Close
Mobil Menu Bars

Online Eğitim Sistemi Faydaları

15 Temmuz 2018, 997 defa okundu.
Online Eğitim Sistemi Faydaları
Online Eğitim Sistemi Faydaları

Bilgisayar ve dijital ortam ortaya çıktığından beri insanlar istedikleri bilgilere anında ve tek tuş ile ulaşma imkanı buldu. Eskiden bir bilgiyi öğrenmek için insanlar ansiklopediler, dergiler, kitaplar karıştırıp bilgiyi elde edene kadar günler harcarken şimdilerde zaman tasarrufu sağlayan bilgisayarlar ve dijital ortam hayatımızın her yerinde olmaya başladı. Örneğin: teknolojik aletleri alırken marka marka dolaşmak zorunda kalmıyoruz. Tek bir tuş ile istediğimiz özelliklerin olmasını sağlayabiliyor, uygun bütçemize göre kısıtlamalar yapabiliyor evimizden bile çıkmadan ayağımıza kadar getirtebiliyoruz. Alışverişe gündüz sıcağında gitmek, evimizin yakınındaki yokuşu çıkmak, o kadar eşyayı ellerimiz yorulana kadar taşımak zorunda kalmıyoruz. İnternet ortamında artık sanal marketlerle bunların hepsini yapabiliyoruz. Artık bu durum hayatımızda en önemli yere sahip olan eğitim hayatımızda da yer edinmeye başladı.

Eğitim sistemini geçmiş ve gelecek, klasik ve modern olarak ayırmamız pek ala mümkün. Klasik eğitim diye adlandırdığımız klasik metod bilginin sınıf denilen bir odada, bir öğretmen tarafından o öğretmenin sahip olduğu bilgilerin ve değerlerin öğrencilere aktarılması olarak tanımlanan bir metottur. Klasik eğitimde öğretmen, lecture denilen konuşmasını yapar. Öğrenciler not tutar. Öğretmen zaman zaman kara tahtaya bazı şekiller ve yazılar yazar. Zaman zaman bazı afişler ve çok seyrek olarak bazı slaytlar gösterir. 50 dakikalık derste zaman kalırsa öğrenciler soru sorar veya öğretmen bazı sorular sorar. Kaldı ki eskiden eğitim kurumları az ve kısıtlı imkanlar dahilinde olduğundan dolayı uzaktaki okula gidebilmek için sabahın en erken saatinde kalkar ve onlarca kilometreyi yürümek zorunda kalırlardı. Kimi zaman kavurucu sıcağın altında, kimi zaman ise dondurucu soğuğun etkisinde okula gitmeye çalışırlardı. Kara tahta ve tebeşir tozuyla geçen eğitim hayatımızda hep zorluklar aklımıza gelirdi. Elimizdeki kısıtlı imkanlara da en muhteşem eğitim diye katlanmak zorunda kalırdık. Fakat değişen ve gelişen bu zamanda örgün öğretim diye adlandırdığımız öğretim derslerini teknolojinin getirdikleri ile birlikte tek bir tuşla evimizden bile çıkmadan uzaktan online sistemlerden öğrenebilir hale geldik.

Online Eğitim Sistemi Faydaları

Online eğitim sistemi faydaları.

United States Distance Learning Association 2004 yılında yapmış olduğu uzaktan eğitim tanımı şu şekildedir:

"Uzaktan eğitim uydu, video, ses, grafik, bilgisayar, çoklu ortam teknolojisi gibi araçların yardımıyla, eğitimin uzaktaki öğrencilere ulaştırılmasıdır. USDLA, öğretmen ve öğrencinin birbirlerinden coğrafi olarak uzak olduğunu belirterek bu eğitim programında elektronik araçların ya da yazılı materyal ve matbu malzemelerinin kullanılması gerektiğinin altını çizer."

Online eğitim sistemi dediğimiz şey aynı zamanda uzaktan eğitim: zaman ve mekandan bağımsız olarak öğrenme-öğretme faaliyetlerinin yürütüldüğü bir eğitim sistemidir. Uzaktan eğitim bireye kendi istediği zamanda, kendi hızında öğrenme olanağı sağlarken, geniş kitlelere de eğitim hizmetleri sunar. Uzaktan eğitim, fiziksel koşulların olumsuzluklarını ortadan kaldıracak bir eğitim sistemidir aynı zamanda. Bu devrim niteliği taşıyan bir olaydır. Online eğitim sisteminde dünyanın en iyi öğretmenleri lecture’ini video olarak sunar. Öğretmen yanlızca 20-30 öğrenciye değil, binlerce öğrenciye hitap eder. Tabi ki klasik eğitimde verilen dersliklerde değil. İnternet üzerindeki dersliklerde. Öğretmen lecture verirken bir tarafdan da bilgisayar ekranında konuşmanın metni yazar. Öğrencinin not tutmasına gerek kalmaz. Yani teknolojiden sonuna kadar yararlanılır. Öğrenci bütün dikkati ile dersi dinler. Öğretmen daimi olarak öğrenci ile temas halinde olur. Muazzam bir interaktivite vardır. Bütün proses kayıt altına alınır. Öğretmen ve öğrencilerin her dediği, her bir tuşa vuruşu kayıt altındadır. Bu yüzden öğretimin kalitesi her zaman idare tarafından kontrol altında tutulmuş olunur. Bunların hiçbiri klasik öğrenimde sınıfta tabi ki yapılamaz.

Online Eğitim Sistemi Faydaları

Neden online eğitim sistemi? Online eğitim sisteminin faydaları neler?

Online eğitim sistemine talep her yıl artmaktadır. Bunun nedenleri arasında insanların öğrenmeye olan aşkları ve istekleridir. İnsan kaç yaşında olursa olsun öğrenme isteği küçük bir çocuğun ki ile eşdeğer niteliktedir. Sokrates o kadar şey bilmesine ve yorumlamasına karşın en ünlü lafı ise "Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir." demesidir. İnsan ne kadar bilgi öğrenirse o kadar kendini cahil hisseder ve öğreneceği çok şey olduğunu düşünür. İnsanların çoğu da böyle düşündüğünden dolayı içlerindeki öğrenme duyguları onları okumaya teşvik eder. Lakin ihtiyaçlarını giderebilmek için çalışması ve para kazanması gerekir. İşte online eğitim sisteminin en güzel tarafı da size istediğiniz zaman ve mekanda eğitim veriyor olmasıdır. İnsanların ihtiyaçları yüzünden içindeki öğrenme duygusunu yitirmemesini sağlayan en iyi öğretim yöntemidir. Çalıştığınız zaman süresince eğitimden geri kalmamanızı sağlar.

Online Eğitim Sistemi Faydaları

Bundan dolayı son yıllarda daha çok tercih edilmiştir. Uzaktan eğitim sistemleri tek başına ders çalışabilenlerin uzaktan eğitim alarak lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu olmalarını da sağlar. Her ne kadar uzaktan yapılsa da, öğretmen ve öğrenci arasında mesafe olsa da, uzaktan eğitim örgün öğretimden daha az etkili bir eğitim şekli değildir. Uzaktan eğitimde özel olarak hazırlanmış materyaller kullanılır. Öğrenciler uzaktan öğretimin yapısını kavradıktan sonra örgün öğretimden farklı bir etkinlikte olmadığını görmektedir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Halid Beğenmiş
17 Ağustos 2018
5.0

Katılıyorum,benim de tercihim online eğitimden yanadır.