Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim ve 5N1K Yöntemi

02 Mayıs 2019, 1608 defa okundu.
Online Eğitim ve 5N1K Yöntemi
online eğitim, 5N1K, kişisel gelişim

Gelişen teknoloji her gün evden çıkıp okula gittiğimiz klasik eğitime ek olarak online eğitim sistemini ortaya çıkardı. Bilgisayar, tablet ya da telefon sayesinde istediğiniz her konuda eğitime ulaşmanın kolay olması sizi daha başarılı hale getirir mi? Bu sorunun yanıtı aslında size bağlı. Özel metotları kullanarak eğitimi kendiniz için daha verimli hale getirebilirsiniz. Bu metotlardan olan 5N1K okuduğunuz metinleri daha iyi anlamanızı ve analiz etmenizi sağlar.

Online Eğitim Sırasında 5N1K Nasıl Kullanılır?

5N1K bir planlama metodudur. Bir olayın ya da bir kavramın anahtar kelimelerine Kim? Ne? Nerede? Ne Zaman? Nasıl? Neden? soruları sorularak daha iyi anlaşılması sağlanır. Online eğitim sistemini daha iyi anlayabilmek için bu soruları sorup sistemi analiz edebilirsiniz.

Ne Öğrenmek İstiyorum?

İnternette herhangi bir bilgiye ulaşmanın bir sınırı yok. Ne öğrenmek istiyorsanız günümüzde arama motorlarına yazıp aratmanız yeterli. Online eğitim sisteminde de uzmanlaşmak istediğiniz konu ile ilgili aynı rahatlıkla eğitim alabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz mesleğe yönelmeniz ya da kişisel gelişim eğitimleri ile kendinizi geliştirmeniz mümkün.

Neden Online Eğitim Almalıyım?

IBM, öğrencilerin online eğitim alırken sahip oldukları bilgi ve becerinin klasik eğitim sırasında aldıkları bilgi ve beceriden beş kat daha fazla olduğunu keşfetti. Dünyada yaklaşık dört milyar insan interneti aktif olarak kullanıyor. Klasik eğitim sisteminde herkesin eşit şekilde eğitim alması çok zorken online eğitim kullanıcılara fırsat eşitliği sunuyor. Günümüzde birçok kurum online eğitimi ücretsiz olarak sağlayıp insanların eğitim almasının önündeki engelleri ortadan kaldırıyor.

Nasıl Online Eğitim Alabilirim?

Uzaktan eğitim eskiden posta yoluyla yapılırken bilgisayarların gelişmesiyle CD’lerde verilmeye başlandı. Günümüzde ise internet bağlantısı olan bilgisayar, tablet veya cep telefonunuzdan online eğitim veren kurumun sitesine bağlanarak canlı derslere bağlanmanız mümkün. Klasik eğitim sisteminde sizi uğraştıran öğrenci işleri ise artık bir tık uzağınızda, üstelik anında mesajlarınıza cevap veriyor.

Nerede Online Eğitim Alabilirim?

Klasik eğitimde saatlerce bir sınıfta bulunarak eğitim almak bazen derse olan ilginizin kaybolmasına neden olur ve anlatılanları anlamakta güçlük çekersiniz. Online eğitim veren kurumlar size en sevdiğiniz koltukta veya sevdiğiniz bir kafede otururken öğretmenle canlı olarak ders işleme imkânı sunuyor. Evinizde online ders işlerken durdurup not alabilir, konsantrasyonunuz dağıldığında başa alıp dersi tekrar izleyebilirsiniz. Ayrıca işlenen bu derslerin notlarını bilgisayarınıza, tabletinize veya cep telefonunuza indirip seyahat ederken okuyabilirsiniz.

Online Eğitimi Ne Zaman Alabilirim?

Klasik eğitime harcanan zamanın ne kadar fazla olduğu ve günlük planların büyük bir parçasını kapladığı gerçektir. Online eğitim programlarında zaman kavramı bulunmamaktadır. Klasik eğitimden farklı olarak size uygun olan zamanlarda derslere girerek eğitim alabilirsiniz. Online eğitim veren öğretmenlere mail veya direkt mesaj yoluyla istediğiniz zaman kafanıza takılan soruları sorabilmek hem dersi anlamanızı hem de zamanınızdan tasarruf etmenizi sağlar.

Ben Kimim?

Herkesin iyi bir kariyer edinmek ya da ilgi duyduğu bir konuyu detaylı olarak öğrenip uzmanlaşmak istemesi kadar doğal bir şey yoktur. İstanbul İşletme Enstitüsü aldığınız dersleri başarı ile geçtiğiniz takdirde size bir sertifika gönderiyor. Sertifikalı eğitimler aldığınızda bu sertifikayı özgeçmişinize ekleyerek işverenlere ilgili konuda kendinizi geliştirdiğinizi gösterebilirsiniz.

Online iletişim eğitimleri alarak kendinizi ifade etme yeteneğinizi geliştirebilir, iş hayatı eğitimleri ile kariyerinizde istediğiniz noktaya ulaşmak için önemli bir adım atabilirsiniz. Önemli olan kendinizi geliştirmek istediğiniz alan ile ilgili kararlı olmanız ve doğru adımlar atmanızdır. Öğrenmenin yaşam boyu devam eden bir süreç olduğunun farkında olmak bu konuda size motivasyon sağlayacaktır.

Yazar: Ali Hadak

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!