Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim ve Faydaları

13 Haziran 2018, 1049 defa okundu.
Online Eğitim ve Faydaları
Online Eğitim ve Faydaları

Bir arkadaşımın bilgilendirmesi ve yönlendirmesi ile İstanbul İşletme Enstitüsünün uzaktan eğitim sertifika programlarına katılarak pek çok eğitim modülü sınavına girdim ve birkaç sertifikamı da aldım. İstanbul İşletme Enstitüsünün kolay ve katılımcı süreç yönetimi sayesinde o kadar motive oldum ki Açık Öğretim ve diğer uzaktan eğitim programlarını araştırarak buldum ve  bu sayede hep istediğim iletişim konusunda uzaktan eğitim almaya başladım.

Bu bağlamda öğrenmeyi öğrenmek, kendi kendine hazırlanmak, canlı dersler ile güncel bilgiyi online ortamda pek çok katılımcı ile birlikte paylaşmak konularını öncelikle İstanbul İşletme Enstitüsü sayesinde deneyimledim. Enstitünün web sayfası tasarımı gayet güzel, eğitmenleri online eğitim için oldukça başarılı sunucular. Her şeyden önce doğallar ve size konuyu sıkıcı bir ders öğreniyormuş havasından uzakta anlatıyorlar. Sohbet havasında geçen derslerin anlaşılırlığa ve konuyu içselleştirmeye etkisi oldukça yüksek.

Size özel seçenekler sunarak, ders önerileri ile iletişimi koparmıyorlar. Hayat boyu eğitim için biçilmiş kaftan!

İstanbul İşletme Enstitüsünün sertifika programlarını keşfettim ve hayatım değişti demek biraz iddialı olur ancak  hayat boyu öğrenme ve bilgiyi güncelleme noktasında bana katkısının olumlu etkisi yabana atılamayacak kadar büyük.

Bu sayede aslında formel eğitimde kazanılamayan öğrenmeyi öğrenmek noktasında özellikle uzaktan eğitim tekniklerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bence ileride sadece yetişkin eğitimi değil normal örgün eğitimde artık online eğitim niteliğine dönüşecek. Bilgi artış hızının ışık hızını geçmeye başladığı günümüzde kişilerin online eğitime olan talepleri artarak devam edecektir. Bu durumda da İstanbul İşletme Enstitüsünün sahada ki deneyimi ve birikimi önemli bir kazanç olarak değerlendirilebilir.

Online Eğitim Faydaları

Online eğitim zamandan büyük bir tasarruf sağlıyor. Günümüzün hızlı atmosferinde hep bir iş yetiştirme telaşı içindeyiz. Çalışma hayatı sorumlulukları, ailevi zorunluluklar, gündelik hayatın dayatmaları derken kendimiz için bir şey yapabilmek oldukça zora giren bir durum. İşte tam da bu noktada online eğitim devreye giriyor. Size kendiniz için birşeyler yapma imkanı sunuyor üstelik de bunu sizi strese sokmadan yapmayı başarıyor. Günümüzün hızlı tempolu iş ortamında bilgileri güncelleme gerekliliğini online eğitim sayesinde çözmek mümkün. Bunun yanı sıra hep öğrenmek istediğiniz konular hakkında da istediğiniz süre ve içerikte bilgi edinmeniz olası.

Tüm bunlara ek olarak işverenlere sunabileceğiniz sertifikaları da online eğitimden edinebilirsiniz.

Gündelik hayatımızın klasik mottosu haline gelen”eğitim şart”sloganının arkasını online eğitim ile doldurabileceğimizi düşünüyorum. Özellikle çeşitli yaş gruplarına yönelik içerik sağlayıcılar ve çeşitli kolaylaştırıcı uygulama aplikasyonları ile daha yaygın hale getirilmesi online eğitimin geniş bir alana yayılmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte de etki alanının genişlemesinin topluma  önemli bir katma değer yaratacağı kuşku götürmez bir gerçekliktir.

