Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim Sistemi Nedir?

05 Aralık 2019, 1931 defa okundu.
Online Eğitim Sistemi Nedir?
Online Eğitim Sistemi Nedir?

Eğitim sözlük anlamı olarak; belli bir bilim dalında, belli bir konuda bilgi ve beceri kazandırma, yetiştirme ve geliştirme işi. Yeni kuşakların toplum yaşamında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları edinmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine yardım etme olarak geçer ancak ‘‘eğitim okulun işidir’’ devrinin bittiğini gösteren en iyi etken online eğitimdir. Eğitim geneli itibariyle bilginin aktarılması, gelecek nesillere iletilerek devamlılığın ve düzenin sağlanması anlamına gelir. Eğitim bir gerekliliktir ve eğitime verilen önem/ eğitim çeşitlerinin fazlalığı bir gelişmişlik göstergesidir.

Hepimiz başarılı bir kariyer ve sağlam temelli bir gelecek için çabalıyoruz. Bunun için hayatımızın üçte birini eğitime ayırıyoruz. Peki, bu büyük fedakârlığa rağmen istediğimizi elde edebiliyor muyuz? Hiçbirimiz gönül rahatlığı ile evet diyemiyoruz. Bunun temel sebebi çevremizde büyük bir rekabet olması. Malum diplomalı işsiz sayısı çok fazla. Peki, bu insanların önüne geçip rekabet şartlarını kendimiz için rahatlatmanın bir yolu var mı? Elbette var, çözüm ‘‘online eğitim’’ O zaman bu online eğitim nasıl yapılıyor?

Online Eğitim Sistemi

Günümüzde eğitim alanında giderek artan bir payı ile online eğitim sistemi yeni bir eğitim türü haline gelmiştir. Artık hepimizin teknolojiye erişimi var. Hepimiz doğru bilgiye saniyeler içinde erişebiliyoruz. Bilgiye erişmek kolaylaştı ve rekabet arttı. Eskiden eğitimin temel mekânı okullar olarak görülürdü. Artık sınıflara, kampüslerin içerisine gerek kalmadan eğitim gören milyonlar var. Ders için tek bir gereksiniminiz var. Bir bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon.

İşte bu teknolojiye online eğitim sistemi diyoruz. Mekânsal olarak serbestsiniz, fakülteye yetişmenize gerek yok. Elbette ders belirli ders saatleri var, ama bir ders kaçırırsanız sonradan dersin kaydedilmiş videosunu istediğiniz zaman hatta istediğiniz kadar izleme şansınız da var. Not almak için ‘‘hocam tekrar eder misiniz?’’ diye sormanıza gerek yok.

Yani örgün öğretimden fazlası var eksiği yok diyebiliriz. Aslında teknoloji çağındayız ve eğitimi teknolojiden ayırarak uygulamaya koymak çocuklarımızın teorik bilgide kalmasına ve ‘‘bu öğrendiklerimiz hayatımızın neresinde karşımıza çıkacak?’’ diye sormalarına neden olacaktır. Ne öğrenirseniz öğrenin, hayatta uygulamaya koyup deneyimlemediğiniz sürece öğrenmek kendi başına yeterli değildir. Uygulamaya koymak deneyimlemek gerekir.

Online Ders Fırsatı

Online eğitim sistemi elinizin altında teknoloji olduğu için dersi anlatılırken her aşama da size de uygulamanız için yol gösterir, fırsat verir. Online eğitim siteleri size, sizin müsait olduğunuz bir zaman diliminde, rahatça eğitim görerek sertifika almanızı sağlayan bir sistemdir. Online eğitim kitlelere okuma yazma öğretmek ve halkın bilinçlenmesini sağlamak amacı ile de kullanılmıştır. Online eğitim ile ilgili ulusal ve uluslararası eğitim dünyasında birçok tanımın yapıldığı görülmektedir.

Online eğitim, öğrenci ve öğretmenlerin farklı mekanlarda bulunduğu, özel ders tasarımları ile öğretim yöntemlerinin uygulanmasını ve çeşitli teknolojilerinin kullanılmasını gerektiren, planlı, kurumsal ve yönetsel bir düzenlemedir (Moore ve Kearsley, 2005).

Online eğitim; uydu, video, ses, grafik, bilgisayar, çoklu ortam teknolojisi gibi araçların yardımıyla eğitimin uzaktaki öğrencilere ulaştırılmasıdır (USDLA, 2011).

Online Eğitim Sistemi Neden Popüler?

Günümüzde girişimcilik için kazanç sağlama yollarının sınırları yok.Üniversite okuyan her genç uzaktan eğitim dersleri almıştır. Genellikle üniversitenin ilk yıllarında üç ya da dört dersi online eğitim sistemi üzerinden öğrenirler. Hatta bazı üniversiteler online olarak verilen derslerin sınavını da yine online olarak yapar. Üniversiteler harici online eğitim sistemi kapsamında eğitim veren, eğitimleri başarı ile tamamlayan öğrencilere sertifika veren ve bu sertifikalar ile özgeçmişlerine katkıda bulunup kariyerleri için büyük bir avantaj sağlayan ve bununla onur duyan çeşitli eğitim platformları da var.

Enstitü tarafından verilen Temel wordpress eğitimi ile kendi internet sitenizi kurabilir, e-ticaret eğitimi alarak kurduğunuz sitede satış yaparak para kazanabilirsiniz. Freelance iş hayatında girmek için de Blog yazarlığı eğitimi alıp blog yazmaya başlayabilirsiniz. Ya da ileri seviye fotoğrafçılık eğitimi alıp çektiğiniz fotoğrafları kurduğunuz sitede satarak para kazanabilirsiniz.

Online Eğitim Sistemi Hangi Avantajlara Sahip?

