Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim ve İnsan Yaşamındaki Yeri

13 Ağustos 2018, 1304 defa okundu.
Online Eğitim ve İnsan Yaşamındaki Yeri
Online Eğitim ve İnsan Yaşamındaki Yeri

Online eğitim; zaman ve mekandan bağımsız olan, teknolojik bir eğitim türüdür. Bu eğitim türünün insanın yaşamındaki yeri inkar edilemeyecek kadar önemlidir. Bir düşünün, bir iş yerinde çalışıyorsunuz ve dolayısıyla zamanınız kısıtlı. Çalışma saatleriniz örgün eğitim alamayacağınız kadar fazla ve uygun vakitlerde değil. Mesela 9-18 saatleri arasında çalışan bir elemansınız. Bu durumda kariyerinizde ilerlemek ve başarılı olmak için online eğitim alır mıydınız? Belki de bu eğitim sizin maaşınızın yükselmesinde katkısı olacak. Bu soruya evet cevabını verdiğinizi duyar gibiyim. Bugünlerde birçok insan; ister öğrenci veya ister çalışan olsun online eğitimin sağladığı imkanlardan faydalanmaktadır.

Online Eğitim Ucuzdur

Online Eğitim ve İnsan Yaşamındaki Yeri

Evet, yanlış duymadınız! Online eğitim için fahiş paralar harcamak zorunda değilsiniz. Klasik eğitime göre çok daha uygun ücrete sahiptir. Örneğin; örgün eğitim alan bir üniversite öğrencisinin yıllık toplam masrafları 10.000 ile 20.000 tl arasındadır. Online eğitimde; konaklama, yeme-içme, barınma ve ders malzemeleri masrafları bulunmamakta. Sadece eğitim ücreti vermek yeterli! Ayrıca, ücretsiz eğitimlerden de faydalanabilirsiniz!

Online Eğitim ve Kalite

Global dünyanın artık bizlere getirdiği bir gerçek var: Dünyanın en kaliteli okullarından eğitim almanız sizin bir tuş yakınınızda! Oxford, Harvard ve daha birçok kaliteli, dünyaca ünlü okullardan eğitim alabilirsiniz! Ve bu eğitimler sonucu iş hayatınızda ön plana çıkabilir, aranılan kişi olabilirsiniz.

Eğitim Cebinizde

Birçok insanın eğitim almak için zamanı yoktur. İş yaşamı, sosyal hayat, okul, kişisel ihtiyaçlar, aile vb. daha birçok unsura vakit ayırmaktasınız. Peki, kendi gelişiminiz veya eğitiminiz için gerekli zamana sahip misiniz? Bu soruyu ayrıntılı olarak bir düşünün. Oldukça yoğunsunuz, değil mi? Özellikle de iş yaşamına girince, kendinize ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz? Bir de evlendiğinizi düşünün. Kendinize yeterince vakit ayıramıyorsunuz. Üzülmenize gerek yok. Çünkü; eğitim artık cebinizde! Sadece yolda geçireceğiniz boş zamanınızda bile akıllı telefonunuzla eğitim alabilirsiniz. Görüldüğü üzere; online eğitim artık insan hayatının bir parçası haline gelmiştir.

Hayallerinizdeki Meslek

Lisans, yüksek lisans, doktora yapmak ya da herhangi bir konuda eğitim mi almak istiyorsunuz? Şu an çalışmakta olduğunuz sektör size hitap etmiyor mu? Hayallerinizdeki mesleğe sahip olmak ve mutlu olacağınız alanda kendinizi ifade etmeniz artık zor değil! Kendimden örnek verecek olursam, ikinci üniversitemi okuyorum. Ve eksiklerimi online eğitimlerle tamamlıyorum. Bunun oldukça faydasını görmekteyim.

Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte ülke sınırları kalktı ve öğrenme kolaylaştı. Her yaş ve her meslekten insanlar zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın online platformda öğrenim görebiliyorlar. İnsanlar sevdikleri işi yapmak istiyorlar! Evet! Ve hayattaki mutluluğun sırlarından biri de yaptığınız iş olunca, bu durumun ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Hobilerinize ve Kişisel Gelişiminize Katkısı

Online Eğitim ve İnsan Yaşamındaki Yeri

Bir hobiniz olduğunu düşünün ve ya da merak ettiğiniz bir alan. Hobinizi daha da geliştirmek istiyorsunuz ya da yeni bir uğraşı ihtiyacı içerisindesiniz. Belki de ileride hobinizi bir iş fikrine çevireceksiniz. Ve bu sayede ömür boyu mutlu olacağınız bir iş sahibi olacaksınız.

Günümüz iş yaşamında kişisel gelişimin önemi herkes tarafından önemli kılınmaktadır. İş yaşamındaki başarınız, insanlarla olan diyaloglarınız kişisel gelişiminize bağlı desek? Bu yüzden, oldukça popüler eğitimler arasında yer almaktadır. Kişisel gelişim eğitimleri, firmalar ve kişiler tarafından oldukça talep görmekte. Haliyle; insanlar ücret, mekan, zaman açısından artısı olan online eğitimleri tercih etmekte. Ve siz de bu şekilde iş yaşamınıza artı katmak istiyorsanız, online olmanızın zamanı! Kişisel gelişiminize katkıda bulunabilmeniz için internette birçok online eğitim bir tık yakınınızda! Kaliteli içerikli, ücretli veya ücretsiz eğitim yanı başınızda, parmaklarınızın ucunda!

Geleceğin Eğitimi

Online eğitim bugün olduğundan daha fazla gelecekte karşımıza çıkacak. Bunu biliyor muydunuz? Bundan emin olmalısınız. Belki de yarınlarda fiziksel eğitim yerine geçecek? Görüntülü online eğitimden hologram teknolojisine geçiş sağlanması sizce mümkün mü? Dokunarak, koklayarak vb. duyu organlarımızı kullanarak bir online eğitim hayal edin! 3D ve VR teknolojisiyle zenginleştirilmiş eğitimler şimdiden yaşamınıza girmekte. Ve her geçen gün yeni bir teknolojiyle karşılaşmanız mümkün.

Online Eğitim ve İnsan Yaşamındaki Yeri

Online Eğitim ve Olumsuz Yönler

Tüm bahsettiğimiz olumlu yönlerin dışında, elbette ki olumsuz yanları da var. Faydalarından çok bahsettik. Biraz da eleştirel düşünelim. Örneğin; fiziksel sınıfların olmaması, kampüs yaşamının yerini sanal alemin alması vb. Böylelikle sosyal ortamın sanallaşması sorunu ortaya çıkmakta. İnsanların evlerine kapanması, belki de samimi ortamların kalmamasına sebebiyet verebilir. Dijital çağda olmamız sebebiyle bu sorunlar kaçınılmaz görünüyor. Her güzel bir şeyin olumsuz yanı vardır tabi. Sizce online eğitimin daha başka ne gibi zararları var? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu blog yazısında online eğitimi olumlu ve olumsuz yönleri açısından ele aldım. Sonuç itibariyle; online eğitimin insan yaşamındaki yerinin ne kadar önemli olduğunu açıkça görüyorsunuz. Ve bizim ayrılmaz bir parçamızın olduğunu…

Online eğitimin yararları ve zararları hakkında görüşlerinizi bekliyorum. Biliyorsunuz ki dijital çağda bilgi paylaşımı oldukça önemli.

Teknoloji ile birlikte hayatımızda olan bu yeni eğitim şeklinin yaşamınıza kolaylık getirmesi dileğiyle!

Yazar: Melis Hoşman

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Nuran Koçeli
13 Ağustos 2018
5.0

Online eğitim insan hayatında önemlidir, EVET. Bence kurumlar online eğitim konusuna daha fazla eğilmeli. Ciddi bir rekabet avantajı sağlayacaklarına eminim.