Online eğitimler okul /alan sınavlarına hazırlık, kişisel gelişim, meslek edindirme, beceri kazandırma, hobi edindirme gibi pek çok farklı alana yöneliktir. Online eğitimlerin zaman esnekliği sayesinde bireyler aynı anda birden fazla alanda eğitim alabilir.
 • Online eğitim, kişilerin yeni işlerine daha başlamadan oryantasyon sürecine dahil olmalarını da mümkün hale getirir. Böylece yeni iş başı yapan kişiler firmaya daha kolay adapte olur. Sonuç olarak firmaların personel işten çıkış oranları düşer ve o iş yerinde verimlilik artar.
 • Online eğitimlerin esnek yapısı, kişiye özel eğitim programlarının düzenlenmesini kolaylaştırır. Böylece farklı bilgi, tecrübe ve yetenekteki kişiler kendileri için en uygun eğitimi alma imkânına sahip olurlar.
 • Online eğitimde video kayıtları 7/24 izlenebilir. Böylece önemli ya da karışık olan bölümler tekrar edilerek öğrenme pekiştirilir.
 • Online eğitimde sınıf içi eğitimlerde olduğu gibi yüksek maliyetlerle karşılaşılmaz. Çünkü daha az personel görev alır, bina kiralama maliyeti ortadan kalkar, elektrik vb. sabit maliyetler yoktur. Sonuç olarak online eğitim bedeli daha ucuzdur.
 • Online eğitimde zaman sınırının ortadan kalkması çalışan bireylerin de eğitim almasına olanak tanır.
 • Online eğitimde katılımcılar yaş, eğitim düzeyi, meslek grubu, coğrafi bölge gibi alanlarda farklı özelliklere sahip olabilirler. Bu durum farklı tecrübe ve örneklerin paylaşılmasına olanak sağlar. Eğitimler monotonluktan uzaklaşır.
 • Online eğitim, kitap haricinde farklı ders materyallerini aynı zamanlı kullanmaya olanak tanır.
 • Online eğitimde eğitimciler, katılımcılarla yan yana gelmedikleri için eğitim sonrası değerlendirmeler daha objektiftir. Puanlamalar direkt olarak sınavlar, derse katılım, ödevler gibi somut çıktılar üzerinden yapılır. Böylece hale etkisi olarak bilinen öznel değerlendirme ve yorumlamalardan kaçınılmış olur.
 • Online eğitimde katılımcılardan geri bildirimler daha hızlı ve pratik bir şekilde alınır. Özellikle eğitim esnasında ya da sonrasında yapılan anketler bu süreci kolaylaştırır.
 • Online eğitimde geri bildirimler hızlı alındığı için eğitim sürecini geliştirmeye yönelik aksiyonlar da hızlı bir şekilde tamamlanır.

Online Eğitimin Geleceği

Online Eğitimin GeleceğiOnline eğitimin müthiş faydaları ülkemizde bu eğitim türünün hızla öne çıkmasını sağladı. Çok sayıda firma, kurum, kuruluş ve birey gözünü bu sektöre çevirmiş durumda. Sosyal medyada, yazılı basında onlarca online eğitim ve sertifika reklamı var. Türkiye’nin önde gelen tüm üniversitelerinin tamamı adeta uzak eğitim/online eğitim ve sertifika programı açma yarışına başladı. Piyasada yer alan eğitim firmalarının pek çoğu sadece çevrimiçi eğitim hizmeti sunar hale geldi. Sayıları her geçen gün artan danışmanlık firmaları da hizmet listelerine online eğitimleri ekler oldu. Tabii online eğitim ve sertfika arzının bu denli artması beraberinde rekabeti de kızıştırdı. Öyle ki bazı eğitim kurumları ‘istihdam garantili’ programları bile sunmaya başladılar. Görünüyor ki online eğitim ve sertifika sektöründe yaşanan hızlı gelişmeler artarak devam edecek. Bu eğitim modelinin sağladığı özgürlük hissini ve konforu bir kez deneyimleyen bireyler bir daha peşini bırakmayacak. Kim bilir belki de gelecek otuz yıl içerisinde online eğitim, sınıf içi eğitimlerin sonunu getirecek. Genç, yaşlı; kadın, erkek; tecrübeli, tecrübesiz ayrımı olmaksızın tüm bireyler tamamen kendi yetenek ve bilgi düzeyleri doğrultusunda hazırlanmış kişiye özel online eğitimleri tercih edecek. Hatta bu eğitimleri veren eğitimcileri de robotlar temsil edecek. Hayal mi, gerçek olamaz mı? Yorum sizin…

Yazar: Nurcan Sarpkaya

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Serdar yıldırım
17 Ağustos 2018
5.0

Elinize sağlık.