Online Eğitim Tüm Engelleri Aşar

Online eğitimin önemli bir hedef grubunun engelli vatandaşlarımız olduğunu düşünüyorum. Hiç kuşkusuz günümüzde erişilebilirlik konusunda yaşanan ciddi sıkıntılar dolayısıyla engelli vatandaşlarımızın eğitime katılımı yeterli oranda değildir. Online eğitim özellikle bu noktada çok önemli bir fayda sağlamaktadır. Bu noktada eğitimlerin  çeşitli engel gruplarına yönelik olarak farklılaştırılarak verilmesinin sosyal içermeye ve sosyal adalete katkıları olacaktır.

Roman vatandaşlarımızın eğitime devamı konusunda yaşanan sıkıntılarında online eğitim ile çözülebilmesi mümkün görünmektedir. Belli bir ihtiyaç analizi yapılarak oluşturulacak olan eğitim modüllerinin söz konusu vatandaşlarımızın sosyal içermesine olumlu etkilerinin mali değeri, hesap edilemez nitelikle olacaktır.

Ancak tabi ki herşeyden önce söz konusu hedef grupların online eğitim alt yapısına çok ekonomik ve kolay bir yöntemle kavuşmalarının sağlanması gereklidir. Bunun yanı sıra kadınlarımızın da evlilik/çocuk dolayısıyla çalışma ve iş yaşamından uzak düşmesinin veya formel eğitimden uzak kalmasının da olumsuz etkilerini online eğitimle kapatmak mümkün olabilir. Hali hazırda sosyal medyada bilgi ve deneyim paylaşımı olarak gelişen çocuk eğitimi, ana-baba olmak ve benzeri konularda yapılan bilgi alış verişinin  daha sistematik ve programlı olarak verilmesi online eğitim sayesinde sağlanabilir.

Online eğitimin yarattığı katma değerin etkisi nasıl ölçülür bilemem. Ancak su götürmez bir gerçeklik olarak tüm hedef gruplar için pozitif bir katkı yaratacaktır.

Online Eğitim Kimlere Uygun?

Karar alıcıların, yöneticilerin, girişimcilerimizin, sosyal medya paydaşlarının online eğitim konusunda ki fırsatları görerek daha nitelikli alt yapılar, modüller, içerikler, uygulamalar konusunda öneri, talep ve dilekleri gözardı etmemeleri gerekir. Bununla ilgili olarak da özellikle çocuk ve gençlerimizin ilk öğretimden başlayarak bilgisayar ve teknolojileri ile daha yoğun bir etkileşime girmesinin sağlanması önemlidir. Bu bağlamda kodlama eğitimlerinin yaygınlaştırılması da online eğitimin ilerideki etkisinin çok daha güçlü olmasının alt yapsını sağlayacaktır.

Giderek genç nüfus niteliğini kaybedecek olan ülkemizin yaşlı nüfusunun da online eğitim kapsamına çok pratik ve kolay uygulamalar ile alınması yerinde olacaktır.  Şimdiden torunlarla büyükanne ve büyükbabalar arasında açılan teknolojik okuryazarlık jenerasyon farkının dahi online eğitimlerle giderilmesi olasıdır. Ancak tüm bu bahsi geçen grupların online eğitimin faydalarından yararlanabilmeleri için vizyonist bir bakış açısı gereklidir. Bu bakış açısının da İstanbul İşletme Ensititüsünün yaklaşıım ve anlayışında mevcut olduğunu düşünüyor ve kendilerine bu yazıyla bir misyon biçtiğimi muştuluyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

Yazar: Janset Bay

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Hüsniye Berkmen
17 Ağustos 2018
5.0

Kadınlarımızın da evlilik/çocuk dolayısıyla çalışma ve iş yaşamından uzak düşmesinin veya formel eğitimden uzak kalmasının da olumsuz etkilerini online eğitimle kapatmak mümkün olabilir. 

Evet özellikle biz ev hanımlarına çok kolaylık sağlıyor.