Lisans ya da ön lisans mezunu olunca elinize tek bir alanda kariyer yapabileceğiniz bir diploma geçmiş olur. Online eğitimle alacağınız bir sertifika istediğiniz alandan olabilir. Artık lise de eğitim bilişim ağı kapsamında verilen uzaktan eğitim dersleri var. Online eğitim sisteminde öğrenmek için en müsait olduğunuz zamanı kullanabilirsiniz. Belli bir saat dilimine uyma zorunluluğu olmadığı zaman alacağınız verim müsait olma durumunuza göre artış gösterir.

Genel bir eğitim almak yerine ilgi alanınıza göre ya da tam olarak ihtiyacınız olan içeriğe odaklanabilirsiniz. Online eğitim sistemi kapsamında hazırlanmış olan konu anlatım videoları ile içerik tekrarı yapmak ve anlaşılmayan yerleri tamamlamak ya da pekiştirmek büyük bir avantajdır.  Her yerden ulaşılabilir olması ise en büyük avantajıdır. Örgün eğitim her zaman masraflı bir iştir. Uzaktan eğitimde masraflar daha azdır. Sonuçta yol parası gibi dezavantajlardan kurtulursunuz. Özellikle öğretim üyesi yetersizliği gibi durumlarda her kesimin bilgiye erişebilmesi açısından avantajlıdır. Kaydedilmiş (asenkron) videolar ile gerekli eğitim gerekli kesime verilebilir. Online eğitimde istediğiniz her tür içeriğin eğitimini alabilirsiniz çünkü geniş bir yelpazeye sahiptir.

Online Eğitimin Dezavantajları Var Mı?

Online eğitimin dezavantajları aslında psikolojik etmenler olup, fiziksel olarak bir dezavantaj oluşturduğu söylenemez. Eğer örgün eğitim yerini tamamen online eğitime bırakacak olursa, sosyalleşme oranlarında azalma görülecektir. Uzaktan eğitimde sınav gözetmenliği sorunu vardır. Sınavda kopya çekip çekmeme durumu öğrencinin vicdanına dayalı bir durumdur. Teknoloji ile barışık olmayan insanlar online eğitimde pasif kalır.

Uygulamalı dersler için uygun olmayabilir. Aslında teknoloji ve bilişim üzerine olan dersler için uygunudur. Günümüzde online eğitim ile her dersin uygulamalı olarak verilebilmesi pek mümkün değildir.

Online Eğitim Tercih Ediliyor mu?

Online eğitimler tercih ediliyor mu? Sorusuna cevabımız kesinlikle evet olur. Üniversiteler de zorunlu olarak uzaktan eğitim alınıyor. Ayrıca enstitü de 2018 yılında 412.967 kişiye eğitim verilmiştir. Bu rakamlar online eğitimin tercih edildiğini ve bu platformlara güvenin olduğunu gösteriyor. İnsanlar günümüzde rekabet edebilmek için sertifika almayı bir yöntem olarak tercih ediyor. Online eğitim kitleye, alana, belirli bir konuya yönelik eğitim verdiği için derslerin anlaşabilir ve etkili olması yönü kuvvetleniyor.

Online Eğitim Modelleri

Online eğitimin iki modeli vardır kullanılan modeller genelde eş zamanlı ve eş zamanlı olmayan (senkron ve asenkron) olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Bu gruplandırmayı 2004 yılında Romiszowski bulmuştur.

Eş zamanlı (senkron) model; Canlı veya gerçek zamanlıdır. Öğrenciler beraber online olarak derse girer. Ders esnasında öğretim üyesine soru sorulabilir, etkileşim halinde olunabilir.

Eş zamanlı olmayan (asenkron) model; Canlı veya gerçek zamanlı değildir.  Öğrenci kendine en uygun zamanda online olur veya derse katılır.

Burada senkron modelin asenkron modele göre avantajları vardır. Senkron modelde istenildiği zaman derse soru ile müdahale edilip konu hakkında soru sorularak konunun daha akıcı ve anlaşılır olması sağlanabilir. Bir problem yaşandığında geri bilgilendirme alınabilir. Ders zamanının ayarlanması ve derse katılım sağlanamaması gibi durumlarda asenkron modele geçilir ve öğrenciler istediği zaman dersi dinleyebilir.

Online Eğitim Örgün Öğretimin Önüne Geçebilir Mi?

İnsanlar teknoloji ile içli dışlı olsalar da fiziksel olarak etkileşim halinde bulunmaları güven verir ama son yıllarda online eğitim fazlasıyla tercih diliyor.

Online Eğitim Sistemi Kopya İşlemleri İçin Nasıl Önlemler Alır?

Ne yazık ki kopya çekmek tamamen öğrencinin etik anlayışına kalmış bir durumdur. Bu duruma bir önlem getirilmesi halinde online eğitim sistemi daha güvenli bir hal alıp büyümesini hızlandıracaktır.

Eğitim Almak İstediğim Her Konuda Online Eğitim Dersi Bulabilir Miyim?

Evet. Her gün daha fazla büyüyen bu sektöre her daldan eğitimci katılmaya devam etmektedir. Her gün gelişen kategorileri ile hemen her konuda Enstitü’de online eğitim dersi bulabilmeniz mümkün.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Eylül 1998 doğumluyum ve aslen Malatyalıyım. İstanbul Gazi Lisesi' ni bitirdik ten sonra İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ-İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ' nde öğrenime başladım. Öğrenim durumum devam etmekte son sınıf öğrencisiyim.  Kendime ait bir internet sitesi ve YouTube kanalım var. İnternet sitesinde yazdığım makaleler ve YouTube kanalımda seslendirip montajladığım videolarım mevcut.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!