Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim ve Canlı Dersler

27 Şubat 2019, 2128 defa okundu.
Online Eğitim ve Canlı Dersler
Online Eğitim ve Canlı Dersler

Eğitimle ilgili tüm yazıların verdiği mesaj hayatımızdaki önemini ve önceliğini yansıtma maksadı taşır. Dünyanın en zengin adamı Bill Gates’in üniversiteyi bitirmemesini başarılı olmak ya da para kazanmak için eğitime gerek olmadığı ile bağdaştıranlar da var. Eğitimin üniversite belgesi ile değil okumakla, öğrenmekle ve kendini geliştirmekle eşdeğer olduğunu unutulmamalı.

Her Zaman Eğitim

İnsanın yaşamının her evresinde kendini geliştirmek için eğitime ihtiyacı vardır. Son yıllarda hayatımız iyice bir teknoloji fırtınasının içerisinde dönmeye başladı. Artık digital dünya, sosyal medya, online bağlantı ve bu gibi çok sayıda kelimeleri yaşamımızda en baş köşeye yerleştirmiş durumdayız. Bu teknolojik dünyanın bize sunduğu hoş şeylerden biri de elimizin veya zamanımızın çatmadığı ama gönlümüzün istediği ve ihtiyacımız olan şeylere kolayca ulaşabilmemize vesile olmasıdır. Kaldı ki bunların en başında online eğitim geliyor.

Online eğitim nasıl yapılıyor?

Uzaktan eğitim olarak da bilinen online eğitim tamamen internet ortamında gerçekleşen bir eğitim şeklidir. Online eğitim sistemi ses, video, grafik ve web bağlantıları gibi çeşitli multimedya öğelerini içerir. Bu öğelerin hepsi geleneksel sınıf bileşenleri yerine kullanılır.

Online Eğitimi Seçmek

Diyelim ki bir üniversiteyi bitirdik ve çalışmaya başladık. Gelişen dünyada her alanın yeni bilgilere ihtiyacı var. Bizim başarımızı artırmak yeni bilgiler edinmek için daha çok eğitime ihtiyacımız olduğu da kesin. Online eğitim işte burada karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda üniversitenin siyasal bölümünde okuyan fakat fotoğrafçılığa meraklı bir öğrenci alacağı online fotoğrafçılık eğitimi ile bu işin inceliklerini öğrenme imkanına sahip olabiliyor.

Online eğitimin en önemli avantajlarından bir tanesi erişilebilirliktir. Online eğitimin bu özelliği öğrencileri okul ortamına, rahatsız sandalyelere ve günün sonundaki sırt ağrısına maruz kalmaktan kurtarır. Öğrenciler otobüste, tatilde hatta evlerindeki koltukta derslerini takip edebilirler. Bu erişilebilirlik özelliği sayesinde, öğrenciler eğitim görmek için okula ya da kursa gitmek zorunda kalmazlar. Tek ihtiyaçları ders dinleyebilecekleri sessiz bir ortamdır. Bilgisayara ve internet erişimine de ihtiyaç duyulduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Neden Canlı Ders?

Canlı ders online eğitimde çok önemlidir. Çünkü eğitmenle öğrencinin aynı anda bir ortamda bulunması öğrencinin dersi daha iyi kavrama öğrenme sürecini hızlandırıyor. Günümüzde birçok online eğitim programları sadece önceden kaydedilmiş videolar, ders notları ile eğitim sürecini tamamlıyor. Kafanızda biriken soruları yönlendireceğiniz ve cevap alabileceğiniz kimseyle karşılaşmamak başarı oranını düşürüyor.

Dolayısıyla bir şey öğrenmemiş oluyorsunuz. Yakın zamanda bir online eğitim programına katıldım ve ne yazık ki eğitimde canlı ders olmadığını gördüm. Sebebini sorduğumda bunun programa az kişinin katılmasından kaynaklandığını bildirildi. Bu biraz üzdü. Düşünsenize üniversitede öğretmenin “sınıfta 3 kişi var size ders anlatmayacağım sorularınızı da kitaba sorabilirsiniz” dediğini.  

Başladığım işi bitirmek kimi bir huyum olduğu için programa devam ettim ve kayıtlı videoları izlerken karşımda bana karanlık kalan soruları soracağım bir eğitmen yoktu. Aynı zamanda sorular sorabilen ve bu sorulara verilecek cevapların bana çok şey katacağını düşündüğüm öğrenci arkadaşlarım da. Yani arkasında oturduğumuz ders masası değil bir bilgisayar olsa bile eğitimde ders ortamını hissetmek her zaman verimlidir. İşte bu sebeptendir ki uzaktan yapılan online eğitimde canlı derslerin çok önemli olduğunu bilmemiz ve kayıt olurken bunu dikkate almamız gereklidir.

En iyi online eğitim nereden alınır?

Bu konuda en iyi yardım alabileceğiniz yer İstanbul İşletme Enstitüsü. Uzman eğitmenler ile verilen ücretsiz sertifika programları sayesinde canlı dersler daha keyifli hale geliyor. Çok sayıda ücretsiz eğitimler mevcut. Ücretli olan uzun dersler de çok makul fiyatlarda.
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!