Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim ve Çin’de ki Bilgi!

23 Temmuz 2018, 1033 defa okundu.
Online Eğitim ve Çin’de ki Bilgi!
Online Eğitim ve Çin’de ki Bilgi!

İnternetin hayatımıza iyiden iyiye girmesiyle, kendimizi geliştirmek, bilgiye ulaşmak artık daha da ulaşılabilir hale geldi. Bu ulaşılabilirlikte en önemli kaynağımız online eğitimlerdir. Online eğitim de internet tabanlı bir eğitim sistemidir. Eğitimci ile öğrencilerin farklı mekanlar da bulunarak gerçekleştirdiği bir eğitim metodudur. Öğrenciler isterlerse evlerinden, işlerinden, internetin olduğu farklı herhangi bir mekandan ve hatta farklı il ve ülkelerden eğitime katılabilirler.

Online Eğitimin Tarihçesi

Online eğitimin tarihçesini incelediğimiz de 4 evreden oluştuğunu görebiliriz.

Birinci Evre: Posta ile Eğitim (Mektupla)

Uzaktan eğitimin başlangıcı sayılır. Dünya’da ilk uzaktan eğitim 1728’te Boston Gazetesi Steno dersleri başlamıştır. Pitman ilk modern eğitimcidir.(1840) Ülkemize posta ile eğitim biraz geç gelmiş. 1958’de Milli Eğitim Bakanlığı’nda mektupla eğitim merkezi kurulmuştur.

Posta ile eğitimi şuan hayal bile edemiyorum.

İkinci Evre: Çoklu Ortam Modeli ile Eğitim

Radyo ve Televizyon bu modelin gelişmesinde ki etkendir. 1800’ler de sanayi devrimi ve radyo ve televizyonun kayıt altına alınıp tekrar izlenebilir olması Avrupa’da ki uzaktan eğitimi etkiledi. 1919’da ABD’de ilk eğitim veren radyo istasyonu kuruldu.

Ülkemiz de eğitim ile ilgili ilk radyo yayınını 1968’de TRT ile başlamıştır.

Üçüncü Evre: Tele Öğrenme Modeli ile Eğitim

Tele öğrenme modeli sesli konferansları ve video konferansları kapsar. Sanki herkes aynı mekandaymış hissi verir.

Dördüncü Evre: Esnek Öğrenme Yoluyla Öğrenme

İnternet vasıtası ile web tabanlı kaynaklara ulaşımı sağlar. İletişimi web tabanlı yapar. Zaman ve mekândan bağımsız, çeşitliliği açık, esnek ve çok yönlü olması, fırsat eşitliği sağlaması ve kitlesel eğitime uygun olması sebepleriyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Online Eğitim

Örgün Eğitim mi Online Eğitim mi?

Örgün eğitim de maalesef esneklik yok.  Mutlaka fiziken o ortamda olunması gerekiyor. Oysaki çalışanlar için bu çok zor bir durum. Mesain bitti eve gidip, ayaklarını uzatma planları yapıyorsun ama o da ne? Bu akşam eğitime katılman gerekiyor. “Hadi bu akşam gitmeyeyim” cümlesini daha kaç kere tüketmen gerekiyor bilemiyorum. Online eğitim’de ise, rahat rahat evine gidip, ayaklarını uzatıp, eğitimine katılabilirsin.

Öyle ki, HARVARD, CAMBRIDE ve OXFORD üniversitelerinin derslerine bile misafir öğrenci olarak katılabilme şansımız çok yüksek.

Online Eğitimin Faydaları Nelerdir?

Şu bir gerçek ki üniversite eğitiminden sonra, işe girdiğinde aslında okuduğun bölüm ile yaptığın işin bir olmadığını ve girdiğin sektörle ilgili çok daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunu anlıyorsun. Siz de kimi zaman kendinizi eksik hissediyor musunuz bu konu da?

İşe girdiğimde okuduğum bilgileri bir kenara attım ve uzmanlık alanım olan alan için ek eğitimler, sertifika programlarına girmeye başladım. Burada en büyük kurtarıcım online eğitimlerdi. Zamandan kazandım. Hem çalıştım, hem de işimi yapmaya devam ettim.

İş görüşmelerin de herkesin 2 sayfa olan Cv’si, bende 4-5 sayfaydı. Çünkü son 2 sayfası hep eğitimdi. Bu karşı tarafa; gelişeme ve öğrenmeye açık izlenimini de veriyor. Gelişim, süreklilik isteyen bir durumdur. Sürekli kendini geliştirmek ve öğrenmek kadar güzel bir şey olabilir mi?

Online Eğitim

Uzmanlığımla alakası olmayan, ne alaka, bu eğitimi niye aldın dedikleri “İşaret Dili Eğitimi”nin o kadar çok faydasını gördüm ki… Babam hep der ki, “insanda öğrenme isteği de olacak”.  Teknolojinin bu kadar ileri taşındığı bir Dünya’da kendimizi geliştiriyor olmak, ülke olarak geri de kalmamak eğitim ile mümkün olacak bir şey.

Her geçen gün öğrenilmesi gereken bilgilerin miktarı artıyor. Bilgi arttıkça maliyeti de artıyor. Oysa ki online eğitim maliyet açısından da avantajlı bir sistem.

Bu eğitimler de kendi kendine çalışmak zorunda da değilsin. Eğitmen ile iletişime geçebiliyor, anlık sorulara cevaplar alabiliyorsun. Kaynak sıkıntısı da çekmiyorsun, video, görsel ve işitsel tasarımlara ulaşımın kolay oluyor.

Bilgisayar, tablet veya telefonunuzdan, internetin olduğu her yerden eğitimlere katılabilirsiniz. Bir sınırlandırma bile yok. Düşünebiliyor musunuz? Muazzam bir şey değil mi?

Online Eğitimin Dezavantajları Nelerdir?

Eğitmenler için zorlu bir süreç olabilir. Ders içeriklerini çevrimiçi ortama aktarmak ve öğrencilerden geri bildirim almak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Küçük teknik aksaklıklar yaşanabilir.   Örgün öğretim sisteminde olduğu gibi öğrenciler arasında birliktelik, grup bilinci gelişimi ve kültürel etkileşim gibi bazı unsurlar sağlanamayabilir.  Tabi burada şunu da belirtmem lazım, artık arkadaşlarımızla bile bir araya geldiğimizde sohbet etmek yerine telefonlarımızla ilgileniyoruz. Her sistemde olduğu gibi tabi ki dezavantajları olabilir fakat bu dezavantajlarının yanında, online eğitim artık çok daha itibarlı görünmektedir.

Yapılan araştırmalar da öğrencinin başarısını arttırmasında ki en önemli etkenlerin başında teknolojiyi kullanabilme ve öğrenim araçlarına erişim gelmektedir.

Bilgi Çin’de de olsa arayın, bulun demişler. Bu teknoloji de Çin’e gitmeye gerek yok, hepsi ayağımıza kadar gelmiş durumda. Online Eğitim’in faydalarından mutlaka yararlanılması gerekiyor. Bütün imkânlar önümüzde, bize sadece kendimizi geliştirmek kalıyor.

Yazar: Pelin Öner

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Gül Koç
17 Ağustos 2018
5.0

Nasıl kayıt olabilirim?